کد خبر : 92175 تاریخ : ۱۳۹۷ دوشنبه ۱۰ دي - 14:37
حضور تعداد زیادی از پناهجویان ایرانی در نزدیکی مرزهای انگلیس خبرساز شده است مانش، کانالي رويايي! انجمن مهندسان عمران آمریکا مانش را یکی از عجایب هفتگانه دنیای مدرن نامیده‌است،...

قانون-مهدی دل روشن

اگر تا همین یکی، دو سال پیش، اخبار روزانه پناهجویان در مدیترانه را می شنیدیم، حالا در روزهای منتهی به سال جدید میلادی (2019) کانال مانش حسابی توسط ایرانی‌ها خبرساز شده است!کانال مانش ، تونلی ۵۲ کیلومتری است که بندر پادوکاله فرانسه را به شهرک فوکستون انگلیس متصل می‌کند و در زیر کف دریا حفر شده‌است. در چند روز اخیر آنقدر تعداد پناهجویان از طریق این کانال راهی جزیره شده اند که دولت انگلیس را به دردسر انداخته است. گویی راهی جدید برای رسیدن پناهجویان به مقصد خوشبختی، پیدا شده است. شاید در این روزها، به‌خصوص پناهجویان ایرانی حس و حال کریستف کلمب را دارند که راهی جدید برای رسیدن به دنیای جدید را کشف کرده اند! به هر حال، داستان کانال مانش و پناهجویان ایرانی آنقدر پیچیده شده که ساجد جاوید، وزیر کشور بریتانیا، تعطیلات خانوادگی خود برای کریسمس و سال نو را نیمه‌کاره رها کرده و برای پیگیری این رویداد به لندن برگشته است! هر چند همه پناهجویان ایرانی نیستند امابر اساس آنچه رسانه ها نقل کرده اند، 80 درصد آن‌ها را ایرانیان تشکیل می دهند.البته برگشتن ساجد جاوید پاکستانی الاصل به لندن ، دردی را دوا نمی کند چرا که طبق اذعان خودش، «این مشکل هیچ راه حل مشخص و آسانی ندارد». ساجد جاوید نه سختگیری ها و شخصیت خاص «امبر راد»، وزیر کشور پیشین را دارد و نه دستش برای مقابله با پناهجویان ایرانی باز است. با این حال اگر دولت انگلیس راه‌حلی برای کانال مانش پیدا نکند آن وقت شاید تمام کسانی که در فرانسه و در برزخی مهاجرتی به سر می برند، برای رسیدن به سرزمین پوند ، از دالان دریایی مانش ، شانس خود ر ا ا متحان کنند!البته فراموش نکنیم که پناهجویان حق دارند از کاله فرانسه راهی انگلیس شوند چرا که نیروهای دولتی فرانسه دو ماه پیش، پناهگاه های آن‌ها را تخریب کردند.

تقریبا دو ماه پیش، نیروهای پلیس فرانسه اردوگاه پناهجویان در منطقه گراند سنت در نزدیکی دانکرک را تخریب کردند و پناهجویان از جمله کودکان را به مناطق دیگر در این کشور فرستادند.

نزدیک به ۱۸۰۰ پناهجو در این اردوگاه ساکن بودند.این سومین بار بود که در چند ماه اخیر پلیس فرانسه اردوگاه پناهجویان را که با کمک سازمان های مردم نهاد پا گرفته بود، ویران کردند.سازمان های مردم نهاد و مدافع حقوق پناهجویان با انتقاد شدید از دولت فرانسه می گویند که آن‌ها نه تنها کمکی به حل بحران پناهجویان نمی کنند بلکه درد آن‌ها را بیشتر می کنند.

درباره کاله و راه رسیدن به انگلیس

شهر شمالی دانکرک که در کرانه کانال مانش قرار دارد، یکی از مقصدهای اصلی پناهجویان برای عبور از دریا و رسیدن به بریتانیاست.

در یک دهه اخیر شهر کاله در چند کیلومتری دانکرک، اولین مقصد پناهجویان بود اما نزدیک به دو سال است که با یورش نیروهای پلیس به بزرگ‌ترین اردوگاه های پناهجویان و سختگیری و خشونت های ماه های اخیر بسیاری از پناهجویان دانکرک را به کاله ترجیح داده اند.

فرماندار شهر دانکرک می گوید خانواده های پناهجویان در اولین فرصت اسکان می یابند. قولی که در چند سال اخیر بارها مسئولان فرانسوی متعهد به آن شده اند اما در عمل هیچ گاه این اتفاق نیفتاده است.

بیشتر پناهجویان همان‌گونه که پس از خرابی اردوگاه پناهجویان در کاله هم پیش آمد، ویرانه جنگل های اطراف را با وجود سختی ها و فشارهای پلیس با امید به اینکه روزی بتوانند به بریتاینا بروند انتخاب می کنند.

