کد خبر : 91815 تاریخ : ۱۳۹۷ دوشنبه ۱۹ آذر - 13:32
قاليباف و رئيسي از تريبون روز دانشجو فرصتي براي تسويه‌حساب‌هاي سياسي فرآهم آوردند ماهي‌گيران آب‌هاي گل آلود! اين موضوعاتي كه رئيسي و قاليباف به زبان مي‌آورند بي‌شك هر ايراني از آن اطلاع دارد و مي‌تواند درباره آن سخن بگويد...

قانون-حواشي فراواني در عالم سياست ايران وجود دارد كه اگر مسئولان آن‌ها را كنار بگذارند و توجه خود را جلب متن مسائل كنند، نتيجه بهتر و مناسبي‌تري به دست مي‌آيد. اينكه عده‌اي به مناسبت‌هاي مختلف به سمت جريان مقابل خود هجمه بياورند ولي هيچ راهكار مشخصي براي برون رفت از وضعيت فعلي نداشته باشند به نوعي سياسي‌گري بوده و در ميان افكار عمومي اين رويه منفور است. دولت دوم حسن‌روحاني را مي‌توان يكي از دولت‌هاي ناكارآمد بعد از انقلاب ولو بعد از كودتاي 28 مرداد خواند ولي اينكه عده‌اي در اين اوضاع قصد داشته‌باشند از آب‌گل آلود ماهي بگيرند و فضا را به سمتي ببرند كه گويي مردم اشتباه كرده‌اند، وقت خود را تلف نكنند و بدانند اگر ميان آن‌ها و هركس غير آن‌ها( حتي احمدي‌نژاد) رقابتي باشد، مردم آن‌ها را قبول نخواهند كرد و به سمتي مي‌روند كه جاي قدم آن‌ها نباشد.

تسويه حساب بعد از انتخابات

در همين حال، ابراهيم‌رئيسي كه روز گذشته براي سخنراني در دانشگاه شهيد بهشتي به مناسبت روز دانشجو به تهران آمده بود، در اين مراسم ضمن زير سوال بردن بحق تصميمات اقتصادي اين روزهاي كشور، با سخن گفتن از ايجاد دوقطبي كه به نوعي ساخته دست دوستداران او است، گفت كه بسیاری از مشکلات محصول بی‌تدبیری‌هاست و در شرایط فعلی که فشار دشمن وجود دارد، راهکار این است که همه دست به دست هم بدهند و با کار و‌ تلاش همه به یک جهت نگاه کنیم. یقین داشته باشیم در این مسیر موفقیت وجود دارد. د‌و قطبی کردن جامعه و آدرس غلط دادن به نفع کشور نیست. مساله اصلی مردم اقتصادی است. بسیاری از تهدیدها و تحریم‌ها می‌تواند به فرصت تبدیل شود. امروز می‌توان مشکلات را درون کشور حل کرد. اینکه برخی مشکلات اصلی را مشکلات اقتصادی نمی‌دانند و دنبال راهکار سیاسی هستند، اشتباه می‌کنند. وی در پاسخ به دانشجویی درباره اینکه حالا که ريیس‌جمهور نیستید، آیا نمی‌توانید مشکلات را حل کنید، گفت: خدا را شکر که من ريیس جمهور نشدم که قیمت دلار افزایش پیدا کند. در گزارشات مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گفته شده که مشکل اصلی تولیدکنندگان وجود مشکلات مالی است. مگر این تولیدکننده می‌تواند با این سودهای بانکی وام بگیرد؟ اگر‌ نقدینگی‌ کشور در اختیار تولید قرار نگیرد در هر بخشی برود، مشکل ایجاد می کند. مبلغ بسیار بالایی از واردات کالاها مربوط به کالاهای لوکس است که مورد نیاز کشور نیست. درصد بسیار بالایی از سوداگر‌ی‌ها با مالیات حل می‌شود. وي در بخشي ديگر از سخنانش گفت كه اگر ما بودیم، تولید مسکن را متوقف نمی‌کردیم و در محیط زیست قانون فرانسه را بر قانون خودمان ترجیح نمی‌دادیم. ما اگر بودیم، مرکز هوشمند مدیریت سوخت را تعطیل نمی‌کردیم که این قاچاق در کشور شکل بگیرد. قاليباف در اين ميان به ماجراي كنارزدن قاليباف از رقابت و يكي از عوامل شكست در انتخابات سال 96 نيز اشاره كرد و گفت كه ایشان ابتدا قصد حضور در انتخابات را نداشتند اما چون سابقه حضور در انتخابات را داشتند، ما گفتیم که از حضور هیچ‌کس جلوگیری نمی‌کنیم. جلسه‌ای با آقای جلیلی داشتیم که گفتند اگر شما بیایید من نمی‌آیم. آقای قالیباف هم گفتند من به انتخابات می‌آیم و تا آخرین مناظره حضور خواهم‌داشت، بعد به نظر‌سنجی‌ها نگاه می‌کنیم، اگر رای من پایین‌تر بود،کنار می روم. من به هیچ‌کدام از کاندیداها نگفتم شما نیایید تا من بیایم. آقای قالیباف بعد از مناظره سوم کنار رفتند. رئيسي افزود: البته دوستان ستاد درباره کنار رفتن ایشان حرف داشتند و‌ می‌گفتند، نگذارید ایشان کنار برود. حتی آقای میرسلیم هم قبل از انتخابات تماس گرفتند و گفتند، برخی می‌گویند به نفع شما کنار بر‌وم که من گفتم آنچه صلاح می‌دانید، عمل کنید و ایشان هم کنار نرفتند.

