کد خبر : 92378 تاریخ : ۱۳۹۷ يکشنبه ۲۳ دي - 15:11
ردپاي جنگ آمريكا از اواخر سال شمسي گذشته تحركاتي را در پيش گرفته كه در راستاي تحريك كشور‌هاي منطقه و متحدان ايران و همچنين شيطنت عليه كشورمان است

قانونشمن از هر روزنه‌اي براي ضربه زدن به ايران استفاده مي‌كند و اينكه جريان يا فردي تصور كند آمريكا يا غرب به فكر پيشرفت مردم و كشور ما هستند، ساده‌انديشي است كه آسيب‌هاي فراواني در پي دارد. البته ناگفته نماند همگرايي با كشورهاي جهان براي رسيدن به دستاوردها و منافع يكي از اصولي است كه كشورها و ملت‌هاي مختلف سال‌ها و قرن‌هاست كه در دستور كار دارند تا بتوانند به حيات خود ادامه دهند ولي اينكه تصور كنيم ملت يا كشوري در مسير منافع ما خود را قرباني يا هزينه كنند، اشتباه است. اين موضوع سال‌هاست كه ميان دو تفكر در ايران دست به دست مي‌شود. هر كدام از رقبا ديگري را تندرو يا واگرا مي‌خوانند و اين رويه به بهانه‌اي براي متهم كردن يكديگر به عنوان غرب‌زده و دلواپس تبديل شده است. اما به تازگي آمريكا اقداماتي را در دستور كار قرار داده كه يادآور شيطنت‌هاي دوران جرج‌بوش و محورشرارت خواندن ايران است. هرچند كه توان نظامي ما به گفته مسئولان بازدارنده است و اجازه شيطنت به دشمنان نمي‌دهد ولي دشمن نيز براي آن‌كه به دستاوردهاي خود نزديك شود ساكت نخواهد نشست و فعاليت‌هايي را برنامه‌ريزي كرده است. برنامه‌هايي كه همواره روي ميز دشمنان بوده و اگر زماني با هدف تشويق به مذاكره از دستور كار خارج شده ولي هيچ‌گاه به زباله‌دان ريخته نشده است. آمريكا به تازگي اقداماتي را طراحي كرده است كه به چينش مهره‌هاي او در منطقه و اطراف ايران منتهي مي‌شود. جابه‌جايي داعش از سوريه به عراق، ورود ناو جنگي اين كشور بعد از ماه‌ها به خليج‌فارس و جابه‌جايي نيروهاي اين كشور از سوريه به عراق و آموزش و تسليح منافقين در راستاي همين اقدامات است. در ادامه به بخشي تحركات ايالات متحده در راستاي توهم فشار به ايران اشاره مي‌كنيم كه نشان دهنده برنامه‌هاي اين كشور براي آينده است؛ حال اين ترفندها مثل ساير تكاپوهاي اين كشور عليه ايران به نتيجه برسد يا خير! نكته‌اي است كه بي‌شك مسئولان جمهوري اسلامي تدابيري براي آن‌ها تدارك ديده‌اند.


13 مارس 2018 مصادف با 22 اسفند 96

تغيير وزيرامورخارجه آمريكا

 

ترامپ  13 مارس 2018 يا 22 اسفند 96 در یک پیام تويیتری، رکس تیلرسون وزیر امور خارجه خود را برکنار و مایک پمپئو، رييس سازمان اطلاعات مرکزی آمريكا (سیا) را جایگزین وی کرد. دلیل اصلی برکناری وزیر امور خارجه آمريكا، اختلاف میان او و دونالد ترامپ در حل مساله کره شمالی اعلام شده بود. شنيده ها حاكي ازآن است كه رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمريكا بر مذاکره با مخالفان آمريكا به ويژه پیونگ یانگ اصرار داشته درصورتي كه ريیس جمهور آمريكا قصد فشار بیشتری بر کره شمالی داشته كه اين اختلاف نظر باعث بركناري ركس تيلرسون شده است.


9 آوریل 2018 مصادف با20 فروردین 97

انتصاب جان بولتن جنگ‌طلب با مواضعی ضد ايراني

 

ريیس جمهور آمريكا پس از برکناری تیلرسون، وزیرامور خارجه در صفحه مجازی خود، باردیگر با همین شیوه هربرت مک مستر،مشاور امنیت ملی خود را برکنار و جان بولتون، سفیر اسبق این کشور در سازمان ملل را به این سمت منصوب کرد.آن زمان ترامپ درتوييت خودنوشت : این تصمیم 9 آوریل 2018 يا همان20 فروردین 97 اجرا خواهد شد. مک مستر سال گذشته جایگزین مایکل فلین مستعفی شده بود. برخي ازسناتورهاي آمريكا با انتصاب بولتون به دليل موضع‌گيرهاي تندي كه دارد مخالفت كردند. جان بولتون در اولین موضع‌گیری خود پس از انتصاب به مشاور امنیت ملی ريیس جمهوری آمريكا‌گفت: «طی دوران کاری‌ام، مقاله‌ها، یادداشت‌ها و تحلیل‌هایی را نوشته‌ام. من هرگز درباره آنچه که دیدگاهم بوده شرمسار نبوده‌ام… صادقانه بگویم، آنچه پیشتر به صورت شخصی می‌گفتم هم‌اکنون دیگر نافذ نیست». شايان ذكراست جان بولتون از صریح‌ترین مخالفان برجام است. 


