کد خبر : 92270 تاریخ : ۱۳۹۷ يکشنبه ۱۶ دي - 15:00
حمايت از نظام از فيلترينگ مهم‌تر است اين روزها حواشي بيشتر از متن در كشور غلبه يافته است و برخي به جاي رسيدگي به مسائل اصلي حاشيه‌هايي را ايجاد مي‌كنند كه ذهن مردم را درگير خود مي‌كند...

قانون-محمد جلالی
اين روزها حواشي بيشتر از متن در كشور غلبه يافته است و برخي به جاي رسيدگي به مسائل اصلي حاشيه‌هايي را ايجاد مي‌كنند كه ذهن مردم را درگير خود مي‌كند. این روزها بحث فیلترینگ اینستاگرام داغ شده است و بي‌شك سانسور به اندازه آزادی بی‌ضابطه بد است. مساله‌ای که سال گذشته در چنین روزهایی در مورد اَپ دیگری به نام «تلگرام» داغ بود و در نهایت نيز به دستور قوه قضايیه تلگرام فیلتر شد ولي نتيجه‌اي كه دنبال مي‌شد، به دست نيامد و پس از آن دو راه برای کسانی که از پیام رسان استفاده می‌کردند، باقی ماند كه قابل تامل بود.

استفاده از اَپ‌های وطنی

اَپ‌هایی که قبل از فیلترینگ کم‌کم راه خود را در میان مردم باز می‌کردند اما هم از نظر سخت افزاری و هم نرم‌افزاری توان رویارویی با «تلگرام» را نداشتند. پیش‌بینی فیلتر کنندگان این بود که با فیلترینگ و تبلیغات گسترده رسانه‌ای به تدریج پیام‌رسان‌های داخلی رونق بگیرند اما بعد از یک سال مرتضی رحیمی یکی از مدیران پیام‌رسان‌های داخلی می‌گوید: «داغ شدن بحث فیلترینگ و مسدودسازی تلگرام به نفع پیام‌رسان‌های ایرانی نبود. مساله پیام‌رسان‌های بومی در کشور ما، به شدت بُعد سیاسی و اجتماعی پیدا کرده و سوء‌استفاده‌های رسانه‌ای زیادی از این قضیه شده است».

رو آوردن به بحث عبور از فیلترشکن‌ها

پس از آن انگار تمام اَپ‌ها در اقصی نقاط دنیا فیلترشکن‌های‌شان را به سوی ایران روانه کردند که یکی از آن‌ها خود تلگرام بود. کار با فیلترشکن‌ها سخت نبوده و نیست و با چند کلیک کاربران به دنیایی بدتر از قبل و بدون هیچ محدودیتی دست می‌یابند.

حالا همان‌گونه كه در بالا به آن اشاره كرديم، پس از یک سال بحث فیلترینگ «اینستاگرام» مطرح است فیلتری که روی تلگرام جواب نداد. آیا در جهانی که خود را دهکده می نامد می‌شود حصار کشید؟ آیا حصار فیزیکی ترامپ برای مکزیک جواب می‌دهد که حصار فضای مجازی کارساز باشد؟ آیا به قول ريیس جمهور می‌شود برای تمام دنیا دیوار کشید؟ اميدواريم به جای درست کردن دغدغه‌ای جدید برای مردم اولویت‌ها را کمی بازنگری می‌کردیم. هنوز اقتصاد پر از التهاب است و تفریحات و شادی مردم همین است که عکسی را به اشتراک بگذارند و کمی از فضای غمبار بیرون دور شوند.

اين رويه انتقاداتي نيز در پي داشته‌است و در برخي محافل بيان شده است كه اين اقدامات نتيجه مناسبي ندارد و حتي گروه‌هاي مذهبي نيز به اين موضوع انتقاد دارند. در همين راستا چندي پيش حجت‌الاسلام زائری گفته بود كه با فیلتر تلگرام فقط آزردگی کاربران و... حاصل شد. باعث شدید بچه‌های مردم فیلترشکن نصب کنند و به صفحه‌های نامناسب دست یابند! شاید بتوان نتیجه این مطلب را با گفته علی ربیعی، وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی پایان داد که معتقد است كه در دوران ‎تحریم باید در کنار ‎مردم بود تا زندگی بر آن‌ها آسان‌تر شود. این‌قدر ‎زندگی مردم را دستکاری نکنیم و بگذاريم در روزهاي سخت در كنار نظام بمانند و آن‌ها را دلخور نكنيم.