کد خبر : 92363 تاریخ : ۱۳۹۷ شنبه ۲۲ دي - 15:51
انیماتوریست شرقی با نگاهی جهانی مریم فرحزادی، طراح كاراكتر و کارگردان انیمیشن ایرانی در لس آنجلس آمریکا ، تازه ترین ساخته خود را با عنوان « آبی» به دنیای فیلم های پویانمایی معرفی کرده است...

قانون-سحر آویژه

مریم فرحزادی، طراح كاراكتر و کارگردان انیمیشن ایرانی در لس آنجلس آمریکا ، تازه ترین ساخته خود را با عنوان « آبی» به دنیای فیلم های پویانمایی معرفی کرده است. این فیلم کوتاه انیمیشن در ماه های گذشته با حضور در بیش از 30 فستیوال فیلم های کوتاه در سراسر جهان، تا کنون توانسته به جوایزی دست پیدا کند که از جمله آن ها می توان به جوایزی از فستیوال های «ACT Human rights film festival»، و «CBCF-ALC» و « MIGRARTI» به ترتیب از کشورهای آمریکا و ایتالیا اشاره کرد.

این فیلم کوتاه داستان دختری را روایت می‌کند که به دليل متفاوت بودن، توسط مردم جامعه طرد می شود.اگرچه این داستان براساس تجربه شخصی خالق اثراست، او معتقد است که داستان آبی برای بسیاری از مخاطبانش با هر فرهنگ، سن و جنسیتی قابل درک است. آبی می تواند داستان مهاجران، زنان، مردم اقلیت و ... باشد که توسط اکثریت جامعه طرد می شوند.

به گفته فیلمساز، او عمدا فیلم خود را از جهت اصول طراحی شخصیت و فضا و همچنین اصول داستان پردازی به شکلی مینیمالیستی به تصویر می کشد تا با طیف بیشتری از مخاطبان ارتباط برقرار کند. استفاده از رنگ در فیلم بسیار خاص و نمادین است. او از رنگ آبی برای نشان دادن حالت و افسردگی شخصیت فیلمش و از رنگ سبز به عنوان نمادی از امید و رشد استفاده کرده است، او همچنین از یک سبک دوبعدی وکاغذی برای نمایش جهان از دیدگاه شخصیت استفاده کرده که بسیار ساده و گاهی بی رمق است.

مریم فرحزادی در اثر پیشین خود یعنی « نقش هر پرده»نیزمضمون ارتباط های عاطفی را در شکلی دیگر مطرح کرده بود.

این اثر که داستان فراق و وصال دو عاشق را به تصویر می کشد بر اساس دو بیت از شعر حافظ «مطرب عشق عجب ساز و نوایی دارد/ نقش هر پرده که زد راه به جایی دارد» است که با استفاده از مینیاتورهای قدیم ایرانی قصه دلدادگی زن و مردی را به تصویر می کشد که هر کدام در قاب ها جدا از هم روی دیوار گرفتارند و از همنشینی با هم محروم هستند.این فیلم نیز مورد توجه بسیاری از هنرمندان و فیلمسازان قرار گرفت و توانست جوایز بسیاری را از جشنواره های معتبر جهانی از آن خود کند.از جمله می توان به جایزه اول فستیوال فیلم کوتاه بنیاد فرهنگ لس آنجلس آمریکا، تندیس سیمین چهل و چهارمين جشنواره رشد ایران، دیپلم افتخار يازدهمین جشنواره تصویر سال تهران، بهترین فیلم انیمیشن جشنواره فیلم های ایرانی نور در فلوریدای آمریکا، جایزه دوم جشنواره فیلم حسنات و بهترین فیلم انیمیشن پنجاهمین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان و همچنین حضور در بیش از 35 فستیوال معتبر داخلی و خارجی اشاره کرد.

مریم فرحزادی هم اکنون مشغول تولید سومین فیلم انیمیشن خود است که با عنوان «ماهی قرمز» برداشتی آزاد از شعر «علی کوچیکه» فروغ فرخ زاد به شمار می رود. در واقع فیلم پایان‌نامه کارشناسی ارشد او در دانشگاه راچستر نیویورک نیز محسوب خواهد شد.