۱۹ دسامبر 2018 مصادف با 28 آذر

دستور خروج نيروهاي نظامي آمريكا از سوريه

 

اواخر سال ميلادي مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمريكا در مصاحبه ای با شبکه تلويزیونی نیوزمکس اعلام کردکه واشنگتن روند خروج نیروهای خود از سوریه را آغاز کرده است. پمپئو در این خصوص گفت: « نظامیان ما در حال خروج از سوریه هستند. اما زمان دقيق خروج نظامیان آمريكا از کشور از سوریه را اعلام نكرد». وي درادامه اظهارداشت: «نمی خواهيم زمان دقیق این اقدام را برای دشمنان آمريكا مشخص کنيم». به گفته پمپئو ایالات متحده همچنان اهداف خود را در خاورمیانه دنبال خواهد کرد.پمپئو به نقل از ترامپ گفت: «ريیس جمهور بسیار واضح گفته که ما باید مبارزه علیه داعش را ادامه دهیم وتاثبات در خاورمیانه کاررا انجام مي دهيم. مبارزه علیه نيزایران ادامه دارد». ۱۹ دسامبر سال 2018 دونالد ترامپ، ريیس جمهور آمريكا از پیروزی بر داعش در سوریه خبرداد. وی طی فرمانی دستور آغاز خروج نیروهای آمريكایی از سوریه و پایان حملات هوایی علیه گروه تروریستی داعش را بیان کرد. به گفته ترامپ کشورهای منطقه، از جمله ترکیه توانایی مبارزه با بقایای داعش در سوریه را دارند.


20 دسامبر2018 مصادف با 29 آذر

استعفاي جميزمتيس، وزيردفاع اعتدالگراي آمريكا

 

دونالد ترامپ، ريیس جمهور آمريكا روز پنج‌شنبه 20 دسامبر2018 مصادف با 29 آذر در تويیترش نوشت که جیمز متیس، وزیر دفاع آمريكا تا دو ماه دیگر کناره‌گیری می‌کند كه همزمان باآن، متن استعفای جیمز متیس خطاب به دونالد ترامپ منتشر شد .جیمز متیس در این نامه تصریح کرد:« ازآنجايي که ريیس جمهور حق دارد وزیر دفاعی همسوبا دیدگاه‌هایش داشته باشد، تصمیم گرفته ام از سمت وزارت دفاع کناره گیری کنم.این بیانیه یک روزبعد ازاعلام فوري خروج نيروهاي مسلح آمريكا ازسوريه به دستور ترامپ منتشرشده بود.


26 دسامبر مصادف با 5 دي

حضور سرزده دونالد ترامپ به عراق

 

ترامپ بدون اطلاع قبلي و در 26 دسامبر مصادف با پنج دي با حضورسرزده وسه ساعته خود به پایگاه هوایی عین‌الاسد در استان الانبار عراق بيان داشت كه به هیچ عنوان قصد خارج كردن نیروهای آمريكایی را از عراق نداريم . ريیس جمهور آمريكا درادامه سخنانش باحمایت از خروج نیروهای آمريكا از سوریه اظهاركرد : «درصورتي كه نیاز به عملیات در سوریه باشد، اين عمليات را از پایگاه‌ هاي نظامیان آمريكايي در عراق انجام خواهيم داد». دراين سفركوتاه همسرترامپ وجان بولتن نيز حضور داشتند.ترامپ در پایگاه عین الاسد به موضوع برکناری متیس نیز اشاره کرد و گفت:« که قصد ندارد به این زودی وزیر دفاع جدید را معرفی کند و تا مدتی طولانی «شاناهان» مسئولیت وزارت دفاع را بر عهده خواهد داشت» .


