کد خبر : 92372 تاریخ : ۱۳۹۷ يکشنبه ۲۳ دي - 14:48
دولت ترامپ در اروپا به یارکشی علیه ایران مشغول است لهستان و فرانسه در جبهه آمریکا مثلث پمپئو، بولتون و هوک همچنان به اقدامات خود علیه ایران ادامه می دهند و به صورت همزمان علاوه بر خاورمیانه در قلب اروپا نیز به یارکشی سیاسی مشغول هستند

قانون-مهدی دل روشن

مثلث پمپئو، بولتون و هوک همچنان به اقدامات خود علیه ایران ادامه می دهند و به صورت همزمان علاوه بر خاورمیانه در قلب اروپا نیز به یارکشی سیاسی مشغول هستند. همزمان با اعلام خبر برگزاری کنفرانس امنیتی ضد ایرانی در لهستان به میزبانی آمریکا(!) ، فرانسه نیز روی برنامه موشکی ایران دست گذاشته و هر چند روز یک‌بار با خبرسازی و موضع گیری های خصمانه، سیاست های دیکته شده توسط کاخ سفید را دنبال می کند.از طرف دیگر، برایان هوک، رییس گروه اقدام علیه ایران نیز خیال کشورهای دارای معافیت موقت برای واردات نفت از ایران را راحت کرده و گفته که ضرب‌الاجل اعلام شده به هیچ وجه، قابل تمدید نیست. بررسی اقدامات سه مامور ترامپ برای مقابله با ایران در جبهه های سیاسی، نظامی و اقتصادی نشان می دهد که دولت اشتباهی آمریکا برنامه ویژه ای برای کشومان دارد.

لهستانی ها که مهمان نوازی ایرانی ها را در خاطرشان دارند حالا با دولتی تندرو و راستگرا، میزبان اجلاسی ضد ایرانی شده اند؛ این موضوع باعث کدورت وزیر خارجه ایران و معاون سیاسی او شده و این دو با یادآوری تاریخ معاصر، حسابی آن‌هایی که در ورشو با اقدامات ضد ایرانی آمریکا، هماهنگ شده‌اند را مورد نکوهش قرار دادند. به هر حال در حال حاضر، لهستان و فرانسه به عنوان دو کشور اروپایی در جبهه آمریکا قرار گرفته اند و برنامه کاخ سفید علیه دولت ایران را پیش می‌برند. یکی میزبانی اجلاسی سیاسی امنیتی را به عهده گرفته و دیگری به بنگاه صدور بیانیه علیه برنامه موشکی دفاعی ایران تبدیل شده است. داستان تحریم نفت هم که پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و توسط هوک دنبال می شود، توسط بیشتر کشورهای اروپایی مورد حمایت قرارگرفته است و ایتالیا و یونان به شدت از ترامپ، تبعیت می کنند.

وزیر خارجه آمریکا از برگزاری اجلاسی جهانی در لهستان در روزهای 24 و 25 بهمن خبر داد که به گفته او ادامه فشار حداکثری بر ایران است.

مایک پمپئو هدف از این اجلاس را ارتقای ثبات و آزادی در خاورمیانه با تاکید بر مقابله با نفوذ منطقه‌ای ایران عنوان کرد.

واکنش وزیر امور خارجه ایران

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به طرح آمریکا برای برگزاری اجلاسی علیه ایران در ورشو پایتخت لهستان، در صفحه توییتر خود نوشت: این لکه ننگ از دامان دولت لهستان پاک شدنی نیست.ظریف ادامه داد: در شرایطی که ایران جان لهستانی‌ها را در جنگ جهانی دوم نجات داد، این کشور هم‌اکنون میزبانی سیرک مذبوحانه ضد‌ایرانی را بر عهده گرفته است.وی ادامه داد: به میزبان و شرکت‌کنندگان در این کنفرانس ضدایرانی یادآوری می‌کنم، آن‌هایی که در نمایش قبلی آمریکا علیه ایران شرکت کردند، یا الان مرده‌اند یا روسیاه و منزوی‌اند. ایران اما قوی‌تر از همیشه است.

واکنش معاون سیاسی وزیر خارجه

از سوی دیگر، عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان نیز در صفحه تويیتر خود با کنایه به میزبانی لهستان برای نشست ضد ایرانی نوشت:1892 لهستانی از سال 1942 تاکنون در قبرستان لهستانی‌ها در قلب تهران آرمیده‌اند.وی افزود: بیش از صد هزار لهستانی پس از آزادی از اردوگاه‌های کار اجباری استالین از راه ایران بازگشتند.

عراقچی اضافه کرد: قبرستان‌ها در ایران بعداز 30 سال قابل جایگزینی هستند اما مردم تهران 77 سال است که احترام مهمانان خودرا نگه داشته‌اند.

