کد خبر : 91829 تاریخ : ۱۳۹۷ دوشنبه ۱۹ آذر - 19:37
فردا جلسه‌اي با حضور برخی نمایندگان برگزار می‌شود موشكافي استثناهاي قانون منع بكارگيري جلسه تعیین استثنائات قانون منع به کارگیری بازنشستگان به جهت توصیه‌های رهبری برگزار می‌‌شود

قانون- معاون قوانین مجلس در توضیح نامه به رئیس فدراسیون فوتبال، گفت: در این نامه تنها به سوال آقای تاج در مورد غیر دولتی بودن فدراسیون پاسخ مثبت داده شده و فردا جلسه تعیین استثنائات قانون منع به کارگیری بازنشستگان با حضور برخی نمایندگان برگزار می‌شود.

به گزارش قانون حسین میرمحمد صادقی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه‌ملت، با یادآوری قانون منع به کارگیری بازنشستگان و غیردولتی بودن فدراسیون فوتبال، گفت: همانگونه که مستحضر هستید سقف زمانی اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان 26 آبان ماه بود بنابراین از27 آبان ماه افراد مشمول این قانون می‌بایست از سمت خود کناره‌گیری می‌کردند.

معاون قوانین مجلس شورای اسلامی در توضیح نامه‌ خود به رئیس فدراسیون فوتبال، تصریح کرد: اخیرا رئیس فدراسیون فوتبال نامه‌ای‌ به رئیس مجلس شورای اسلامی نوشت که در این نامه با ارایه مدارکی بر اذعان داشته که فدراسیون فوتبال نهاد دولتی نیست.

وی افزود: به موجب این نامه که رئیس مجلس به بنده ارجاع کردند، پاسخی برای وی ارسال شد؛ مبنی بر اینکه "همه ما قبول داریم فدراسیون فوتبال نهاد دولتی نیست و بر اساس مقررات و قوانین فیفا اشخاص و نهادهای ثالث نباید در فدراسیون دخالت کنند."

میر محمدصادقی یادآور شد: بر خلاف برداشت‌هایی که گاها در شبکه‌های اجتماعی یا رسانه‌ها از این نامه شده، ما بر دولتی نبودن فدراسیون فوتبال و عدم دخالت اشخاص ثالث در امر فدراسیون تاکید کردیم، در حقیقت در این نامه در مورد اینکه فدراسیون فوتبال یا رئیس آن مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان می‌شود یا خیر، صحبتی نشده است.

وی ادامه داد: موضوع نامه مذکور بحث قانون بازنشستگی نبوده است، موضوع حول محور دولتی نبودن فدراسیون فوتبال است، در پایان نامه هم آمده قوانین هر کشور نسبت به اتباعش ساری و جاری بوده و این یک اصل پذیرفته شده است.

معاون قوانین مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: قانون منع به کارگیری بازنشستگان سه گروه اعم از نهادهای دولتی، موسسات عمومی غیردولتی و هر دستگاهی که به نحوی از بودجه عمومی کشور استفاده می‌کند را شامل می‌شود، رئیس فدراسیون فوتبال هم در نامه مذکور دلایلی را اعلام کردند که به موجب آن فدراسیون فوتبال دولتی نیست.

میرمحمد صادقی تصریح کرد: ما هم در پاسخ نامه رئیس فدراسیون فوتبال یادآور شدیم که دلایل مطرح در نامه را پذیرفتیم کما اینکه دکتر لاریجانی هم در جلسه حضوری تاکید کردند که فدراسیون نهاد دولتی نیست. البته قانون منع به کارگیری بازنشستگان تنها شامل نهادهای دولتی نمی‌شود کما اینکه موسسات فرهنگی که به نحوی از بودجه دولت استفاده می‌کنند، مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان شدند.

میرمحمد صادقی در توضیح اینکه فدراسیون فوتبال مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان است یا خیر، گفت: پس از این مسئله تعیین تکلیف در اختیار نهادهای دولتی چون وزارت ورزش یا قانونگذاری چون مجلس نیست، مجلس قانونی را وضع و معیارهای برای مشمولان مشخص کرده است. نهادهای نظارتی و قضایی باید بعد از این ورود و برخورد کنند.

وی ادامه داد: مجلس در این مرحله دیگر نقشی ندارد، در واقع معتقدم نهادهای متولی باید در هر مرحله رسیدگی و اعلام موضع کنند تا از سردرگمی مردم جلوگیری شود. همانگونه که در مورد ابهامات تاریخ اجرای منع به کارگیری بازنشستگان مجلس به عنوان مصوب اعلام موضع کرد تا تکلیف برای مردم تعیین شود.

 

معاون قوانین مجلس شورای اسلامی یادآور شد: پیرو توصیه‌های مقام معظم رهبری در رابطه با اشکالات اطلاق قانون منع به کارگیری بازنشستگان، جلسه‌ همفکری فردا سه شنبه 20 آذر ماه در مرکز پژوهش‌های مجلس با حضور معاونت قوانین، کارشناسان و تعدادی از نمایندگان مجلس ترتیب داده شده تا استثنائات این قانون مشخص شود.