کد خبر : 92279 تاریخ : ۱۳۹۷ يکشنبه ۱۶ دي - 20:22
آخرین اظهارنظر کارلوس کی روش و خیانت او به حرف های خودش نقد و بررسي شد پرچم صلحي بدون پارچه سفيد کی‌روش اما در مصاحبه اخیرش از مهدی تاج خواسته از نزدیک شدن کروکودیل‌ها به تیم ملی جلوگیری کند

قانون- گروه ورزش

آخرین مصاحبه کارلوس کی‌روش در دوحه که حکم جمع‌بندی او در مورد اردوی قطر را داشت، بار دیگر شگفتی اهالی فوتبال را به دنبال آورد. البته شگفتی نه از این جهت که با منت گذاشتن‌ها، تحقیر کردن‌ها و تندگویی‌های او غریبه باشیم، بلکه بیشتر از این حیث که خود او همین تازگی‌ها با طرح مساله «پرچم صلح» به منتقدانش آتش‌بس داده بود. حالا اما کی‌روش طرح صلح خودش را نقض می‌کند و این نشان می‌دهد او به هیچ اصلی پایبند نیست؛ حتی اصولی که خودش تعیین می‌کند!

رویکرد منت و تحقیر

چیزی که در این مصاحبه کی‌روش هم مثل سایر گفت وگوها و موضع‌گیری‌هایش جلب توجه می‌کند، اصرار او روی حقیر شمردن فوتبال ایران و بزرگنمایی دستاوردهای خودش برای تیم ملی است. او این بار صریح‌تر از هر زمان دیگری حرف زده و گفته: «قبل از حضور من، 80 درصد مردم ایران حتی از بحرین هم می‌ترسیدند و موقع مواجهه با این تیم، بدن‌شان می‌لرزید». البته دیروز بعد از این حرف‌ها بسیاری از منتقدان و هواداران از خجالت کی‌روش درآمدند و برای او نوشتند که در عوض قبلا از عراق و لبنان نمی‌ترسیدیم، اما حالا می‌ترسیم! شاید تنها خاطره بد فوتبال ایران از بحرین، مربوط به همان یک‌شنبه سیاه و شکست ناگهانی و مشکوک در مرحله مقدماتی جام‌جهانی 2002 باشد؛ باختی که سرانجام ممکن است یک یا دو بار جلوی هر تیمی رخ بدهد، همان‌طور که برای کی‌روش در برابر لبنان این اتفاق افتاد و اولین گل خورده و طبعا اولین باخت تاریخ فوتبال کشورمان برابر این تیم در دوران جناب سینیور به ثبت رسید. گفتنی است از زمان روی کار آمدن کی‌روش، تیم ملی ایران چهار بار با بحرین بازی کرده که دو بار برده و دو بار هم مساوی کرده است. جمله بعدی کارلوس هم که زیاد مورد نقد قرار گرفت این بود: «در 15 سال گذشته تیم‌های فوتبال ایران بدترین نتایج را گرفته‌اند». نیازی به یادآوری نیست که در طول هشت سال از این بازه زمانی، فرمان هدایت تیم ملی در اختیار خود آقای کی‌روش بوده است. همچنین فراموش نکنیم پرسپولیس همین امسال با همه مصایبش تا فینال لیگ قهرمانان پیش رفت و نایب‌قهرمان آسیا شد.

