کد خبر : 92338 تاریخ : ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۰ دي - 14:00
نقدي به عملكرد برخي جريان‌ها و مسئولان براي فيلتركردن‌هاي بي‌فايده سنگر فضاي‌مجازي را تخريب نكنيد مسئولان و اقشار مختلف مردم در برابر فيلترينگ واكنش‌هاي منفي فراواني نشان داده‌اند و معتقدند كه فيلتر راهكار مناسبي براي مقابله با ناهنجاري‌ها در فضاي‌مجازي نيست

قانون- سپهر زارع/ کارشناس علوم سیاسی

مسئولان و اقشار مختلف مردم در برابر فيلترينگ واكنش‌هاي منفي فراواني نشان داده‌اند و معتقدند كه فيلتر راهكار مناسبي براي مقابله با ناهنجاري‌ها در فضاي‌مجازي نيست. روز گذشته نيز رهبري در بيانات خود به موضوع اهميت فضاي‌مجازي پرداختند و خاطرنشان کردند: انقلاب و نظام با خواست و حمایت مردم شکل گرفته و استمرار یافته اما مستکبران با وقاحت تمام، مردم را به مقابله با همین نظام فرامی‌خوانند که لازم است مردم در مقابل این تبلیغات ایستادگی و علیه آن حرکت کنند و جوانان با هوشمندی، فضای مجازی را به ابزاری برای زدن تودهنی به دشمنان تبدیل کنند. اما امروز شاهد آن هستيم كه برخي دوباره به دنبال فيلترينگ شبكه اجتماعي ديگري به نام اينستاگرام هستند.

ويژگي‌هاي يك شبكه اجتماعي

 اینستاگرام، شبکه اجتماعی تصویر محوری است که در سال های اخیر رشد قابل توجهی در میان کاربران ایرانی خود داشته است و میلیون ایرانی هر روزه در آن به ارسال و دریافت اطلاعات می پردازند. برخی از مقامات دولت و عده ای از نمایندگان مجلس خبر هایی در مورد این شبکه اجتماعی جهانی، داده بودند و در مواردی نیز حکم فیلترینگ این شبکه اجتماعی را صادر شده و قابل اجرا خواندند؛ علت اصلی فیلتر کردن و محدود کردن دسترسی به این شبکه اجتماعی نیز، موضوعاتی است که آقایان آن‌ها را ناهنجار و نامشروع می پندارند و سعی دارند تا با اجرا کردن یک راه حل بی نتیجه تکراری (فیلترینگ) از آن جلوگیری کنند. یکی از نمایندگان مجلس نیز گفته بود که دسترسی مردم به اینستاگرام، منجر به افزایش ناهنجاری ها و بزهکاری ها و جرایم اجتماعی شده است و این نرم افزار به ترویج فحشا در کشور کمک می کند. اما قابل توجه است که با وجود فعالیت هایی که برخی از دلسوزان معتقدند، در اینستاگرام مسبب غرب زدگی می شود، بسیاری از جرایم مختلفی که امروزه در کشور رخ می دهد از طریق اینستاگرام، به سایر شهروندان اطلاع رسانی می شود و در بسیاری از مواقع قرارگیری اطلاعات مختلف از جرایم متفاوت در اینستاگرام منجر به شناسایی مجرم و دستگیری آن شده است و در واقع اینستاگرام بستری برای جلوگیری از ترویج جرایم و فرهنگ سازی شده است.

