کد خبر : 92530 تاریخ : ۱۳۹۷ سه شنبه ۲ بهمن - 14:46
موضوعیت تبعيض‌هاي جنسيتي، مردها را نيز در گير خود كرده است مردان، قربانیان خاموش تبعيض دانشمندان روش جدیدی را برای اندازه گیری برابری جنسیتی ابداع کرده و بر اساس آن نشان داده اند که وضعیت مردان در اکثر کشورهای توسعه یافته نامساعدتر از زنان است.

قانون-رامين جمالي

دانشمندان روش جدیدی را برای اندازه­گیری برابری جنسیتی ابداع کرده­اند و بر اساس آن نشان داده­اند که وضعیت مردان در اکثر کشورهای توسعه یافته نامساعدتر از زنان است. نتایج مطالعه­ای که به تازگی با همکاری پژوهشگران دانشگاه اِسکس در بریتانیا و دانشگاه میزوری در ایالات متحده آمریکا انجام گرفته نشان می­دهد که مردان، قربانیان واقعی نابرابری جنسیتی هستند. یافته­های این پژوهش که با تمرکز بر پایه­ای­ترین مقیاس­های قابل دسترسی از 134 کشور جهان (با جمعیتی نزدیک به 7 میلیارد نفر در دورۀ مورد مطالعه یعنی از سال 2012 تا 2016 میلادی) استخراج شده حاکی از آن است که وضعیت مردان در بیش از دو سوم کشورهای مورد مطالعه نامساعدتر از زنان بوده است. نتایج این تحقیق بر اساس یک مقیاس اندازه­گیری جدید به نام شاخص پایه­ای نابرابری جنسیتی Basic Index of Gender Inequality و یا به اختصار (BIGI) به دست آمده که بر روی سه مؤلفۀ کلیدی زندگی خوب یعنی شاخص امید به زندگی سالم (سال­هایی که انتظار می­رود افراد در سلامت کامل زندگی کنند) فرصت­های آموزشی در دوران کودکی (ثبت­نام در مقاطع ابتدایی و متوسطه و میزان باسوادی) و رضایت­مندی کلی از زندگی تمرکز دارد. این سه مؤلفه به عنوان حداقل اجزای تشکیل دهندۀ یک زندگی خوب و یا عناصر کلیدی زندگی که به طور مستقیم بر بهزیستی انسان تأثیر می­گذارند، در این مطالعه مشخص شده­اند.محققان پژوهش مذکور معتقدند، علاوه بر برنامه­های سیاسی، پژوهش­ها در مورد نابرابری جنسیتی نیز تقریباً به طور انحصاری بر مسائل برجسته شده در جنبش حقوق زنان تمرکز داشته است. همچنین روش­هایی که پیش از این برای اندازه­گیری نابرابری جنسیتی مورد استفاده قرار می­گرفته دچار سوگیری بوده و تنها مشکلات زنان را برجسته می­کرده است.
  • بي‌توجهي به مسائل مرتبط با مردان؟

