کد خبر : 92153 تاریخ : ۱۳۹۷ يکشنبه ۹ دي - 12:53
مادر تلسکوپ هابل درگذشت « نانسی گریس رومن »، از مدیران سابق ناسا که با عنوان مادر تلسکوپ هابل شناخته می شود، در سن ۹۳ سالگی درگذشت.

قانون- رومن که مدت زیادی در «اداره فضایی و هوانوردی ملی آمریکا» مشغول فعالیت بود، نخستین زنی است که به سمت مدیریت در این سازمان رسید. وی در سال ۱۹۴۹ پس از اخذ مدرک .Ph.D اخترشناسی از دانشگاه شیکاگو، به ناسا پیوست و یک دهه بعد به عنوان رییس بخش اخترشناسی علوم فضایی این سازمان انتخاب شد.

او طی ده سال فعالیت در این سمت در برنامه‌های پیشگامی نظیر تلسکوپ «کاوشگر زمینه کیهان» و تلسکوپ «هابل» مشارکت داشت.

نانسی به دلیل ایجاد و تقویت فرصت‌های شغلی برای زنان که از طریق انجمن زنان دانشگاهی آمریکا صورت می‌گرفت شناخته می‌شود. او در دوران تحصیل و اشتغال به ویژه زمانی که مدیریت امور را در دست داشت، موانع مهمی را از سر راه اشتغال زنان برداشت.

یکی دیگر از دستاوردهای او ایفای نقش مهم در برنامه هابل و به طور خاص ارایه طرح‌های پیشنهادی و تامین سرمایه برای توسعه آن بود. «رابرت زیمرمن» در کتاب «جهان در آینه» مدعی است که در دهه‌های  ۶۰ و ۷۰ میلادی هیج کس به اندازه مادر هابل در تکمیل طرح‌های اولیه و تامین بودجه آن نقش نداشته است.

این تلسکوپ بودجه‌ای بالغ بر یک میلیارد دلار را به خود اختصاص داد و ناسا برای تامین آن مجبور شد دست به دامن رقبای اروپایی‌ شود. هابل درک ما از چرخه عمر ستاره‌ها را متحول کرد و میزان ماده سیاه موجود در عالم را مشخص نمود.

رومن در طول فعالیتش به افتخارات بسیاری دست پیدا کرد که می‌توان به جوایز «یک عمر دستاورد هوا فضا»، «دستاورد علمی استثنایی» و «رهبری علمی ممتاز ناسا» اشاره کرد. لگوی وی نیز به مجموعه زنان پیشگام ناسا نظیر «کاترین جانسون»، «سال راید» و «می جمیسون» اضافه شده است.

منبع: gizmodogizmodo