کد خبر : 92237 تاریخ : ۱۳۹۷ جمعه ۱۴ دي - 17:30
یخبندان 15 دی ایران از اسکاندیناوی می آید ! از نظر علم هواشناسی و با بررسی های صورت گرفته از ۱۵ یا ۱۶ دی ماه تا ۲۵ یا ۲۶ دی ماه یک دوره زمانی تحت تاثیر امواجی از بارندگی برف و باران قرار می گیرد...

قانون- استاد علم هواشناسی گفت: از نظر علم هواشناسی و با بررسی های صورت گرفته از ۱۵ یا ۱۶ دی ماه تا ۲۵ یا ۲۶ دی ماه یک دوره زمانی تحت تاثیر امواجی از بارندگی برف و باران قرار می گیرد.

 
حسین اردکانی درباره احتمال وقوع یخبندان ۱۰ روزه از تاریخ ۱۵ تا ۲۵ دی ماه بیان کرد: از نظر علم هواشناسی و با بررسی های صورت گرفته از ۱۵ یا ۱۶ دی ماه تا ۲۵ یا ۲۶ دی ماه یک دوره زمانی تحت تاثیر امواجی از بارندگی برف و باران قرار می گیرد.
 
اردکانی در ادامه افزود: توده هوای سردی که منجر به یخبندان شود توده هوایی است که اصطلاحا به آن کلد اسپل گفته می شود و از شمال سیبری وارد کشور می شد مثل سال گذشته، ولی این توده هوایی که امسال از ۱۵ دی وارد کشور می شود از شمال اسکاندیناوی وارد شده و به آن مایلد کلد اسپل گفته می شود و خیلی سرد نبوده و هوای سرد متوسط را برای کشور به ارمغان خواهد آورد.
 
وی در ادامه درباره میزان کاهش هوا گفت: در مناطق سردسیر این کاهش صددر صد به زیر صفر خواهد رسید. به عنوان مثال در ارتفاعات شمیرانات دما به زیر صفر خواهد رسید. ولی انتظار یخبندان شدیدی را نداریم.
 
وی در ادامه گفت: بعد از این هوای سرد چند روز هوای گرم در پیش داریم. 
اردکانی در ادامه از رو به رو شدن با یک موج سرمای دیگر در زمستان ۹۷ خبر داد و گفت: یکی موج سرمایی دیگر هم در پیش بینی های فصلی پیش بینی شده البته این پیش بینی ها هیچگاه ۱۰۰ درصدی نیست موج سرمای بعدی کلد اسپل است که از موج دی ماه سرد تر است و در بهمن ماه از ۴ یا ۶ بهمن وارد کشور و تا ۱۴ بهمن وارد در کشور می ماند.
 
این استاد علم هواشناسی در ادامه تاکید کرد: در این دوره معمولا یک امواج سرد در ایران اتفاق می افتد. در بهمن ماه ناهنجاری وضعیت جوی را در خواهیم داشت.