کد خبر : 91923 تاریخ : ۱۳۹۷ يکشنبه ۲۵ آذر - 18:24
مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال تایید کرد که سیستم کمک داور ویدیویی به زودی در لیگ ایران اجرا می شود چراغ سبز به VAR کلید واژه این روزهای فوتبال ایران، اشتباه داوری است. اشتباهاتی که صدای همه تیم ها را درآورده و آن را از داوری شاکی کرده است

قانون- گروه ورزش

کلید واژه این روزهای فوتبال ایران، اشتباه داوری است. اشتباهاتی که صدای همه تیم ها را درآورده و آن را از داوری شاکی کرده است. یکی می گوید داوری به نفع پرسپولیس چرخیده و دیگری از غش کردن قاضی های میدان مسابقه به نفع استقلال می گویند. سپاهان، ذوب آهن، تراکتورسازی و سایر تیم ها نیز در مقاطع مختلف فصل از اشتباهات داوری سود و ضرر برده اند تا هر بار اعتراض آن ها به این مسائل، حاشیه هایی را در پی داشته باشد. شاید خالق جمله «اشتباهات داوری جزیی از بازی است» اگر امروز در لیگ برتر ایران حضور داشت هرگز آن جمله معروف را تکرار نمی کرد زیرا درست در روزهایی که همه درگیر قوانین مربوط به بازنشستگی هستند، داوران در لیگ برتر افتضاح ترین قضاوت های خود را ثبت می کنند تا سوژه های برنامه 90، هر هفته پربارتر از همیشه باشد. اگر تا چند ماه پیش به قضاوت یک داور ایرانی در دیدار رده بندی جام جهانی افتخار می کردیم و داوری کشور را از سطح لیگ بالاتر می دانستیم حال با افزایش ضریب اشتباهات، شاهد افت کیفیت قضاوت‌ها هستیم به گونه ای که داوران در هر بازی تحت فشار زیادی قرار دارند و نمی توانند عملکرد واقعی خود را به نمایش بگذارند. در فوتبال دنیا اما این مشکل را با به کارگیری یک تکنولوژی به سادگی حل کرده و با استفاده از سیستم کمک داور ویدیویی، اشتباهات را به کمترین میزان ممکن رسانده اند. هرچند که این سیستم منتقدانی دارد و با وجود آن نیز اشتباهاتی به وجود می آید اما به نظر می رسد تنها راه رسیدن به فوتبالی عاری از اشتباهات انسانی، باید در برابر تکنولوژی تعظیم کرد و آن را از خود دور نکرد.

VAR در لیگ برتر ایران

افزایش فشار روی داوران باعث شده تا فدراسیون فوتبال نیز در طرح جدید خود به دنبال استفاده از تکنولوژی کمک داور ویدیویی باشد هرچند که استفاده از این فناوری در فضای فعلی فوتبال ایران کمی دشوار به نظر می رسد. ورزشگاه های میزبان رقابت های لیگ برتر به اندازه ای مشکلات دارند که استفاده از VAR در آن ها بیشتر به رویا می ماند اما مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال با قاطعیت اعلام کرده به زودی این سیستم در ورزشگاه های ایران نیز اجرایی می شود. او در این باره بیان کرده است: «از تمامی اتفاقات رخ داده در روزهای گذشته با خبر و در جریان اعتراضات و مصاحبه بازیکنان هستم. نظر ما و فدراسیون فوتبال در استفاده از سیستم VAR مثبت است. باید مرجع آن را در تهران قرار دهیم تا تمامی شهرها با استناد به آن از کمک داور ویديویی استفاده کنند. هر چند که باید اتلاف وقت را به حداقل برسانیم و توقف در بازی را به یک دقیقه و 20 ثانیه برسانیم تا فوتبال از جذابیت نیفتد». چراغ سبز تاج به استفاده از سیستم کمک داور ویدیویی در حالی اتفاق افتاده که پیش از این نیز برخی از مربیان در کشورهای مختلف دنیا از روسای فدراسیون های خود خواسته اند که این سیستم را وارد فوتبال شان کند. به عنوان مثال حدود یک ماه پیش بود که یانال کارمان، سرمربی تیم ترابوزان ترکیه پس از تساوی در برابر ارزروم اسپور گفت: «به نظرم VAR باید در ترکیه اجرا شود. فوتبال هر روز در حال پیشرفت است و استفاده از تکنولوژی الزام آور است به خصوص برای پايین آوردن ضریب اشتباهات. چه بسا اگر VAR بود ما به خاطر تساوی مجبور به صحبت و دفاع از عملکردمان نمی شدیم». اگرچه این سیستم مخالفانی نیز در فوتبال دارد. آن ها می گویند استفاده از VAR سبب مکانیکی شدن رقابت های فوتبال می شود و صحنه های جذابی همچون گل مارادونا به انگلیس هرگز اتفاق نخواهد افتاد. برخی نیز معتقدند این سیستم نمی تواند به فوتبال کمکی کند زیرا داوران راغب به استفاده از این سیستم نیستند. به عنوان مثال فرانچسکو توتی پس از تساوی رم مقابل اینتر عنوان کرد سیستم کمک داور ویدیویی برای جلوگیری از اشتباهات به وجود آمده اما خطاهای داوری را از بین نبرده است.