افشاي فحشا و ظلم

ماجرای نماینده سراوان و برخورد وی با یک کارمند، یکی از مسائلی بود که از اینستاگرام شروع شد و توجه بسیاری از مردم را به خود جلب کرد و منجر به پیگیری این مساله از سوی برخی از نهاد های کشور شد که البته در پایان، نماینده سراوان مورد تقدیر قرار گرفت و فیلمبردار مجرم شناخته شد. ماجرای شوم و دردناک دختر تهرانی که به باغی در سیرجان آمده بود نیز یکی پرونده هایی است که به صورت کامل در اینستاگرام تشکیل شد و البته در حال حاضر بهانه ای برای فیلتر این شبکه اجتماعی شده است، چرا که برخی مسئولان معتقدند، این شبکه اجتماعی موجب ترویج این نوع از خشونت‌ها و ناهنجاری های اجتماعی و اخلاقی شده است، در صورتی که کاربران ایرانی اینستاگرام که در ماجرا سیرجان هستند، به خوبی می دانند که نه تنها قضاوت مردم در این شبکه اجتماعی صحیح و قابل ستایش بود بلکه همین ارسال فیلم در صفحه کاربری فیلم بردار موجب پیگیری این نوع از جرایم و شاخص شدن آن‌ها در جامعه شد. اما اگر کمی به عقب تر و زمانی که اینستاگرام نبود برگردیم، متوجه می شویم که اگر این اتفاق در آن بازه زمانی افتاده بود و اینستاگرامی نبود تا فیلم آزار و اذیت دختر تهرانی در آن پخش شود، این اقدام ناشایست و ناپسند نه تنها سرکوب نمی شود، بلکه به موجب پنهانکاری دختر از خانواده اش به جهت حفظ آبرو، تا پایان عمر در ذهن او می ماند و چه بسا جرم هایی که پیش از تشکیل اینستاگرام اتفاق افتاده بود و به دلیل باز نشر نشدن در فضای اجتماعی پیگیری نشد و  از ترس آبرو پنهان ماند. باید به افرادی که معتقدند اینستاگرام موجب ترویج این نوع از خشونت ها و ناهنجاری های اجتماعی می‌شود گفت، در واقع اینستاگرام موجب ترویج جرایم نیست بلکه آینه ای شفاف و بدون سانسور است که بزهکاری های اجتماعی و وضعیت فرهنگی جامعه ایرانی را به خوبی بازتاب داده است و اکنون این بازتاب به مزاق آن‌هایی که وضعیت کشور را عادی و غیر بحرانی می‌پندارند و خوش نیامده و در صدد فیلتر کردن آن برامده‌اند. فیلتر اینستاگرام نه تنها موجب کاهش جرایم در سطح جامعه نمی شود، بلکه فقط موجب کمتر دیده شدن بازتاب های شهروندان از جرایم موجود در جامعه است و البته با توجه به قسمت قبلی سریال فیلترینگ (فیلتر تلگرام) می توان گفت که حتی این اقدام موجب استقبال عده ای از این شبکه اجتماعی می شود و فقط اینستاگرام را به یک شبکه اجتماعی شاخص در میان نرم افزار هایی که در اختیار کاربران ایرانی است، تبدیل می کند.

ناكارآمدي يك تفكر

جالب است که تعدادی از کاربران موسوم به ارزشی نیز در تويیتر با راه اندازی یک جریان، خواستار فیلترینگ و اقدام وزیر ارتباطات به جهت مسدود سازی این شبکه اجتماعی شدند و این در حالی است که فضایی که ایشان در آن به طرح خواسته و درخواست خود از وزیر ارتباطات پرداخته بودند (تويیتر)، فضایی بود که مدت ها پیش فیلتر شده بود و در واقع کاربران با استفاده از فیلتر شکن و فعالیت در یک فضای مسدود، خواستار مسدود سازی و فیلترینگ فضایی دیگر شده بودند و چه بسا خواستار رفع تفاوت های میان این دو شبکه اجتماعی بود‌ه‌اند. مردم و سیاسیون ما می‌دانند که نقشه فیلترینگ از آن نقشه‌های تکراری و ناکارآمد است  که در هیچ زمانی برای اجراکنندگان آن، کارآمد و نتیجه بخش نبوده است و در بسیاری از مواقع موجب توجه مردم به مسئله ای شده است که دولت خواهان عدم توجه مردم به آن بوده است و در حقیقت فیلتر کردن اینستاگرام به دلیل بازتاب ناهنجاری های اجتماعی و اخلاقی بسیار شبیه به کشتن پیکی است که اخبار غم انگیز و بد برای ما می آورد که البته نتیجه اش در ظاهر مسروری ما از بی خبری است، اما در باطن خبر از قرارگیری فساد در بطن جامعه نخواهیم داشت.