2 ژانويه مصادف با ۱۲ دی

قول اقدام عليه ايران به يك صهيونيست

 

وزیر امورخارجه آمریکا در تاريخ دوم ژانويه مصادف با ۱۲ دی او اطمینان داد که واشنگتن همچنان با این رژیم برای مقابله با ایران همکاری خواهد کرد. مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز سه‌شنبه در برزیلیا پایتخت برزیل با یکدیگر دیدار کردند و در ارتباط با اوضاع سوریه و مقابله با ایران در خاورمیانه به یکدیگر قول ادامه همکاری دادند.وزارت امورخارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، در این دیدار که در پی تصمیم دونالد ترامپ ريیس جمهور آمریکا برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه انجام شد، محور گفت‌وگوها تقویت همکاری در زمینه‌های امنیتی و اطلاعاتی و انجام عملیات ‌مشترک در سوریه و نقاط دیگر برای جلوگیری از آنچه تجاوزات ایران خواندند، بوده است. پمپئو پیش از این نیز در اولین واکنش خود پس از اعلام تصمیم ترامپ برای خروج نیروهای این کشور از سوریه گفته بود که این تصمیم به هیچ وجه تغییری در همکاری‌های دولت آمریکا با رژیم صهیونیستی ایجاد نخواهد کرد و تلاش‌ها برای مبارزه با داعش و مقابله با جمهوری اسلامی در منطقه ادامه خواهد داشت. همچنین نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفته است که تصمیم آمریکا برای خارج کردن نیروهایش از سوریه تاثیری بر تعهدات این کشور درباره اسراییل نخواهد گذاشت. وزیر امور خارجه آمریکا نیز که برای شرکت در مراسم تحلیف ژائیر بولسونارو، ريیس جمهور جدید برزیل به این کشور سفر کرده است، عملیات رژیم صهیونیستی در مقابله با تهدیدات ایران را مورد ستایش قرار داد. نتانیاهو در ادامه، حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی را تضمینی برای امنیت منطقه در برابر ایران و حزب‌ا... خواند و خواستار تقویت عملیات امنیتی با آمریکا در سوریه شد. وی تحریم‌ها علیه ایران را نیز سخت‌ترین تحریم‌ها تا به امروز برای مقابله با این کشور دانست.


7 ژانويه مصادف با 17 دي

انتقال منافقين به كردستان عراق

 

نیروهای آمريكایی در تاريخ هفتم ژانويه مصادف با 17 دي برخی عناصر منافقین را به پایگاه‌های نظامی در کردستان عراق منتقل کرده و در آنجا آن‌ها را آموزش داده و تسلیح می‌کنند.کارشناسان وصاحب نظران عراقي از دولت عراق خواسته‌اند با بازگشت منافقین به کشورشان مخالفت کند. ضمن اینکه آن‌ها به‌دلیل ارتکاب جنایت علیه شهروندان عراقی در دوره نظام دیکتاتوری صدام، تحت تعقیب نهاد قضايی عراق قرار دارند.


9ژانويه مصادف با 19 دي

سفرناگهاني مایک پمپئو به عراق

 

 مایک پمپئو، وزیر خارجه آمريكا روز چهارشنبه9ژانويه مصادف با 19 دي در سفری از پیش اعلام نشده به بغداد سفر و با محمد حلبوسی، رييس پارلمان عراق دیدار کرد.دراين سفر ريیس کمیته روابط خارجی مجلس آمريكا نیز آقای پومپئو را همراهي كرد. عبدالمهدی نخست وزيرعراق پيش ازديدار با پمپئوگفت :«ما در مذاکرات با او درباره راهکارهای تعمیق همکاری در خصوص نحوه مبارزه با داعش صحبت خواهیم کرد». روزقبل از سفربه عراق، پمپئو در روز سه‌شنبه ۸ ژانویه در امان، پایتخت اردن از استمرار فشار بر داعش و ایران برای غلبه برآن ها خبر داد. گويا سفرمایک پمپئو به عراق براي برطرف شدن دلخوری‌های حاصل از سفر دونالد ترامپ به عراق بوده است. ترامپ درسفربه عراق تنها به پایگاه نظامیان آمريكا رفته و بدون اینکه به بغداد سفر و با مقامات عراق دیدار کند این کشور را ترک کرده است.


10 ژانويه مصادف با 20 دي

سفر ناگهاني بيژن زنگنه به عراق

 

عاصم جهاد، سخنگوی وزارت نفت عراق 10 ژانويه مصادف با 20 دي در بیانیه‌ای از ورود «بیژن زنگنه» وزیر نفت ایران و هیات همراه او به بغداد خبر داد. در این بیانیه که منابع خبری عراق آن را منتشر کردند آمده که «ثامر الغضبان، معاون نخست‌وزیر در امور انرژی از بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران و هیات همراه او که 20 دي به بغداد رسیدند، استقبال کرد».طبق گزارش وبگاه «موازین نیوز» عراق، این مسئول عراقی گفت که سفر هیات ایرانی «در چارچوب روابط دو کشور در حوزه نفت و انرژی است» و «دو طرف درباره مواضع مورد توجه دو کشور، گفت‌وگو خواهند کرد».


