کد خبر : 92626 تاریخ : ۱۳۹۷ دوشنبه ۸ بهمن - 15:43
قیام علیه سیاست‌های ضدنژادی ترکیه حمله ديروز كُردهای اقلیم کردستان به مقر و بارگاه‌های نیروهای میت ترکیه، این حقیقت را برای ما روشن می‌کند که مردم كُرد از دست سیاست‌های نژادپرستانه و به تمام معنا ضدكرد مقامات ترکیه، به جان آمده‌اند و به قولی کارد به استخوان‌شان رسیده است

قانون-حيدر عبداللهي/ پژوهشگر مسائل خاورميانه

تظاهرات و حمله ديروز كُردهای اقلیم کردستان به مقر و بارگاه‌های نیروهای میت ترکیه، این حقیقت را برای ما روشن می‌کند که مردم كُرد از دست سیاست‌های نژادپرستانه و به تمام معنا ضدكرد مقامات ترکیه، به جان آمده‌اند و به قولی کارد به استخوان‌شان رسیده است. ترکیه‌ای که در زمان عثمانی‌ها به دلیل مسائل دینی، كردها را به طرف خود جذب کرد و آن‌ها نیز فریب همین سیاست را خوردند. بعد از مدتی سیاست های نژادپرستانه ترک‌ها قد علم کرد و كُردها زمانی که به اشتباه خود پی بردند، دیگر خیلی دیر شده بود. حتی كردها چندین بار عیله سیاست‌های فاشیستی ترک‌ها قیام کردند که درنهایت به شکست انجامید.

عثمانی‌ها در این مدت در راستای سیاست های خود، دست به قتل عام كردها و ارمنی‌ها زدند که در نهایت توانستند ارمنی‌ها را از ترکیه بیرون کنند، ولی به دلیل جمعیت بالای كردها نتوانستند که همه آن‌ها را بیرون یا آسيمیله کنند.درنهایت مصطفی کمال مشهور به آتاتورک در سال 1923 بر سر کار آمد که با تمام وجود کمر به نابودی زبان و فرهنگ اقلیت‌های دیگر، به‌خصوص كردها بست، تاجایی که مقامات ترک جمعیت 20 میلیونی كردها را انکار و به آن‌ها ترک های کوهی می‌گفتند و نمایندگان كرد در پارلمان حق صحبت کردن به زبان كردی را نداشتند. در سال 2001 حزب عدالت و توسعه به رهبری اردوغان به‌وجود آمد که شعار آن‌ها عدالت و اقتصاد بود. در ابتدا امید می‌رفت که این حزب بتواند مشکلات كردها را حل کند، اما بعد از مدت اندکی دوباره به همان سیاست‌های پان‌ترکیسم و نژادپرستانه روی آورد و جنگی تمام‌عیار را علیه كردها را شروع کرد. اردوغان با توجه به سیاست های نژادپرستانه، کمر به نابودی كردها نه‌تنها در ترکیه، بلکه در عراق و سوریه بست. در همین راستا بخش زيادي از شهرهای كردنشین ترکیه را به بهانه جنگ با پ‌ک‌ک در سال 2015 ويران کرد و پارسال به عفرین در كردستان سوریه حمله و این شهر را بدون توجه به قوانین جهانی و سازمان ملل تصرف کرد و به بهانه وجود پ‌ک‌ک، حملات گسترده‌ای را به مناطق شمالی و کوهستانی اقلیم كردستان عراق صورت داد که تا الان به کشته و زخمی‌شدن صدها نفر مردم بی‌دفاع و مدنی منجر شده است. درنتیجه این سیاست‌ها، مردم كرد از اقدامات دولت ترکیه به جان آمده‌اند و یکی از نمونه‌های آن را ديروز در اقلیم كردستان مشاهده کردیم که مردم خشمگین شهر آمیدی، یکی از مقرهای نظامیان ترکیه در شیلادزی را به آتش کشیدند. این موضوع این خطر جدی را در پی دارد که اگر دولت ترکیه در سیاست‌های خود علیه كردها تجدیدنظر نکند، در آینده باید منتظر حرکت‌های اعتراضی بیشتری علیه سیاست نژادپرستانه دولت ترکیه باشیم. امید است که در این زمینه سازمان‌‌های بین‌المللی مانند شورای امنیت سازمان ملل و اتحادیه اروپا علیه این اقدامات زورگویانه و قلدرمآبانه دولت ترکیه بایستند و بیش از این‌ در برابر آزار و اذیت كردها سکوت نکنند.