کد خبر : 92608 تاریخ : ۱۳۹۷ شنبه ۶ بهمن - 21:30
اتحادیه اروپا خواستار برگزاری فوری انتخابات در ونزوئلا شد اتحادیه اروپا در این بیانیه خواستار برگزاری فوری انتخابات ریاست جمهوری آزادانه، شفاف و معتبر بر اساس معیارهای دموکراتیک بین‌المللی و قانون اساسی ونزوئلا است

قانون- اتحادیه اروپا طی بیانیه‌ای خواستار برگزاری فوری انتخابات ریاست جمهوری آزادانه در ونزوئلا شد.

به گزارش قانون به نقل از فارس، اتحادیه اروپا روز شنبه بیانیه‌ای را درباره اوضاع در ونزوئلا منتشر کرد.

اتحادیه اروپا در این بیانیه خواستار برگزاری فوری انتخابات ریاست جمهوری آزادانه، شفاف و معتبر بر اساس معیارهای دموکراتیک بین‌المللی و قانون اساسی ونزوئلا است.

اتحادیه اروپا در ادامه این بیانیه ذکر کرده است: در غیاب نبود سازمانی برای برگزاری انتخابات جدید با ضمانت‌های مورد نیاز طی روزهای آینده، اتحادیه اروپا اقدامات بیشتری را اتخاذ خواهد کراد که شامل برسمیت شناختن رهبری کشور مطابق با ماده 233 قانون اساسی ونزوئلا است.

در این بیانیه آمده است: «اتحادیه اروپا بار دیگر حمایت کامل خود از مجمع ملی را که نهادی دموکراتیک مشروع در ونزوئلا بوده را اعلام داشته وقدرت این نهاد باید بازیابی شده و به آن احترام گذاشته شود که شامل مجوزها و امنیت اعضای آن است. ما بار دیگر بر اعتقاد عمیق خود بر راه حل مسالمت‌آمیز و دموکراتیک فراگیر تاکید می‌کنیم و آن را تنها راه‌حل پایدار برای خروج از بن‌بست سیاسی کنونی و بحران اجتماعی این کشور می‌دانیم.»

از سوی دیگر «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه شنبه بعد از ظهر همگام با واشنگتن از آمادگی کشورش برای به رسمیت شناختن «خوان گوایدو» رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا ، در صورت عدم برگزاری انتخابات سراسری در این کشور در روزهای آینده خبر داد. اسپانیا و آلمان نیز امروز در این زمینه مواضعی مشابه با فرانسه اعلام کردند.

در روز گذشته آمریکا و اغلب کشورهای غربی در اقدامی خلاف عرف و قوانین بین‌المللی دولت منتخب ونزوئلا را «غیرقانونی» و «نامشروع» توصیف کرده و از گوایدو حمایت کرده‌اند.

این اقدام با واکنش منفی روسیه، ترکیه، ایران و چندین کشور دیگر روبر شده که بر لزوم پایبندی به قواعد دموکراتیک تاکید کرده‌اند. نیکلاس مادورو در انتخاباتی که چند ماه پیش در ونزوئلا برگزار شد، با رأی قاطع مردم این کشور پیروز شد.

با این حال گوایدو چهارشنبه شب با چراغ سبز کشورهای غربی در جمع هوادارانش خود را رئیس جمهور این کشور اعلام کرد. اقدامی که از سوی دولت ونزوئلا یک کودتا علیه رئیس جمهور منتخب مردم خوانده شده است.