به گفتۀ این پژوهشگران، مسائلی که باعث نامساعدتر شدن وضعیت مردان در مقایسه با زنان می­شوند کمتر مورد مطالعه قرار گرفته­ و در مقیاس­های مربوط به اندازه­گیری نابرابری جنسیتی مانند شاخص جهانی شکاف جنسیتی و یا به اختصار بر آنها تأکید نشده است. علاوه بر این، شاخص جهانی شکاف جنسیتی معیارهای اندازه­گیری را به گونه­ای تغییر می­دهد تا بر اساس تعریف ارائه شده، در هیچ کشوری وضعیت برای زنان نتواند مطلوب­تر از مردان باشد. به عبارت دیگر، چنین مقیاس­هایی به گونه­ای طراحی شده­اند تا در اندازه­گیریِ هرگونه وضعیت نامطلوب تجربه شده توسط پسران و مردان ناموفق باشند. بنابراین، مقیاس­های موجود، تمامی الگوهای بهزیستی و وضعیت نامساعد را در سطح ملی پوشش نمی­دهند.همچنین پژوهشگران در این تحقیق مشکلاتی را برشمرده­اند که به طور نامتوازنی در سراسر جهان مردان و پسران را تحت تأثیر قرار می­دهند. برخی از این مشکلات عبارتند از: مردان در مقایسه با زنان، مجازات­های سخت­تری را برای جرایم مشابه متحمل می­شوند. اکثریت جمعیت زندانیان جهان (93%) را مردان تشکیل می­دهند. خدمت نظامی اجباری معمولاً فقط برای مردان است. اکثر افراد بی­خانمان در سراسر جهان مرد هستند. میزان مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی در مردان بسیار بالاتر است. مردان بسیار بیشتر از زنان جان خود را بر اثر خودکشی از دست می­دهند. اغلب متوفیان حوادث شغلی، مردان هستند. همچنین اغلب افرادی که در مشاغل پرخطر و سخت به لحاظ جسمانی (مانند آتش­نشانی، کارگران معدن، کارگران ساختمانی، کارگران بخش نظافت سیستم فاضلاب شهری و ...) مشغول به کار هستند را مردان تشکیل می­دهند. پسران در مدارس، عملکرد ضعیف­تری در مقایسه با دختران دارند و از طرفی بیشتر، قربانی خشونت­های جسمانی در مدارس می­شوند بنابراین از  فرصت­های آموزشی کمتری نیز برخوردارند. در بسیاری از کشورها، سن بازنشستگی برای مردان بالاتر از زنان است. در کشورهایی هم که سن بازنشستگی هر دو جنسیت برابر است، مردان به دلیل امید به زندگی کوتاه­تر در مقایسه با زنان، سال­های بازنشستگی کمتری را سپری می­کنند.به باور دانشمندان، با توجه به دلایل بی­شماری که می­توانند باعث شوند تا مردان و زنان در هر کشوری شرایط نامطلوب را تجربه کنند، بنابراین رسیدن به اجماع برای اندازه­گیری تمامی این مشکلات عملاً غیرممکن است. از طرفی، حتی اگر توافقی هم بر سر متغیرهایی که می توانند نشان دهندۀ نابرابری جنسیتی باشند صورت بگیرد، باز هم یک مشکل اساسی وجود دارد؛ کشورهای محدودی هستند که می­توانند تمامی این متغیرها را به صورت قابل اعتمادی اندازه­گیری کنند. بنابراین دانشمندان در این پژوهش با ساخت شاخص پایه­ای نابرابری جنسیتی تلاش کرده­اند تا مقیاس اندازه­گیری ساده و در عین حال بدون سوگیری­ای که بر شاخص­های کلیدی که به هر دو جنسیت در هر جامعه­ای مربوط می­شود را برای اندازه­گیری نابرابری جنسیتی ارائه دهند.

  • جريمه‌هايي كه مردان متحمل مي‌شوند

 پژوهشگران بعد از محاسبۀ نمرات کشورهای مورد مطالعه بر اساس شاخص پایه­ای نابرابری جنسیتی و با توجه به نتایج به دست آمده نشان دادند که از 134 کشور مورد مطالعه، در 91 کشور (68درصد) مردان به طور میانگین دارای وضعیت نامساعدتری در مقایسه با زنان هستند. همچنین مقایسۀ نمرۀ شاخص پایه­ای نابرابری جنسیتی با شاخص توسعۀ انسانی در این تحقیق نشان داد، وضعیت مردان در کشورهای توسعه یافته با شاخص توسعۀ انسانی بالا و بسیار بالا نامساعدتر از زنان در این کشورها می­باشد در حالی که وضعیت زنان در کشورهای در حال توسعه با شاخص انسانی پایین نامساعدتر از مردان است. به بیان دیگر، هر چه کشورها توسعه یافته­تر و شاخص توسعۀ انسانی در آنها بالاتر باشد، وضعیت مردان و پسران نامطلوب­تر است.بر پایه نتایج این تحقیق، وضعیت مردان ایرانی، به طور میانگین، نامساعدتر از زنان ایرانی گزارش شده است. در این پژوهش، کشور ایران بر اساس شاخص پایه­ای نابرابری جنسیتی از میان 134 کشور مورد مطالعه در رتبه 57 و بر اساس شاخص میانگین انحراف مطلق از برابری جنسیتی (چقدر یک کشور به برابری جنسیتی نزدیک شده) در رتبۀ 109 قرار گرفته است. همچنین بر اساس شاخص پایه­ای نابرابری جنسیتی وضعیت زنان در اکثر کشورهای اروپایی (به جز ایتالیا) مساعدتر از مردان است. در نهایت پژوهشگران اظهار داشتند، نتایج این تحقیق نشان می­دهد که در دنیای امروز، بسیاری از کشورها به یک مرحلۀ تاریخی­ از برابری جنسیتی دست یافته­اند. با این حال، برای بهبود برابری جنسیتی در سطح بین المللی باید بر مسائل آموزشی در کشورهای کمتر توسعه یافته و همچنین مراقبت­های بهداشتی پیشگیرانه در کشورهای توسعه یافته تمرکز داشت.