کد خبر : 92166 تاریخ : ۱۳۹۷ دوشنبه ۱۰ دي - 09:00
محمد اسماعیل سعیدی، عضو کمیسیون فرهنگی در گفت‌وگو با قانون: در بسیاری از کشورها حقوق کاربران فضای مجازی تحت کنترل است طرح راه اندازی اینترنت کودکان، در قالب طرح صیانت از حقوق کاربران، ساماندهی فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مطرح شده است

قانون- عضو كميسيون فرهنگي تشريح كرد:«برای جلوگیری از خطرات این گونه آسیب‌ها باید میزان دسترسی کودکان و نوجوانان به اینترنت مشخص باشد و از امنیت آن‌ها در فضای مجازی اطمینان حاصل کرد. در این زمینه دستگاه‌های اجرایی موظف هستند تا درباره ارائه اینترنت و نحوه دسترسی کاربران به این فضاها قوانین شفافی را تهیه کنند و فضای مجازی را به گونه ای در اختیار کودک و نوجوان قرار دهند که اطلاعات بر اساس سن و نیاز این افراد تهیه شود».

محمد اسماعیل سعیدی، عضو کمیسیون فرهنگی به «قانون» گفت:«طرح راه اندازی اینترنت کودکان، در قالب طرح صیانت از حقوق کاربران، ساماندهی فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مطرح شده است».

وي تشريح كرد:« این طرح شامل 21 ماده است که در گذشته پیش‌نویس آن توسط دولت تهیه شده است. قبل از اینکه این طرح به مجلس راه یابد، کارگروهی در کمیسیون فرهنگی، پیش‌نویس این طرح را بررسی کرده‌اند».

عضو کمیسیون فرهنگی ادامه داد:« از سوی دیگر بررسی پیش‌نویس این طرح در گذشته توسط مرکز پژوهش‌های مجلس نیز به انجام رسیده و سپس کلیات رسیدگی به این طرح در کمیته فضای مجازی کمیسیون مطرح شده و سپس کلیات آن توسط کمیسیون اعلام وصول شده است». وي گفت:« طرح صیانت از حقوق کودکان و نوجوانان به این دلیل مورد توجه قرار گرفته که اکنون فضای مجازی برای کودکان و نوجوانان دارای آسیب‌های زیادی است. اکنون فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی از رسالت و قوانین درست و شفافی برخوردار نیستند».

محمد اسماعیل سعیدی اذعان كرد:« ما در زمینه استفاده از فضای مجازی و نحوه کاربرد این فضاها قانون و شیوه مناسبی را نداریم و در این زمینه از شفافیت برخوردار نیستیم. از سوی دیگر فضای مجازی به گونه‌ای طراحی شده است که والدین به درستی قادر به کنترل دسترسی کودکان و نوجوانان به این فضاها نیستند و در این زمینه مشکلاتی وجود دارد».

وي افزود:« برای اداره صحیح یک کشور باید به این مسائل پرداخته شود. اکنون در بسیاری از کشورهای پیشرفته از جمله آمریکا و اروپا، حق و حقوق کاربران فضای مجازی تحت کنترل است. در کشوری مانند آمریکا بیش از 20 سال است که قوانینی در زمینه حق و حقوق کاربران فضای مجازی تصویب شده و ورود و خروج افرادی که از فضای مجازی استفاده می کنند یا حتی افرادی که فعالیتی در این شبکه ها دارند، به خوبی کنترل می‌شود و در این زمینه‌ها قوانین شفاف و خوبی در این کشورها می توان دید».

اين نماينده مجلس ادامه داد:« طبق مطالعات انجام شده حاکمیت یک کشور بايد از شبکه‌های اجتماعی و همچنين حقوق کاربران حمایت کند و در این زمینه ها قوانین روشن و خوبی را به اجرا درآورد. البته در گذشته نیز مصوباتی در این زمینه مطرح شده بود و شورای عالی فضای مجازی فعالیت‌هایی را در این باره داشته است اما به دلیل بی توجهی به این قوانین اکنون به این جمع‌بندی رسیدیم که در این زمینه قوانین شفاف‌تری را تصویب کنیم». وي گفت:«در این زمینه کودکان و نوجوانان اهمیت بیشتری دارند؛چراکه بر اساس مطالعات به دلیل اعتیادی که به شبکه‌های مجازی پیدا می کنند، در معرض خطرات بيشتري هستند. بر اساس یافته ها، در ژاپن حدود هفت درصد از جوانان به اینترنت معتاد هستند و این آمار می تواند بسیارخطرناک باشد».

عضو كميسيون فرهنگي تشريح كرد:«برای جلوگیری از خطرات این گونه آسیب‌ها باید میزان دسترسی کودکان و نوجوانان به اینترنت مشخص باشد و از امنیت آن‌ها در فضای مجازی اطمینان حاصل کرد. در این زمینه دستگاه‌های اجرایی موظف هستند تا درباره ارائه اینترنت و نحوه دسترسی کاربران به این فضاها قوانین شفافی را تهیه کنند و فضای مجازی را به گونه ای در اختیار کودک و نوجوان قرار دهند که اطلاعات بر اساس سن و نیاز این افراد تهیه شود».

وي گفت:« این قوانین از نظر تربیتی، روحی و روانی برای کودک و نوجوان بسیار اهمیت دارند و باید توسط مسئولان مورد توجه قرار بگیرند تا کودکان و نوجوان از آسیب های احتمالی ناشی از اعتیاد به این فضاها دور بمانند».