واکنش دبیر شورای عالی امنیت ملی

امیر دریابان علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی دیروز شنبه در جمع خبرنگاران و در واکنش به بیانیه آمریکا و لهستان درباره برگزاری اجلاسی ضد ایرانی در ماه آینده میلادگفت: آدمی که می‌گوید تحریم با حداکثر فشار، وقتی به سمینار و کنگره می‌رسد، مفهومش این است که قافیه را باخته است.

دولت لهستان مجری اوامر ترامپ

در حال حاضر، دولتی تندرو و راستگرا در لهستان بر سر کار است. دولت راستگرای لهستان در رعایت هنجارهای اتحادیه اروپا و حوزه های مختلف اقتصادی، سیاسی و امنیتی با آلمان و فرانسه که قدرت های محور در اتحادیه اروپا هستند، چالش های جدی دارد. حزب حاکم راستگرای «قانون و عدالت» با محدود کردن رسانه‌ها و افزایش اختیارات دولت در کنترل رسانه ها و نهاد قضایی هنجارهای اتحادیه اروپا را به چالش کشیده است.

سال گذشته نیز سفر دونالد ترامپ، ريیس‌جمهور آمریکا به لهستان خبرساز شد در حالی که میلیون ها نفر در اروپا مخالف سیاست‌های ترامپ در زمینه محیط زیست و جهانی شدن هستند. سفر ترامپ به لهستان با توجه به تنشی که میان آمریکا و اتحادیه اروپا و اعضای محوری آن چون آلمان و فرانسه وجود داشت، مهم بود. در چنین شرایطی دولت راستگرای لهستان استقبال پرشوری از ترامپ انجام داد. بنابر این چندان عجیب نیست که تندروهای لهستانی با وجود سابقه روابط خوب این کشور با ایران، از برگزاری نشستی علیه كشورمان حمایت کنند.

اظهارات جدید هوک در امارات

مثلث بولتون، پمپئو و هوک در چند ماه اخیر، حسابی علیه ایران فعال بوده اند و در سطح جنگ روانی تا توانسته اند علیه کشورمان دست به ایران هراسی زده اند.در تازه ترین جنگ روانی، برایان هوک، نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور ایران روز شنبه ۲۲ دی (۱۲ ژانویه) گفت معافیت‌های آمریکا در مورد خریداران نفت ایران به هیچ وجه تمدید نمی‌شوند.به گزارش رویترز، هوک در یک کنفرانس خبری در امارات متحده عربی گفت: دلیل اصلی معاف کردن برخی کشورهای خریدار نفت ایران جلوگیری از افزایش قابل توجه قیمت نفت بود.

با این حال او از توضیح در مورد سیاست واشنگتن پس از پایان مهلت معافیت جاری در ماه مي (اردیبهشت ۱۳۹۸) خودداری کرد.

آمریکا پس از خروج از توافق هسته‌ای از روز ۱۴ آبان (پنجم نوامبر ۲۰۱۸)، آخرین سری از تحریم‌های مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای علیه ایران را بازگرداند. این تحریم‌ها به شکلی گسترده صنعت نفت، گاز و کشتیرانی ایران را هدف قرار دادند.

در همین حال هشت کشور به مدت 6 ماه از تحریم‌های نفتی معاف شدند. این هشت کشور عبارتند از چین، تایوان، هند، ترکیه، ژاپن، کره جنوبی، ایتالیا و یونان.

داستان دنباله‌دار موشکی

علاوه بر سیاست های خصمانه لهستان، فرانسه هم در چند هفته اخیر بر روی برنامه موشکی ایران دست گذاشته است و هر چند روزیک‌بار، بیانیه ای علیه ایران صادر می‌کند. در تازه ترین موضع گیری ها نیز روز جمعه وزارت خارجه این کشور از ایران خواست تا برنامه موشکی خود را به شکل کامل، متوقف کند.

اما در پاسخ به این توصیه نامتعارف، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با تاکید بر اینکه قطعنامه 2231 ایران را از برنامه موشکی متعارف، دفاعی و دارای کاربردهای علمی منع نکرده است، گفت: تلاش برای القا و تحمیل برداشت نادرست از این قطعنامه درباره برنامه موشکی ایران غیرمسئولانه است.

بهرام قاسمی در واکنش به اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه در خصوص برنامه موشکی ایران افزود: انتظار می رود فرانسه از تکرار ادعاهای نادرست مخالفان برجام خودداری کنند.

وی یادآور شد: برخلاف ادعای سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، نه برنامه موشکی ایران با اهداف غیرمتعارف پایه گذاری شده و نه آنچه به عنوان حق طبیعی ایران برای تقویت توانمندی‌های علمی و دفاعی خود در قالب برنامه موشکی توسعه یافته است، برخلاف قطعنامه 2231 است.

قاسمی باردیگر تاکید کرد: برنامه موشکی ایران دفاعی، ملی، متعارف و نه تنها قانونی است بلکه حق طبیعی ملت ایران به شمار می رود.