کد خبر : 92584 تاریخ : ۱۳۹۷ جمعه ۵ بهمن - 16:29
آلمان مادورو را تهديد كرد سخنگوی صدراعظم آلمان با تهدید دولت ونزوئلا گفت که چنانچه در این کشور انتخابات زودهنگام برگزار نشود، احتمال دارد برلین «خوان گوایدو» رهبر مخالفان را به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا به رسمیت بشناسد..

قانون- سخنگوی «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان روز جمعه با تهدید دولت ونزوئلا گفت که چنانچه در این کشور انتخابات زودهنگام برگزار نشود، احتمال دارد برلین «خوان گوایدو» رهبر مخالفان را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت بشناسد.

به گزارش قانون به نقل از خبرگزاری فرانسه، وی خواستار برگزاری انتخاباتی «عادلانه» و «آزاد» در ونزوئلا شد.
این موضع‌گیری همسو با بیانیه روز چهارشنبه گذشته «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا است که درخواست «به جریان افتادن یک فرآیند سیاسی منتهی به انتخابات» را مطرح کرده بود.
گوایدو که رهبری مخالفان ونزوئلا را برعهده گرفته و قسم ریاست جمهوری یاد کرده است، رئیس مجلس ملی این کشور است؛ مجلسی که دولت و دیوان عالی ونزوئلا آن را فاقد وجاهت قانونی می‌دانند.
اما آمریکا و برخی کشورهای منطقه در اقدامی که دخالت آشکار در امور ونزوئلا است، وی را به عنوان رئیس دولت موقت این کشور به رسمیت شناخته‌اند.
«آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد روز گذشته (پنجشنبه) در واکنش به تحولات ونزوئلا، خواستار گفت وگوی مسالمت‌آمیز طرف‌ها شده بود.
«میشل باشله» کمیسر عالی حقوق بشر این سازمان نیز روز جمعه با اشاره به گزارش‌های تایید نشده از کشته شدن تظاهرکنندگان در جریان اعتراض‌های روزهای گذشته، خواستار دوری از خشونت و بررسی موارد ادعایی شد.
ونزوئلا در ماه‌های گذشته صحنه تظاهرات ضددولتی در اعتراض به وضعیت اقتصادی بوده است.
تورم افسارگسیخته، کمبود کالاهای اساسی و سیاست‌گذاری‌های ناکارآمد اقتصادی، موجب تشدید نارضایتی‌ها از دولت این کشور شده است.
مادورو که به تازگی دوره دوم ریاست جمهوری خود را آغاز کرده است، احزاب مخالف را به طرح‌ریزی کودتا متهم می‌کند. اخیرا تعدادی از اعضای گارد ملی ونزوئلا به اتهام تلاش برای شورش بازداشت شده بودند.