کد خبر : 92154 تاریخ : ۱۳۹۷ يکشنبه ۹ دي - 13:12
سفر انسان به مریخ هیچ نفعی برای جامعه علمی دنیا ندارد در قرن بیستم پس از فرود انسان روی ماه ، مریخ همواره به عنوان مقصد بعدی در منظومه شمسی شناخته شده، اما یکی از فضانوردان سابق ناسا انجام این کار را احمقانه می داند.

قانون- بیل اندرس فضانورد سابق ناسا که در سال ١٩٦٨ در مأموریت «آپولو ٨» شرکت داشته، معتقد است سفر به سیاره مریخ در حال حاضر فقط یک نمایش تبلیغاتی از سوی ناسا بوده و هیچ نفعی برای جامعه علمی دنیا نخواهد داشت.

به گفته اندرس، بودجه لازم برای سفر به مریخ می‌تواند صرف پروژه‌های بهتری مانند ارسال ربات‌های کاوشگر به سیارات مختلف شود و از این طریق، موجب افزایش سطح آگاهی ما از جهان اطراف شود.

اندرس معتقد است سازمان ناسا از مأموریت اصلی خود فاصله گرفته و بیشتر به دنبال برنامه‌های فضایی پر سر و صدا برای جذب سرمایه و بودجه بیشتر است که در نهایت، این پول‌ها خرج برنامه‌های تبلیغاتی و کم فایده بعدی خواهند شد.

به گفته فضانورد سابق ناسا، حضور انسان روی مریخ بدون تردید یک موج رسانه‌ای عظیم و قدرتمند به راه خواهد انداخت اما هیچ کمکی به گسترش مرزهای دانش بشری نمی‌کند. جالب است بدانید چنین دیدگاهی تنها مختص به بیل اندرس نبوده و بسیاری از مدیران ناسا، اسپیس اکس و بلو اوریجین (که هر سه به دنبال سفر انسان روی مریخ هستند) نیز با نظر وی موافقند.

البته نظر اندرس مخالفانی هم دارد؛ به عنوان مثال فرانک بورمن (یکی دیگر از سرنشینان آپولو ٨) معتقد است جست و جوی عمیق در منظومه شمسی یکی از مهم ترین مأموریت‌های ناسا بوده که حضور انسان بخش جدایی ناپذیر چنین پروژه‌هایی است.

بورمن از سوی دیگر هیجان موجود در زمینه سفر به مریخ را هم تأیید نکرده و اظهار کرده: «ماسک و بزوس (صاحبان اسپیس اکس و بلو اوریجین) درباره تشکیل جوامع انسانی در مریخ صحبت می‌کنند؛ و چنین چیزی مسخره است.»

به هرحال باید منتظر بود و دید آیا در سال‌های آتی ناسا و دیگر سازمان‌های فضایی بودجه خود را صرف امور علمی خواهند کرد یا بر از بین بردن محدودیت‌های حضور انسان در سایر سیارات تمرکز خواهند داشت.

 

منبع: Science Alert