کد خبر : 92300 تاریخ : ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۸ دي - 16:24
آمریکا و چین در مسیر صلح اقتصادی قرار گرفته‌اند غلبه اژدهای زرد بر ترامپ جنگ تجاری این دو ابرقدرت اقتصادی ماه‌هاست که سایه سنگینی بر بازارهای مالی سراسر جهان انداخته و به تردیدها درباره رشد اقتصادی در آمریکا، چین و دیگر کشورها دامن زده است...

قانون-جنگ تجاری بین آمریکا و چین از چند هفته پیش متوقف شده است؛ وقفه‌ای که ممکن است فقط دو ماه دیگر دوام داشته باشد. حال دو طرف در نشستی دوروزه (دوشنبه و سه‌شنبه ۱۷ و ۱۸ دی، هفتم و هشتم ژانویه) در پکن تلاش می‌کنند نخستین گام‌ها را به سوی رفع اختلاف نظرها بردارند. این اولین دور مذاکره تجاری مستقیم واشنگتن و پکن پس از دیدار پنج هفته پیش دونالد ترامپ و شی جین‌ پینگ است. ريیس‌جمهوری آمریکا و ريیس حزب کمونیست چین پس از نشست سران ۲۰ قدرت اقتصادی جهان (گروه ۲۰) در بوئنوس آیرس توافق کردند که آتش‌بس ۹۰ روزه‌ای در جنگ تجاری برقرار شود.

آن‌طور که وزارت تجارت چین اعلام کرده است، مذاکره‌کنندگان دو طرف در این نشست دوروزه مصمم‌ هستند بر سر توافق ترامپ و شی به طور فعال و سازنده گفت‌وگو کنند. در هیات‌مذاکره‌کنندگان آمریکا که جفری گریش، معاون فرستاده تجاری این کشور آن را سرپرستی می‌کند، نمایندگانی از وزارتخانه‌های دارایی، تجارت، انرژی و کشاورزی حضور دارند. انتظار نمی‌رود که مشکلات در این نشست حل شوند. در گفت‌وگوهای اولیه از این دست، معمولا شرایط برای ادامه مذاکره فراهم می‌شود. در مذاکرات آتی به احتمال لیو هه، معاون نخست‌وزیر و مذاکره‌کننده ارشد چین و رابرت لایتیسر، فرستاده تجاری آمریکا با هم دیدار خواهند کرد.

جنگ تجاری این دو ابرقدرت اقتصادی ماه‌هاست که سایه سنگینی بر بازارهای مالی سراسر جهان انداخته و به تردیدها درباره رشد اقتصادی در آمریکا، چین و دیگر کشورها دامن زده است.

چین به دنبال توافق است

ريیس جمهوری آمریکا به تازگي تلاش کرد از این تردیدها بکاهد؛ تردیدهایی که با تعطیلی بخش‌هایی از دولت ایالات متحده تشدید هم شده است. او در واشنگتن به خبرنگاران گفت: مذاکرات با چین خیلی خوب پیش می‌رود. او همچنین به گفت‌وگوی تلفنی اخیر خود با شی جین‌ پینگ اشاره کرد: من واقعا معتقدم که آن‌ها به دنبال توافق هستند. دونالد ترامپ در ادامه گفت که تعرفه‌های گمرکی وضع‌شده برای چین بسیار آزاردهنده است و اقتصاد آن‌ها وضعیت خوبی ندارد. ترامپ معتقد است که این تعرفه‌ها نه تنها موجب انگیزش دولت چین به مذاکره می‌شود، بلکه میلیاردها دلار درآمد گمرکی هم نصیب ایالات متحده می‌کند.

آمریکا بیش از همه از محدودیت دسترسی به بازار چین، اجبار سرمایه‌گذاران خارجی به انتقال فناوری به چین و کپی‌کاری سازندگان چینی شکایت می‌کند. این کشور به همین دلیل عوارض گمرکی بر برخی محصولات چینی را افزایش داده است. چین هم در پاسخ برای برخی محصولات آمریکایی عوارض گمرکی وضع کرده است.

مهلتی که رو به پایان است

دونالد ترامپ و شی جین‌ پینگ اول دسامبر سال گذشته (پنج هفته پیش) در بوئنوس آیرس توافق کردند که وضع تعرفه‌های گمرکی جدید متوقف و مذاکره آغاز شود. این توافق تا اول ماه مارس (دهم اسفند) معتبر است. اگر تا آن زمان توفق جدیدی حاصل نشود، به احتمال وضع جریمه‌های متقابل از سر گرفته می‌شود و اقتصاد جهانی را با تهدیدهای عمده‌ای روبه‌رو می‌کند.

چین در مدت اخیر تا حدودی با خواسته‌های آمریکا همراهی کرده است. واردات دانه‌های سویا از آمریکا از سر گرفته شده و عوارض گمرکی جدید بر خودروهای آمریکایی حذف شده‌اند. دولت چین همچنین اعلام کرده که با اجبار سرمایه‌گذاران خارجی به انتقال فناروی مقابله کند. پکن همزمان از طرح جنجالی ساخت چین ۲۰۲۵ نیز تا حدودی فاصله گرفته است. در این طرح تلاش می‌شود تولیدکنندگان چینی با کمک دولتی ابتکار عمل در عرصه فناروی را به دست بگیرند.

افزایش بهای نفت به دنبال آتش‌بس تجاری آمریکا با چین

انتشار خبر آتش بس‌تجاری میان چین و آمریکا بی‌درنگ موجب افزایش بهای نفت شد.

بامداد دوشنبه (سوم دسامبر) بهای نفت سبک از نوع وست تگزاس اینترمیدیت با بیش از سه درصد رشد، به بشکه‌ای بالای ۵۰ دلار افزایش یافته است.نفت خام برنت نیز با افزایش یک و نیم دلاری در هر بشکه به بالای ۶۰ دلار رسید.

در آخر هفته گذشته دو اقتصاد بزرگ جهان به جدال تجارتی خود در جریان کنفرانس سران گروه بیست جي 20 ادامه دادند.

تلاش ترامپ برای صلح اقتصادی با چین

چند روز پیش دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا از احتمال بهبود روابط تجاری با چین و رسیدن به «یک پیشرفت بزرگ» در راه حل اختلافات خبر داد.

او پس از گفت‌وگوی تلفنی با همتای چینی خود، در یک پیام توییتری نوشت: «تماس طولانی و بسیار خوبی با شی، ريیس جمهوری چین داشتم. توافقات به خوبی پیش می‌رود و اگر به سرانجام برسد، بسیار جامع بوده و تمام موضوعات، حوزه‌ها و نقاط اختلاف را دربر می‌گیرد. پیشرفت بزرگی به وجود آمده است».

دو کشور چین و ایالات متحده آمریکا از ژوئن ۲۰۱۸ میلادی جنگ تجاری را آغاز کردند؛ جنگی که تاثیرات مخربی بر بازارهای مالی گذاشت و با ایجاد یک جنگ تعرفه‌ای بی پایان، وضعیت صادرات و واردات کالاهایی به ارزش صدها میلیارد دلار را میان این دو کشور بزرگ مختل کرد.