کد خبر : 92643 تاریخ : ۱۳۹۷ سه شنبه ۹ بهمن - 15:52
بازارهای جذاب گردشگری شهری گردشگري صنعت نوپايي است كه به‌تازگي مورد توجه مسئولان قرار گرفته است؛صنعتي كه درحال حاضر چرخ اقتصاد بسياري از كشورها را به گردش درآورده و موجب شكوفايي اقتصاد، افزايش رفاه و آسايش مردم آن كشورها شده است

قانون-مرتضی خاکسار/کارشناس ارشد گردشگری

گردشگري صنعت نوپايي است كه به‌تازگي مورد توجه مسئولان قرار گرفته است؛صنعتي كه درحال حاضر چرخ اقتصاد بسياري از كشورها را به گردش درآورده و موجب شكوفايي اقتصاد، افزايش رفاه و آسايش مردم آن كشورها شده است. گردشگری شهری ازدیر باز به‌عنوان یک عامل جاذب در صنعت گردشگری توانسته طرفداران زیادی رابه خود اختصاص دهد و خیل علاقه‌مندان به این نوع گردشگری درسراسر جهان همواره به شهرهای مختلف جهان مسافرت می‌کنند . علاقه‌مندان گردشگری مدل‌های مختلفی همانند بناهای قدیمی، معماری شهری، تاریخی، فرهنگی، اقوام، اقلیم، زیستی، یادمان و خاطرات (نوستالژیک) را تشکیل می‌دهند و به امر گردشگری شهری می‌پردازند .شهرهایی همچون ونیز در ایتالیا ، مادرید در اسپانیا ، پاریس در فرانسه ، سن پترزبورگ در روسیه ، آنتالیا و استانبول در ترکیه ، واشنگتن و نیویورک در آمریکا، سئول در کره جنوبي، پکن در چین ، دهلی نو در هند ، دبی در امارات متحده عربي ، تهران ، تبریز ، مشهد ، شیراز، قم ، اصفهان، کرمان و یزد در ايران از نمونه بازارهای جذاب گردشگری شهری هستند. حال با توجه به موارد فوق می‌توان به اهمیت گردشگری شهری و ضرورت‌های توجه به این بخش پر درآمد و چالش‌های موجود در صنعت گردشگری شهری اشاره كرد . نادیده گرفتن قوانین پیش رو و پیامدهای ناشی از ضعف مدیریت اجرایی از سوی مدیران درمعماری شهری، ساخت و توسعه فضاهای شهری و حفظ آثار و ابنیه موجود سنتی و قدیمی در بافت جدید شهر و عدم حس مسئولانه مبنی بر حفظ میراث فرهنگی و کهن در بدنه سازمان شهرداری‌ها و میراث فرهنگی استان‌ها باعث شده که چندگاهی یکبار شاهد تخریب آثار فرهنگی در شهرهای مختلف ایران بوده و هستیم .بزرگ‌ترین ضربه‌های فرهنگی بر پیشینه تاریخی هر کشور از تخریب فرهنگی نشأت می‌گیرد و نمایه های فرهنگی و حفظ آنان نشانه حفظ هویت هر کشور هستند. در این قسمت ما باید توجه ویژه ای بر اجرای قوانین موجود و پیگیری و برخورد قاطع با آنان داشته باشیم.

كنترل و نظارت بر بازرسان، صدور استعلام خرید و فروش از شهرداری‌ها برای تغییر کاربری، تخریب بناهای قدیمی و بالای قدمت صد سال، ایجاد تشخیص کمیته کارشناسان مرکب از سازمان میراث فرهنگی استانی و شهرداری‌ها ازجمله مواردی است که به حفظ و صیانت از میراث فرهنگی وگردشگری موجود دراین صنعت کمک شایانی خواهد كرد . تصویب مقررات ویژه و جزایی سنگین براي برخورد با متخلفان از قانون و عدم تخریب این‌گونه ساختمان‌ها مي‌تواند راهگشا باشد.تصویب و مجازات سنگین سارقان میراث فرهنگی چون سرقت کاشی و قطعات در و سردر بناهای موجود تاریخی و قدیمی میراث فرهنگی نيز راه ديگر حفظ آثار تاريخي است.همچنين نظارت مستمر نمایندگان سازمان میراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و سازمان شهرداری‌های هر استان درقوه قضايیه و قوه مجریه برحسن اجرای مقررات ازجمله مواردی است که به حفظ و توسعه گردشگری شهری و درآمدزایی و اشتغال و رفع بیکاری درسطح جامعه و شکوفایی و پویایی اقتصادی جامعه کمک شایانی خواهد كرد.