كلام حق و بيان خاص

محمدباقر قالیباف، شهردار پيشين تهران نيز كه بعد از ظهر یک‌شنبه، 18 آذر در مراسم روز دانشجو که به همت انجمن‌اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران در تالار شیخ انصاری دانشکده حقوق و علوم سیاسی این دانشگاه برگزار شد با بیان اینکه به جای اینکه به سفره خالی مردم فکر کنید و به آن بپردازید، ورود به استادیوم و برگزاری کنسرت و ... موضوع اول حرف‌های شماست، گفت: البته ما هم با آزادی‌های اجتماعی موافقیم. در همین حوزه برگزاری مراسم جشن و کنسرت، مگر در تهران و در پارک‌ها هر شب بیش از 300 برنامه برگزار نمی‌شد؟ چرا تعطیلش کردید؟ ما مخالف شادی مردم هستیم یا شما؟ شادی را که گرفته‌اید هیچ، سرمایه‌شان را هم یک شبه به نصف تقلیل دادید. این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه در حوزه مالیات، افرادی که بیشترین درآمد دارند، کمترین مالیات را پرداخت ‌می‌کنند و شاید گاهي اصلا مالیات پرداخت نمی‌کنند، بیان کرد: این در حالی است که از یک مغازه‌دار خرد، از یک دانشجویی که ناگزیر از فلافل‌فروشی است، مالیات می‌گیرید. وی افزود: نزدیک به 50 درصد ماموران مالیات متمرکز بر این قشر محروم که درآمد حداقلی دارد، هستند تا از این درآمد ناچیز آن‌ها مالیات بگیرند و البته این سرانجام می‌شود پنج درصد درآمد مالیاتی! دلالان و قاچاقچی‌ها و چهاردرصدی‌ها که درآمد هنگفتی دارند، فرار مالیاتی می‌کنند که اگر فقط از چند ده نفر آن‌ها به درستی مالیات گرفته شود،‌ به اندازه چند صد هزار نفر از این طبقه محروم درآمد مالیاتی ایجاد می‌کند. این یکی از نمادهای مشخص اشباع ناکارآمدی، استفاده نکردن از مدیریت نسل چهارم و ابزار روز و سیطره چهاردرصدی‌ها بر مجموعه مدیریتی کشور است. قالیباف افزود: هر روز بخشنامه‌ای متضاد در حوزه مسائل اقتصادی و اداری صادر کردن، آرامش را از تولیدکننده‌ و وارد‌کننده و بازار می‌گیرد، چون نمی‌توانند این‌ها را حل ‌کنند، تمسک به کارهای فرعی می‌کنند و حرف از این ‌می‌زنند که نمی‌خواهیم به حوزه شخصی مردم‌‌، به حساب مردم سرک بکشیم. وی با اشاره به هشداری که ابتدای سال جاری درباره شرایط اقتصادی و ارز داده بود، تصریح کرد: در اردیبهشت بنده در رابطه با خطر وضعیت ارز مطالبی را بیان کردم، اما متاسفانه توجهی نشد، امروز هم می‌گویم بحث تورم و گرانی، بحث تعطیلی کارگاه‌های کوچک و متوسط و بیکاری چالش جدی پیش روی ماست.

پوپوليست مدرن

اين موضوعاتي كه رئيسي و قاليباف به زبان مي‌آورند بي‌شك هر ايراني از آن اطلاع دارد و مي‌تواند درباره آن سخن بگويد. اين افراد امروز اگر رييس‌جمهور نيستند ولي صاحب قدرت هستند و مي‌توانند در جايگاهي كه دارند به وظيفه خود عمل كنند. اينكه از بيرون گود به طور دايم براي بازي دادن افكار عمومي مسائل روشن‌تر از روز را بيان كنند و خود را در ميان اين آشفته بازار قهرمان جلوه دهند، اقدام پوپوليستي است و مردم به خوبي بعد از دوران احمدي‌نژاد اين سبك سياست‌مداري را شناخته اند و اين طيف نيز بايد بدانند كه فعاليت‌هاي آن‌ها نتيجه‌اي در برندارد.