کد خبر : 92604 تاریخ : ۱۳۹۷ شنبه ۶ بهمن - 16:15
ژاپن نه، حواس مان به قطر باشد نگران این بودند که نکند چین با مربی بزرگی که دارد مانع صعود ما شود، اما جدا از بازی خوب بازیکنان ما به نظرم مدافعان چین لیپی را سکته دادند. سه اشتباه مرگبار کردند و هر سه آن‌ها با سماجت مهاجمان ما تبدیل به گل شد

قانون- رسول کربکندی/ کارشناس فوتبال

نگران این بودند که نکند چین با مربی بزرگی که دارد مانع صعود ما شود، اما جدا از بازی خوب بازیکنان ما به نظرم مدافعان چین لیپی را سکته دادند. سه اشتباه مرگبار کردند و هر سه آن‌ها با سماجت مهاجمان ما تبدیل به گل شد. ما تیم برتر بودیم و حریف شانسی برای صعود به مرحله بعدی نداشت. تیم ایران از تمام جهات نسبت به بقیه تیم‌ها شرایط بهتری دارد و لایق قهرمانی است. کی‌روش از بازیکنانش بسته به نیازش استفاده می‌کند. او حتی بهترین یا بزرگ‌ترین بازیکنان را هم روی نیمکت می‌نشاند و این یکی از نقاط مثبت تیم ماست، بازیکنان همه در خدمت تیم هستند و برای بودن یا نبودن خودشان اعتراضی ندارند. همه مطیع سرمربی هستند و او هم با استفاده از این موضوع بازی‌ها را می‌برد، مرحله به مرحله برنامه‌ریزی می‌کند و جلو می‌رود.اما آیا گل‌های ایران به چین به خاطر آنالیز دقیق کادر فنی تیم ملی بوده است؟ در این باره باید بگویم به هر حال این مساله نیز وجود دارد اما به نظر من حتی لیپی هم فکر نمی‌کرد مدافعانش این اشتباهات مرگبار را انجام دهند. شاید تاثیرات روانی تیم ما روی آن‌ها باعث این اشتباهات شد. ترسی که آن‌ها از مهاجمان ما داشتند، می‌تواند دلیلی برای اشتباه کردن باشد و آن‌ها نشان دادند با این خط دفاعی به هیچ عنوان شایسته صعود نبودند. برخی از من در خصوص نقش تفکرات کادر فنی در پیروزی مقابل چین و صعود به مرحله نیمه‌نهایی پرسیدند، در این باره باید بگویم موفقیت یا عدم موفقیت یک تیم به طور مستقیم به کادر فنی برمی‌گردد. درست است که می‌توانیم بگوییم تیم چین اشتباهات فردی داشت اما مسلما مربی تیم در به وجود آمدن این اشتباهات نمی‌تواند خودش را کنار بکشد. به نظرم لیپی باید تیمش را از نظر روحی و روانی و شناخت تیم ملی ما آماده می‌کرد. بي شك موفقیت تیم ملی ایران را می‌توانیم مربوط به اعتمادی که کی‌روش به بازیکنانش دارد بدانیم. او از هر بازیکنی که داخل زمین می‌گذارد حمایت کامل می‌کند. شاید برخی از بازیکنان اگر هر مربی دیگری بود، واقعارنگ تیم ملی را نمی‌دیدند اما کی‌روش به همه بازیکنانش اعتماد دارد و آمادگی آن‌ها از نظر روحی و روانی بي شك هنر کی‌روش است. او متناسب با شناختی که از حریفانش دارد از بازیکنانش استفاده می‌کند. من خودم معتقدم این همه تغییر در ترکیب تیم را شاید کمتر تیمی در دنیا داشته باشد اما او به همه بازیکنانش اعتقاد دارد. غیر از دروازه‌بان‌ها تقریبا به همه بازیکنان تیم بازی داده و در حال حاضر وقتی موفق است، جای بحثی نیست. آیا سامان قدوس می‌تواند فرصت بیشتری برای بازی در تیم ملی داشته باشد در این باره لازم به ذکر است که به نظرم در جام جهانی هم به قدوس خیلی کم فرصت داده شد. او بازیکنی بسیار حرفه‌ای است و می‌تواند اثرگذاری بیشتری داشته باشد. در بازی با چین وقتی وارد زمین شد، معلوم بود که با دلخوری بازی می‌کرد و شادابی گذشته را نداشت. به دلیل اینکه شاید انتظار دارد سرمربی بیشتر از او استفاده کند اما کی‌روش مثل ما فکر نمی‌کند.

او از تمام مهره‌هایش استفاده می‌کند و در پست‌هایی که شاید مربیان دیگر تغییر ندهند، هر روز تغییراتی ایجاد می‌کند و همان‌طور که گفتم وقتی یک مربی موفق است، نمی‌توان از او انتقاد کرد. در پایان لازم می دانم درباره حریف بعدی ایران چند نکته کوتاه بگویم، بازی‌های ژاپن را دیده‌ام.

این تیم با بردهای ناپلئونی و با اختلاف یک گل حریفان را شکست می‌دهد. به نظرم اصلا ژاپن جام‌جهانی و آن تیمی که ما در گذشته دیده‌ایم، نیست. در واقع هیچ‌کدام از تیم‌ها در حد ایران نیستند. به نظرم تیمی که می‌شود آن را با ایران مقایسه کرد، قطر است که خیلی خوب و مقتدر بازی می‌کند. در مجموع امسال سالی است که با شایستگی می‌توانیم قهرمان شویم.