10ژانويه مصادف با 20 دي

جابه‌جايي نيروها و وسايل نظامي آمريكا ازسوريه به عراق

 

 وزيرامورخارجه آمريكا روزپنج شنبه 10ژانويه مصادف با 20 دي ضمن سفربه قاهره اعلام داشت :خروج نیروهای آمريكایی از سوریه به‌زودی آغاز می‌شود. پمپئو در جریان یک نشست خبری با حضور همتای مصری خود سامح شکری گفت: «دونالد ترامپ تصمیم به خروج سربازان‌مان گرفته و ما این کار را انجام خواهیم داد». اگرچه وزيرامورخارجه آمريكا تاریخ دقیقی برای این کار اعلام نکرد اما همچنان درادامه نشست خبري هرگونه تناقضی میان اعلام تصمیم آقای ترامپ برای خروج سریع و فوری نیروهای آمريكایی از سوریه و سپس تعیین شرایط از سوی مقامات آمريكایی در این موضوع را رد کرد. از طرفي نيروهاي آمريكايي در حال انتقال به عراق بودندكه یک مقام دولتی آمريكا از عملیات نیروهای آمريكایی در سوریه خبردادوگفت: خارج کردن نخستین تجهیزات نظامی زمینی نیروهای آمريكایی در سوریه از این کشور در روزهای اخیر آغاز خواهدشد که این نشانه آغاز خروج نظامیان آمريكایی ازسوريه است. دونالد ترامپ ريیس جمهور آمريكا طي دستوري خروج تجهيزات نظامي وبرخي محموله ها را صادركرده است.این مقام آمريكایی به سبب مسائل امنیتی زمان دقیق واينكه چه تجهیزاتی از سوریه خارج شده است رابيان نكرد. مقامات آمريكایی پیشتر به سی ان ان گفته بودند خارج کردن درصدی از تجهیزات نظامی آمريكا از سوریه را باید به عنوان تحقق وعده ترامپ ارزیابی کرد ولو اینکه خروج سربازان بافوريت صورت نگيرد. همچنين مقامات ارشد آمريكایی مانند مایک پمپئو، وزیر امور خارجه و جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمريكا از اعلام جدول زمانی خروج نظامیان آمريكایی از سوریه خودداری کرده اند. پنتاگون اوایل این هفته با صدور بیانیه ای اعلام کرده بود: « به سبب مسائل امنیتي و عملیاتی درباره جابه‌جایی سربازان یا جدول زمانی این جابه‌جایی‌ها چیزی نخواهیم گفت، اما انتظار داریم به صورت دوره ای آخرین اخبار را درباره مقدار تجهیزات خارج شده از سوریه اعلام کنیم». فرماندهی مرکزی آمريكا، که بر عملیات خروج از سوریه نظارت دارد کشتی ها، هواپیماها و واحدهای زمینی را که در این عملیات از آن‌ها استفاده خواهد شد تعیین کرده است. فرماندهی مرکزی آمريكا همزمان با خروج تجهیزات از سوریه با عملیات اطلاعات و شناسایی، امنیت نیروها و وسایل نقلیه سنگین زمینی را تامین خواهد کرد. بیشتر امکانات ضروری هم اکنون در منطقه هستند. گفتني است ارتش آمريكا عملیات خروج از سوریه را با دستوری که جیمز ماتیس وزیر دفاع سابق آمريكا درست قبل از استعفا از این سمت در 31 دسامبر صادركرده بود ، اجرا می کند. به نظرمي رسد آمريكايي‌ها طبق زمان برنامه‌ریزي شده همه سربازان خود را از سوریه خارج خواهند كرد. مقامات آمريكایی گفته اند اگر این برنامه تغییری کند يا اگرقرار باشد سربازان در شرق و جنوب سوریه بمانند، ترامپ باید این جزيیات معین را تایید کند.


13 ژانويه مصادف با 23 دي

سفر ظريف به بغداد

 

در حالي كه برخي ادعاي استعفاي محمدجواد ظريف را به زبان مي آورند، 12 ژانويه مصادف با 22 دي خبر حضور وزير خارجه ايران در عراق رسانه اي شد. سخنگوی وزارت امور خارجه با اعلام خبر فوق گفت: مدیران ارشد ده‌ها شرکت کارآفرین دولتی و خصوصی وزیر امور خارجه را در این سفر همراهی خواهند کرد. قاسمی دیدار با مقامات بلند پایه عراقی و شرکت در همایش تجاری مشترک تجار دو کشور در چند شهر عراق به‌ویژه کربلا و سلیمانیه را از جمله برنامه‌های وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این سفر مهم منطقه‌ای برشمرد كه امروز 23 دي صورت مي‌گيرد.