مانش، دالان خوشبختی

وزیر کشور بریتانیا اذعان کرده است که این مشکل هیچ راه حل مشخص و آسانی ندارد.به گفته مقامات و فعالان مهاجرتی، تعداد زیادی از این پناهجویان ایرانیانی هستند که سوار برقایق‌های کوچک از فرانسه و از طریق کانال مانش راهی سواحل جنوب شرق بریتانیا می‌شوند.از حدود دو ماه پیش تاکنون بیش از ۲۲۰ نفر تلاش کرده‌اند که خود را با قایق به بریتانیا برسانند. علاوه بر ایرانی‌ها، شهروندان افغانستان و سوریه هم در میان این پناهجویان دیده می‌شوند.

واکنش حزب کارگر

حزب کارگر، حزب اصلی مخالف دولت در بریتانیا، می‌گوید كه دولت نتوانسته کنترل وضعیت را به دست بگیرد و یکی از نمایندگان حزب محافظه‌کار، حزب حاکم، هم از فقدان رهبری در این ماجرا انتقاد کرده است.وزیر کشور گفته تلاش مهاجران برای طی کردن این سفر خطرناک باعث نگرانی جدی شده است.روز جمعه ۲۸ دسامبر (هفتم دی) ۱۲ پناهچو در دو قایق در سواحل دوور در بریتانیا بازداشت شدند. به گفته مسئولان از این تعداد به جز یک شهروند سوریه، بقیه ایرانی بودند.

آماری از نجات پناهجویان در مانش

چندی پیش بود که رسانه های فرانسوی گزارش دادند که 17 پناهجویی که گفته می شود ملیت ایرانی داشته اند، پس از سرقت یک قایق ماهیگیری موفق شده اند از طریق کانال مانش به آب های بریتانیا برسند. آمارهای گارد ساحلی فرانسه از سال ۲۰۱۶ تا امروز نشان می دهد که ۵۸ بار نیروهای گارد ساحلی در دریا به کمک پناهجویان رفته اند؛ با این حال تاکنون سابقه نداشته است که پناهجویان از طریق دزدی قایق ماهیگیری دست به چنین کاری بزنند.

تحلیل فایننشال تایمز از پناهجویان ایرانی

روزنامه بریتانیایی فایننشال تایمز روز شنبه ۲۹ دسامبر در گزارشی، وضعیت نابسامان اقتصادی در ایران را از دلایل تلاش شهروندان این کشور برای مهاجرت و رساندن خود به بریتانیا عنوان کرد.

کریس هوگبن، رییس کارگروه جرایم مهاجرتی بریتانیا که مسئول مقابله با قاچاق انسان است، به روزنامه فایننشال تایمز گفت که دولت بریتانیا عمدتا به دلیل وضعیت حقوق بشر در ایران، پناهجویان ایرانی را به کشورشان بازنمی‌گرداند.به گفته او اطلاع از این موضوع باعث هجوم ایرانی‌ها به بریتانیا و به وجود آمدن پدیده پناهجویان کانال مانش شده است.هوگبن گفته است که این پناهجویان لازم نیست که پنهانی و قاچاقی به بریتانیا بیایند: تنها کافی است که خود را به آب‌های بریتانیا برسانند و برای کمک با پلیس و گارد ساحلی تماس بگیرند. همین که نیروهای مرزی یا پلیس آن‌ها را از آب بگیرد، به هدف‌شان رسیده‌اند، چون ما آن‌ها را (به ایران) بر نمی‌گردانیم.

درباره کانال مانش

این تونل ۴۰ متر پایین‌تر از کف دریا (بیش از ۱۰۰ متر پایین‌تر از سطح دریا) ساخته شده و دارای دو خط (رفت و برگشت) برای قطارهای حمل اتومبیل و مسافر است. قطر هر کانال نزدیک به هشت متر و دارای لوله‌های تهویه و نجات مصدومان احتمالی است. عبور قطارها از تونل ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و با این پروژه زمان مسافرت از پاریس به لندن و برعکس از طریق زمینی سه ساعت کاهش خواهد یافت. مخارج این کانال که بزرگ‌ترین پروژه ساختمانی اروپاست، ۱۰ میلیارد دلار برآورد شده‌است.

تونل مانش که به آن تونل کانال نیز گفته می‌شود، انگلستان را از طریق خشکی به قاره اروپا متصل کرده است. این تونل بیش از 50 کیلومتر طول دارد که زیر بستر دریای مانش حفر شده و کنت در انگلیس را به کاله در فرانسه متصل می‌کند.

مانش که انجمن مهندسان عمران آمریکا آن را یکی از عجایب هفتگانه دنیای مدرن نامیده‌است، دارای دو خط ریلی و یک تونل جانبی برای خودروها ست. گفته می‌شود تنها در عصر یخبندان یعنی چیزی حدود ۸۵۰۰ سال پیش انگلستان به اروپا متصل بوده‌است.