کد خبر : 92108 تاریخ : ۱۳۹۷ چهارشنبه ۵ دي - 20:59
خبرنگاران حوزه دولت در اعتراض به برخورد ناشايست مسئولان، از پوشش خبري نشست كابينه خوداري كردند اخلال رسانه‌اي گفتني است همانگونه كه اشاره شد، رسانه‌هاي مختلف روز گذشته حياط پاستور را ترك كردند ولي برخي از رسانه‌هاي حاكميتي ودولتي ...

قانون- طبق روال هر هفته، اهالي رسانه‌ براي حضور در مراسم پوشش خبري هيات دولت در حياط پاستور حاضر ولي با برخورد نامناسب نيروهاي حفاظت روبه‌رو شدند. رسانه‌ها مطالبي را با عنوان «توهين حفاظت نهاد رياست جمهوري به خبرنگاران» منتشر كردند و نوشتند:«در حالی که خبرنگاران حوزه دولت رسانه ها با دعوت رسمی برای پوشش برنامه حیاط دولت در ساختمان پاستور حاضر شده بودند، برخي ناهماهنگي ها ميان نیروهای حفاظت و نهاد ریاست جمهوری باعث عدم ورود خبرنگاران  شد. اين ناهماهنگي ميان مسئولان حفاظت نهاد رياست جمهوري منجر به برخورد توهين آميز و خلاف شان انساني با خبرنگاران شد . به علت اين برخورد توهين آميز ، خبرنگاران تصميم گرفتند كه از پوشش امروز برنامه دولت در حياط پاستور خودداري كرده و محل را ترك كنند».

واكنش فوري

بعد از اين واقعه،  دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت با صدور اطلاعیه ای ضمن ابراز تاسف از آنچه که موجب رنجش برخی از خبرنگاران محترم حوزه دولت شده است، ابراز امیدواری کرد که با هماهنگی های بیشتر مسئولان مرتبط، این گونه مشکلات حل شود. در این اطلاعیه آمده بود  كه از بابت مشکل پیش آمده از کلیه خبرنگاران محترم دلجویی می کنیم اما انتظار داریم خبرنگاران عزیز و محترم حوزه دولت که همواره با نهایت صبوری و همراهی و همدلی، اخبار دولت را پوشش داده اند، به صرف رفتار نامناسب یک فرد، به توقف وظیفه حرفه ای و چرخه اطلاع رسانی رضایت نمی دادند. اتفاقی که در خصوص ورود خبرنگاران محترم به حیاط دولت برای پوشش خبری افتاد اگرچه هیچ ارتباطی به نهاد ریاست جمهوری، اعم از  معاونت ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر و دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت ندارد؛ موجب تاسف شد و تمامی مساعی به عمل خواهد آمد تا با هماهنگی های بیشتر مسئولان مرتبط، از تکرار مسایل مشابه این چنینی جلوگیری شود. درعین حال قصور یک نفر نباید به گونه ای جلوه داده شود  که خدای نکرده ماموریت ها و زحمات مجموعه نیروهای محترم و مسئول در برقراری امنیت و نظم زیر سوال برود.

درگيري حفاظتي؛ ناكارآمدي مديريتي

حافظت‌نهاد رياست جمهوري بر عهده سپاه پاسداران انقلاب اسلامي بوده و اين رويدادي كه واقع شده متوجه نيروهاي حفاظت است اما در اين بين نمي‌توان از ناتواني معاونت اطلاع‌رساني دولت نيز چشم‌پوشي كرد، تيمي كه از همان ابتداي حضور در دولت يازدهم انتقادهاي فراواني به شيوه عملكرد آن وجود داشت و امروز نيز شاهد آن هستيم كه توانايي لازم را در پاسخگويي به رسانه‌ها ندارد.

پوشش حداقلي

گفتني است همانگونه كه اشاره شد، رسانه‌هاي مختلف روز گذشته حياط پاستور را ترك كردند ولي برخي  از رسانه‌هاي حاكميتي ودولتي مانند صداوسيما و ايرانا كه وظايف تعريف شده‌اي دارند در اين ميان باقي ماندند و به كار خود ادامه دادند.