کلاس جانورشناسی سینیور

کی‌روش اما در مصاحبه اخیرش از مهدی تاج خواسته از نزدیک شدن کروکودیل‌ها به تیم ملی جلوگیری کند. اینکه منظور استاد از کروکودیل چیست، چیزی است که خودش باید توضیح بدهد، اما به هر حال وظیفه داریم گشوده شدن پای این حیوان عظیم‌الجثه را به کلاس‌های جانورشناسی کارلوس کی‌روش خیر مقدم عرض کنیم. کارلوس پیش از این نشان داده که میانه چندانی با ادب و احترام ندارد و هر نسبتی که دلش بخواهد به منتقدان و مخالفانش می‌دهد. او قبلا به علی کریمی لقب «بزدل» داده بود و روزی در بیانیه‌ای حیرت‌انگیز علیه برانکو ایوانکوویچ نوشته بود: «شما اگر با عقاب‌ها نشست و برخاست کنید پرواز را یاد خواهید گرفت، اگر با گرگ‌ها بنشینید زوزه خواهید کشید و اگر با مارها وقت بگذرانید کاری جز خزیدن و سم تف کردن نخواهید کرد» .او بار دیگر به قول خودش در کمال فروتنی(!) در مورد نسبتش با منتقدان نوشته بود: «مشکل سرو صدای کلاغ‌ها نیست بلکه همه چیز در مورد پرواز عقاب است. کلاغ‌ها نمی‌دانند که نمی‌توانند با سرو صدا مانع از پرواز عقاب شوند، بلکه فقط انگیزه او را بیشتر خواهند کرد». او روزی دیگر هم برای منتقدانش نوشته بود: «از پیشینه من که به آفریقا باز می‌گردد یاد گرفتیم هیچ‌کس با مارها در تختش نمی‌خوابد. به این داستان قدیمی فکر کنید که عقرب از قورباغه خواست او را از طول رودخانه عبور دهد». البته فکر نکنید این مزاج خراب استاد فقط مربوط به داخل کشور است؛ چه اینکه او در حاشیه جام‌جهانی با هموطن خودش یعنی کوارشما هم درگیر شد و خطاب به او نوشت: «این ضرب‌المثل که همیشه باید یک نگاه‌تان به خر باشد و نگاه دیگرتان به کولی، درست است. اینکه صدای عرعر خر هیچ‌گاه به آسمان نمی‌رسد درست است». خلاصه بچه‌های کم‌سال ایرانی با مرور بیانیه‌های کی‌روش می‌توانند اسم همه حیوانات طبیعت را یاد بگیرند. البته قبلا ما فکر می‌کردیم برخی از این حرف‌ها «فحش» محسوب می‌شود و اگر از زبان بچه شنیدیم باید دهان او را پر از فلفل کنیم، اما گویا کارلوس کلا مصونیت فرهنگی دارد و از هفت دولت آزاد است. تازه همه این‌ها جدای از تمثیل‌های بعضا توهین‌آمیزی است که کی‌روش از لابه‌لای فیلم‌های سینمایی و آوازهای معروف گروه‌های موسیقی جهان بیرون می‌کشد و چپ و راست به خورد منتقدانش می‌دهد!

صلحی به عمر یک هفته!

عجیب‌ترین جنبه این ماجرا اما مربوط به نقض آتش‌بس خودخوانده و خودخواسته کارلوس کی‌روش است. دقیقا یک هفته پیش از این مصاحبه، یعنی روز پنجم دی‌ مربی پرتغالی در اظهاراتی کم‌سابقه گفته بود: «درخواست عاجزانه بنده این است که برای سه هفته تمامی صحبت‌ها و تمام حرف‌ها را کنار بگذاریم و همراه تیم ملی باشیم. آیا اینقدر سخت است که به مدت سه هفته پرچم سفید صلح را در دست بگیریم و دست از تمام صحبت‌ها و تهمت‌ها برداریم؟» او در همین مصاحبه از تعدادی از منتقدان سرشناس خودش، حتی علی کریمی نام برده بود تا ثابت کند واقعا نگاهش را تعدیل کرده، اما می‌بینید که فقط هفت روز بعد و در حالی که همه فیتیله انتقاد را پایین کشیده بودند چه اتفاقی رخ داد. در زمان درخواست همان آتش‌بس سه هفته‌ای هم برخی به درستی سوال کردند چه تضمینی وجود دارد درست مثل جام‌جهانی، همه مردم با کج‌خلقی‌های آقای مربی بسازند، اما بلافاصله بعد از پایان کار او به زمین و زمان حمله کند. حالا اما کار به آنجا هم نکشید و استاد قبل از شروع مسابقات چهره واقعی‌اش را نشان داده است. خب تکلیف ما با این آدم چیست؟ الان اگر کسی چهار خط نقد علیه استاد بنویسد، باز جزو کروکودیل‌ها و اهالی کمپین‌های کثیف قلمداد خواهد شد؟ ما پرچم صلح را بالا گرفته‌ایم برادر اما مهم است که شما هم به درخواست صلح خودتان پایبند باشید و تا پایان جام ملت ها، حیوان جدیدی به باغ وحش فرضی تان اضافه نکنید به ویژه حالا که دایی و مهدوی کیا با شما همراه شده اند و برای موفقیت تیم ملی گام به گام در کنارتان هستند. از این فرصت استفاده کنید و قهرمانی را بسازید.