کد خبر : 91852 تاریخ : ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۱ آذر - 15:04
با انتقاد رهبري، ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان زير تيغ مركز پژوهش‌ها رفت جراحي منجر به معلوليت يك قانون ! شايد يكي از حاشيه‌سازترين قوانيني كه بعد از انقلاب ايران تصويب شده است قانون منع به كارگيري بازنشستگان باشد. اين قانون از زمان تصويب و اجرا حواشي داشت كه عده‌اي سعي كردند آن را زير سوال ببرند...

قانون-شايد يكي از حاشيه‌سازترين قوانيني كه بعد از انقلاب ايران تصويب شده است قانون منع به كارگيري بازنشستگان باشد. اين قانون از زمان تصويب و اجرا حواشي داشت كه عده‌اي سعي كردند آن را زير سوال ببرند يا از آن سواستفاده كنند ولي نتوانستند. بعد از مدتي نيز عده اي تلاش كردند با استفاده از استثناهايي كه در آن وجود دارد قانون را دور بزنند كه اين رويه با انتقاد برخي روبه‌رو شد و در همين حال رهبري نيز گفتند كه مجلس قانون را به گونه‌اي اصلاح‌ كند كه اين مسائل از بين برداشته شود و در همين راستا نشست بررسی قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با حضور نمایندگان مجلس برگزار شد. اين جلسه با حضور کاظم جلالی رییس مركز پژوهش‌هاي مجلس، ایروان مسعودی قائم مقام مرکز،‌ محمدعلی وکیلی عضو هیات رییسه مجلس، سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی، زهرا سعیدی مبارکه،‌ سید فرید موسوی نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی، حسین میرمحمد صادقی معاون قوانین مجلس شورای اسلامی و نمایندگان و کارشناسان دستگاه‌ها و نهادهای مختلف در مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

نگراني براي روح قانون!

کاظم جلالی در این نشست قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان را از قوانین خوب مصوب مجلس شورای اسلامی دانست و گفت: ‌در مسیر استمرار و تداوم جمهوری اسلامی ایران باید اجازه دهیم تا مدیران جوان نیز به عرصه کار و مدیریت کشور وارد شوند تا با تخصص و بهره‌گیری از تجارب افراد با تجربه بر توان مدیریتی کشور بیفزایند. وی با بیان اینکه جوانان با بهره‌مندی از علوم مختلف در برخی زمینه‌ها از بسیاری از مدیران جلوتر هستند، تصریح کرد: باید اجازه دهیم تا جوانان نیز در عرصه‌های مدیریتی کشور حضور پیدا کنند. نماینده مردم تهران، ری،‌شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان امیدی در جوانان ایجاد کرد، یادآور شد: در بررسی قانون منع به کارگیری بازنشستگان نباید روح آن مخدوش شود. وی براساس منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص قانون منع به کارگیری بازنشستگان،‌خاطرنشان کرد: معظم له در بیانات داهیانه خویش از روح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان تجلیل کردند و آن را قانون خوبی دانستند و فرمودند که از قوانینی بوده که به آن احتیاج داشتیم و حلقه‌ بسته‌ مدیریتی را هم باز می‌کند و باید اجرا شود، ولی باید روی موارد آن کار کارشناسی شود و در این خصوص به صورت دقیق حرکت کنیم.

مراقبت از روح قانون!

ایروان مسعودی اصل نیز در این نشست با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در خصوص قانون منع به کارگیری بازنشستگان، گفت: در بیانات مقام معظم رهبری شاخص‌هایی در خصوص این قانون مطرح شده است که باید در بررسی قانون مورد توجه جدی قرار گیرند.وی با تاکید براینکه روح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان باید حفظ شود، تصریح کرد:‌ این قانون، قانون خوبی است و نباید اجازه دهیم که روح قانون دچار خدشه شود و ازفلسفه وجودی و اصلی آن دور شویم بلکه این قانون را به نحوی مورد آسیب‌شناسی قرار دهیم که از کیفیت بیشتری برخوردار شود.قائم‌مقام مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: روح کلی حاکم بر این قانون مطلوب است و برخی دغدغه‌هایی که در زمینه قانون منع به کارگیری بازنشستگان وجود دارد بیش از آنکه به این قانون مربوط باشد متوجه قوانین مادر و تعدد قوانین در حوزه بازنشستگی است.

