کد خبر : 92618 تاریخ : ۱۳۹۷ يکشنبه ۷ بهمن - 17:14
نگاهی به مشکلات جانشین کی روش که سرمربی بعدی با آن دست و پنجه نرم خواهد کرد چشم انداز تاریک بحث جدايي قريب‌الوقوع كارلوس كي‌روش از تيم ملي ايران و حضور او روي نيمكت كلمبيا ، هر روز داغ‌تر مي‌شود....

قانون-گروه ورزش

بحث جدايي قريب‌الوقوع كارلوس كي‌روش از تيم ملي ايران و حضور او روي نيمكت كلمبيا ، هر روز داغ‌تر مي‌شود. به طور كلي به نظر مي‌‎رسد اين بار ديگر مساله كوچ كي‌روش از ايران جدي است و فدراسيون فوتبال بايد به دنبال جانشين مربي پرتغالي باشد. قطعا در اين مورد مباحث مفصل فراواني وجود دارد اما يك نكته كليدي اين است كه سرمربي بعدي تيم ملي ايران به دلايل مختلف كار بسيار سختي پيش‌رو خواهد داشت. او -هر كه باشد- مدام با كي‌روش موفق مقايسه خواهد شد و به چند دليل جانبي ديگر، كارش واقعا سخت است.

1- بر خلاف باور عمومي قرار نيست به خاطر ميزباني قطر از جام‌جهاني 2022، سهميه آسيا در اين مسابقات كاهش پيدا كند. قاره كهن همچون گذشته چهار ونيم سهميه براي حضور در اين رقابت‌ها خواهد داشت. با اين وجود دو صعود متوالي تيم ملي به جام‌جهاني با هدايت كارلوس كي‌روش باعث شده راهيابي به جام‌جهاني 2022 به كف توقعات مردم از سرمربي بعدي تيم ملي تبديل شود. الان ديگر ناكامي در اين مسير به هيچ‌وجه قابل قبول نخواهد بود و تازه مردم انتظار دارند تيم ملي در جام‌جهاني هم از گروه خودش صعود كند. مجموعه اين مسائل كار را براي سرمربي بعدي حسابي دشوار مي‌كند. به خصوص كه تيم ملي در دوره اخير صعود بسيار راحتي به جام‌جهاني داشت و دستاوردي به جز تكرار اين صعود، ابدا قابل قبول نخواهد بود.

2- چه مهم و چه غير مهم، چه استاندارد و چه غير استاندارد به هر حال تيم ملي ايران طي اين سال‌ها معمولا در رتبه اول رنكينگ فيفا قرار داشته است و مربي بعدي هم بايد اين موقعيت را حفظ كند. بسياري معتقدند كي‌روش براي حفظ اين وضعيت از بازي با تيم‌هاي بزرگ طفره رفت و امتيازات انواع مسابقات دوستانه كوچك را به حساب خودش و ايران ريخت. از سوي ديگر از خوش‌شانسي‌هاي او يكي هم اين بود كه تيم ملي در اين سال‌ها با رقبايي همچون استراليا و ژاپن مسابقه رسمي برگزار نكرد. با اين وجود هيچ تضميني نيست كه در دوره بعد از كي‌روش هم همين شرايط برقرار باشد.

3- يكي ديگر از مشكلات سرمربي بعدي هم اين است كه پس از جام ملت‌ها، چند ستاره اصلي تيم ملي رو به بازنشستگي خواهند رفت و نمي‌توان براي آن‌ها برنامه‌هاي طولاني‌مدت ريخت. از تيم فعلي پژمان منتظري، مسعود شجاعي، اشكان دژاگه، احسان حاج‌صفي، وحيد اميري، وريا غفوري و ... جزو نفراتي هستند كه شايد بعد از جام ملت‌ها نتوان به درخشش مستمر آن‌ها اميدوار بود. تيم ملي ايران در جام ملت‌هاي جاري نسبت به دوره قبلي اين مسابقات دو سال پيرتر شد و در دوران مربي بعدي نياز به پوست‌اندازي خواهد داشت.

4- بسياري بر اين باورند كه چون فدراسيون فوتبال از روز اول برابر كي‌روش «وا» داد و نتوانست او را كنترل كند، موضوع تا روز آخر ادامه پيدا كرد؛ چنان‌كه انگار سرمربي تيم ملي با اختيارات رييس فدراسيون مشغول به كار بود! او هر چه خواست گفت و هر كاري خواست انجام داد. با اين وجود قطعا فضا براي سرمربي بعدي بسيار متفاوت خواهد بود. آن زمان فدراسيون مصمم خواهد بود كه تلافي دوران فعلي را هم در بياورد و اقتدارش را به مربي جديد نشان بدهد. حداقلش اين است كه بعد از اين ديگر خبري از برگزاري اردوهاي خارج از برنامه، تعطيلي‌هاي مكرر ليگ و درگيري‌هاي يكطرفه و مداوم با مربيان باشگاهي نخواهد بود.

صبر می کنیم

به هر ترتیب مراسم قرعه کشی مرحله گروهی کوپا‌آمریکای ۲۰۱۹ برگزار شد و تیم های آرژانتین، کلمبیا و قطر در گروه B این رقابت ها قرار گرفتند. کلمبیا از چند ماه پیش به دنبال انتخاب جانشین خوزه پکرمن بوده و مذاکرات جدی را هم با کارلوس کی روش داشته است. بعد از برگزاری مراسم قرعه کشی، رامون خسورون ريیس فدراسیون فوتبال کلمبیا از طرف رسانه ها درباره آخرین وضعیت انتخاب سرمربی تیم ملی این کشور مورد سوال قرار گرفت. رامون گفت: می خواهیم خیلی مراقب باشیم. حقیقت این است که مذاکرات پیشرفته ای با کی روش داشته ایم اما او فعلا در مسابقات حضور دارد (جام ملت‌های آسیا) و با ایران به نیمه نهایی رسیده است. ريیس فدراسیون فوتبال کلمبیا تاکید کرد: ما چند روز دیگر هم صبر می کنیم تا این احتمال را مشخص کنیم. خبرنگاران غیر کلمبیایی هم از رامون خواستار ارائه جزيیات بیشتری درباره مذاکره با کارلوس کی روش شدند. ريیس فدراسیون فوتبال کلمبیا گفت: ما به دنبال یک سرمربی برای برنامه چهار ساله هستیم. مذاکرات پیشرفته ای با کی روش داشته ایم اما هیچ چیز تا زمانی که جام ملت های آسیا به پایان برسد، مشخص نیست. در روزهای ابتدایی ماه فوریه تصمیم نهایی را خواهیم گرفت.