فشار به فدراسیون فوتبال

استفاده از سیستم کمک داور ویدیویی در فوتبال ایران نیازمند یک برنامه ریزی بلند مدت است زیرا زیرساخت های لازم برای آن هنوز فراهم نشده است. هرچند که اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال به طور جدی خواستار اضافه شدن این سیستم به داوری هستند. آن ها در جلسه روز 13 آذر بر استفاده از VAR تاکید کردند و از تاج خواستند آن را پیگیری کند. سایت فدراسیون فوتبال در این باره نوشت: «در جلسه اعضای هیات ريیسه فدراسیون فوتبال درباره آماده سازی شرایط استفاده از VAR در لیگ برتر بحث و تبادل نظر کردند و با ارائه گزارش فریدون اصفهانیان، رییس کمیته داوران مقرر شد تا با طرح اجرایی در جلسه ای با حضور سازمان لیگ و کمیته داوران مورد ارزیابی نهایی قرار گیرد». شایعه استفاده از سیستم کمک داور ویدیویی این روزها در حالی قوت گرفته که مشخص نیست تجهیزات لازم برای اجرای آن از طریق کدام بودجه تامین خواهد شد به ویژه آنکه بدانیم فدراسیون فوتبال به واسطه عدم تمکین تاج به قانون منع به کارگیری بازنشستگان به شدت تحت فشار و از کمک وزارت ورزش و جوانان محروم شده است.

آسیا به سمت پیشرفت

رقابت های جام ملت های آسیا از 12 دی آغاز می شود و تیم ملی فوتبال کشورمان شانس اصلی قهرمانی در این مسابقات است. سیستم کمک داور ویدیویی یا VAR نیز در جام ملت های آسیا همراه ملی پوشان خواهد بود تا در صورت عدم تکرار تجربه تلخ جام جهانی و مردود شدن گل عزت اللهی در برابر اسپانیا برای کاهش اشتباهات داوری استفاده شود. در واقع رونق این سیستم به تدریج از کشورهای فوتبال خیز دنیا به آسیا رسیده و به مرور مورد توجه کشورهای مختلف قرار می گیرد. ایران نیز به زودی از این سیستم استفاده خواهد کرد و به نظر می رسد فصل جدیدی از داوری در لیگ ایران رقم می خورد. سه ماه پیش بود که بن سلمان، رییس کنفدراسیون فوتبال آسیا در این باره گفته بود: «فوتبال آسیا عزم خود را جزم کرده است تا از تکنولوژی VAR استفاده کند چون این فناوری به مصلحت فوتبال است. ما خود را برای اجرایی کردن VAR در جام ملت های آسیا 2019 امارات آماده کرده ایم و مشکلی از این بابت نخواهیم داشت چون استفاده از زیرساخت های این تکنولوژی آماده شده است». هرچند که این جملات تا حدود زیادی اغراق شده به نظر می رسید اما بدون شک فراگیر شدن این سیستم می تواند از فشار روانی بر داوران بکاهد و آن ها را دلگرم به داشتن کمک هایی تیزبین کند.

VAR تکنولوژی نیست!

VAR یک بازپخش ویدیویی است که به داوران کمک می کند صحنه های حساس بازی را با سرعتی آرام تر و با تمرکز بالاتر تماشا کنند. همان‌طور که ویلشیر، ستاره معروف منچستر در این باره گفته است: « VAR فقط بازپخش ویدیویی است و نه تکنولوژی؛ بازپخش.یا پخش دوباره. همان‌طور که در دهه‌ 80 پدر و مادرهای شما با نوارهای ویدیویی بتاماکس، صحنه‌ها را عقب و جلو می‌کردند و دوباره می‌دیدند. داور بود که صحنه را دوباره تماشا کرد و تصمیم گرفت.

اینکه تصمیمش درست بود یا غلط، به نوع نگاه شما بستگی دارد. همان‌طور که داورها از اولین روز فوتبال تصمیم گرفته‌اند و تصمیم‌های‌شان گاهی درست و گاهی اشتباه بوده است. سوال این است که آیا پیش از VAR داورها اغلب درست تصمیم می‌گرفتند؟ به اعتقاد من، جواب این سوال مثبت است. آیا هر از چند گاه مثل هند آنری در مقابل ایرلند، شاهد اشتباه‌‌هایی نبودیم که نتیجه‌ بازی را تغییر می‌داد ؟ جواب این سوال هم مثبت است. اگر حالا در کناره‌ زمین می‌توانیم بازپخش ویدیویی صحنه‌ها را داشته باشیم، داورها نباید صحنه‌ها را ببینند و از تصمیم‌شان مطمئن شوند ؟ چرا، صددرصد. حال بهتر است به جزيیات بپردازیم. دیدن صحنه‌ها توسط داور چقدر سریع باید انجام شود ؟ آیا این بازی را با وقفه مواجه کرده و از ریتم می‌اندازد؟ تا به امروز آمارها را دیده‌اید و می‌دانید در جریان بازی، توپ چقدر در جریان بازی نیست ؟ بازیکنانی که وانمود می‌کنند مصدوم شده‌اند چه؟ وقفه‌ای که برای تماشای بازپخش ویدیویی در بازی ایجاد می‌شود آنقدر زیاد نیست که نخواهیم داور، تصمیم‌هایی به آن عظمت را به درستی بگیرد. البته VAR کامل نیست و باید ارتباط بین داور و متصدیان ویدیویی و به خصوص ارتباط بین آن‌ها و تماشاگر‌های حاضر در ورزشگاه بهتر شود (هر چند باید اعتراف کرد که اولویت در حال حاضر بینندگان تلویزیونی است – یک واقعیت اقتصادی ). ولی هیچ محصول جدیدی از روز اول کامل نبوده است.