دلواپسي براي بازنشستگان

محمدعلی وکیلی نیز در این نشست ضمن نقد برخی دیدگاه‌های مطروحه، تصریح کرد: اینکه بیان شود با قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان شان و منزلت این قشر عزیز جامعه در دستگاه‌ها پایین خواهد آمد، صحیح نیست بلکه این دیدگاه ناشی از افراط گری در مطالبات ناشی از اجرای این قانون است. وی با بیان اینکه سیاست تبلیغی مناسبی در خصوص قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان به کار گرفته نشده است، گفت: ایجاد استثنا در یک قانون منجر به ایجاد رانت و قانون گریزی خواهد شد که این موضوع در بررسی این قانون باید مورد توجه قرار گیرد. عضو هیات رییسه مجلس یادآور شد:‌ مشکل قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان تفسیرهای متفاوتی است که از آن صورت می‌گیرد. وی با بیان اینکه باید درباره قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان فهم مشترکی در جامعه و دستگاه‌های مختلف ایجاد شود، گفت: باید دستگاه‌های نظارتی نیز درخصوص این قانون به فهم یکسانی برسند تا مشکلات در مسیر اجرا مرتفع شود.

پژواك يك قانون

سید فرید موسوی نیز در این نشست تصریح کرد: طرح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان برای چابک سازی نظام اداری کشور به مجلس ارائه شد و با رای نمایندگان محترم مجلس مصوب شد. وی با بیان اینکه کمتر قانونی در کشور به مانند قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان با پژواک مناسبی روبرو شد، گفت: ما همواره از زحمات عزیزان بازنشسته و تلاشگر ممنون هستیم اما لازم بود تا طرحی در این زمینه نوشته و به تصویب برسد. رییس فراکسیون جوانان مجلس با بیان اینکه باید در نظام اداری کشور به دنبال ظرفیت سازی باشیم، یادآور شد: قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان زمینه‌ساز ایجاد ظرفیت در نظام اداری کشور خواهد شد. موسوی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب درخصوص قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان، یادآور شد: مقام معظم رهبری دو شاخص مهم را درباره این قانون مطرح نمودند که در بررسی قانون این دو مهم را باید مدنظر قرار دهیم.

تفسير نابه‌جا

زهرا سعیدی مبارکه نیز در این نشست با بیان اینکه قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان مورد تجلیل مقام معظم رهبری قرار گرفته است،‌ گفت: مشکل این قانون آنجاست که تفاسیر مختلفی از آن صورت می‌گیرد. وی افزود: ما در طراحی طرح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان،‌دستگاه‌ها و نهادهای مختلف را دعوت و نظرات آن‌ها را جویا شدیم و تلاش کردیم تا در طراحی طرح از این نظرات بهره ببریم.نماینده مردم مبارکه در مجلس با بیان اینکه در بررسی این قانون نباید روح آن دچار خدشه شود،‌توضیح داد:‌ باید برای موارد و شاخصه‌های مدنظر ماتریس تهدیدها و فرصت‌ها و نقاط قوت و ضعف ایجاد کنیم تا در به کارگیری افراد دچار اشتباه نشویم.

همچنان نگراني براي يك روح!

سیداحسان قاضی زاده هاشمی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نیز در این نشست تصریح کرد: حساسیت‌ها در قبال قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان مشخص بود، اما باید تلاش کنیم تا این حساسیت‌ها باعث خدشه وارد شدن به روح اصلی این قانون نشود. وی با بیان اینکه استثنائاتی هم در قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در نظر گرفته شده است تاکید کرد،: براساس دو شاخصه مهم در منویات رهبر معظم انقلاب،‌ می‌توانیم درباره این قانون ارزیابی صورت دهیم.

توجيه يك جراحي

حسین میرمحمدصادقی معاون قوانین مجلس نیز در این نشست با بیان اینکه نگاه به مقوله بازنشستگی در کشور ما کمی متفاوت از سایر کشورهاست، گفت: از قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان استقبال خوبی شده است.وی افزود: فرامین رهبر معظم انقلاب درخصوص قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان دو مورد بود؛ نخست افرادی که جایگزین ندارند و دوم افرادی که در اوج نشاط به دلیل گذراندن مدت خدمت بازنشسته می‌شوند. معاون قوانین مجلس یادآور شد: در خصوص بررسی قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان نکات و مواردی مطرح می‌شود که باید مورد ارزیابی قرار گیرند که در این خصوص می‌توان جایگاه تشخیص افراد مشخص شود  یا پیوستی در خصوص این موارد مطرح شود.