کد خبر : 92647 تاریخ : ۱۳۹۷ سه شنبه ۹ بهمن - 16:03
فرو نشست در پايتخت ۹۰ برابر حد بحرانی اتحادیه اروپاست تهران، محصور در فروچاله‌ها مردم در مناطق16، 17،‌ 18 و ١٩ شهرداری تهران و شهرستان‌های اسلام شهر، چهاردانگه، صبا شهر، نسیم شهر، شهریار و کهریزک بیش‌تر از سایر بخش‌های استان تهران در معرض فرونشست زمین هستند

قانون-به زمين زير پاي‌مان ديگر اعتمادي نيست؛ فروچاله‌ها دهان باز كرده و ايران را به‌زودي مي‌بلعند. 300 دشت از 600 دشت ايران خشك و بسياري از آن‌ها دشت ممنوعه اعلام شده ‌اند. بحران‌هاي زيست محيطي ايران تمام‌شدني نيست، يك روز بحران كم‌آبي و امروز فرونشست زمين و فروچاله‌ها؛ فرونشستي كه پيامد برداشت بي‌رويه از سفره‌هاي زيرزميني است. به‌گفته كارشناسان يك دهه ديگر مهاجرت‌هاي زيست محيطي در ايران آغاز مي‌شود. زنگ خطر فرونشست زمین، بيش از يك دهه در ايران به‌صدا درآمده اما كري مصلحتي مسئولان اجازه شنيدن آن را به مردم نداده است. پديده فرونشست، نشان‌دهنده فرآیند بیابان‌زایی و مرگ يك سرزمين است. پس از فرونشست، فرآيند بيابان‌زايي برگشت‌ناپذير شروع شده و آن زمان است كه مردم آن سرزمين بايد از بياباني به‌نام وطن به‌اجبار مهاجرت كنند. برخي از كارشناسان بر اين باورند كه در كمتر از يك دهه ديگر، اثري از سفره‌هاي زيرزميني در بسياري از نقاط ايران باقي نخواهد ماند. خشکسالی، استفاده بی‌رویه از ذخایر آب و ناکارآمدی در مدیریت آب، سدسازی‌های غیرعلمی، از بین‌بردن پوشش گیاهی و عواملی از این دست، باعث‌ فرونشست زمین شده است. تهران در فرونشست زمین نیز، گوی سبقت را از دیگر استان‌های كشور ربوده است و رتبه نخست لیست فرونشست در كشور به‌شمار می‌رود. فرو نشست در تهران ۹۰ برابر حد بحرانی اتحادیه اروپاست. برداشت بی‌رویه آب در سال‌های اخیر ،تمامی دشت‌های هشت‌گانه تهران را دشت ممنوعه كرده است. به‌گفته رییس اداره محیط زیست استان تهران، زمین در تهران روزانه یک میلی‌متر فرونشست می‌کند؛ از همین رو سالانه ۳۶ سانتی‌متر فرونشست زمین در تهران را شاهد هستیم. این فرونشست دلایل متعدد طبیعی و انسانی دارد و اقدامات دستگاه‌های متعددی ازجمله وزارت نیرو و سازمان مدیریت بحران کشور و سازمان حفاظت محیط‌زیست در جلوگیری از این فرونشست موثر هستند.

به گزارش ايسنا، مدیر عامل شرکت آب منطقه ای تهران گفت: در مناطق16، 17،‌ 18 و ١٩ شهرداری تهران و شهرستان‌های اسلام شهر، چهاردانگه، صبا شهر، نسیم شهر، شهریار و کهریزک بیش‌تر از سایر بخش‌های استان تهران در معرض فرونشست زمین هستند. سیدحسن رضوی امروز با اشاره به اهمیت موضوع تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی اظهار کرد: در حال حاضر در دشت ورامین ١٣ سانتیمتر، در دشت ری ٢٥ سانتیمتر، دشت تهران ٧ سانتیمتر، شهریار، ٣٦ سانتیمتر و در برخی قسمت‌های دشت ورامین منطقه معین آباد با ٢٥ سانتی متر فرونشست مواجه هستیم. به گفته وی، هر ساله ٣٦ سانتی‌متر فرونشست در استان تهران رخ می‌دهد که این عدد در قیاس با آمار دنیا یک رکوردشکنی است.وی با تاکید بر این مساله که ازدیاد برداشت از آب‌های زیرزمینی، موجب ایجاد فرونشست می‌شود، اظهار کرد: متاسفانه در تهران میزان فرونشست‌ها افزایش یافته که باید برای حل این مساله، اقدامات ویژه‌ای صورت بگیرد، چراکه اگر نگاه درستی به این مساله نداشته باشیم، دچار مشکلات جدی خواهیم شد.پدیده فرونشست در تمام دنیا اتفاق می‌افتد اما در کشور ما و به ویژه در تهران، این مساله دیگر به‌عنوان یک موضوع غیر متعارف مطرح شده، به همین دلیل پیشنهاد ما این است که یک ردیف بودجه خاص برای انجام مطالعه و پایش این موضوع در نظر گرفته شود. علاوه بر این به صرفه جویی در بخش کشاورزی نیز توجه ویژه‌ای شود.به گفته وی، یکی دیگر از اقداماتی که باید در این راستا صورت گیرد، بررسی پرونده‌ چاه‌های مجاز است. به دلیل این‌که برداشت از چاه‌های مجاز در برخی مناطق افزایش زیادی یافته، لازم است که پروانه چاه‌های مجاز تعدیل شود. در این راستا نیز لازم است وزارت جهاد کشاورزی در کاشت محصولات دخالت حاکمیتی داشته باشد.مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران، افزود: مدیریت صرفا این نیست که بگوییم این کار به چه نحوی انجام شود، بلکه باید مدیریت به گونه‌ای باشد که در برخی بخش‌ها، ممانعت جدی صورت گیرد و این همان مساله‌ای است که در کاشت محصولات کشاورزی به طور جدی نیاز است.وی با اشاره به وضعیت منابع آب در استان تهران که ۲۰ درصد جمعیت کل کشور را در بردارد گفت: در حال حاضر نسبت‌ها و سرانه‌هایی که در ۴۰ سال پیش داشته‌ایم، بسیار کاهش یافته و شرایط به نحوی است که ناچار به برنامه‌ریزی‌های جدید برای مدیریت منابع آبی هستیم. در حال حاضر، سرانه مصرف آب در گذشته به ازای هر نفر، ۷۵۰۰ متر مکعب بوده که اکنون این عدد به ۱۴۰۰ مترمکعب به ازای هر نفر کاهش یافته است و این مساله، نشان دهنده بحران تامین آب در ایران است.

او با تاکید بر این مساله که در حال حاضر با شرایط بحرانی در تامین منابع آب روبرو هستیم، ابراز کرد: در سال‌های گذشته ناکارآمدی‌هایی برای تامین منابع آب صورت گرفته که می‌توان به توجه و اهمیت تامین آب اشاره کرد. به‌گونه‌ای که در گذشته، تفکر این بود که اگر تامین آب صورت گیرد و عرضه به حد کافی باشد، کار بزرگی صورت گرفته است اما گذر زمان نشان داد که این رویکرد در کنار توجه به تکنولوژی نتوانسته نیازهای امروز را تامین کند.تاکنون بازنگری به موضوع آب صورت نگرفته که همین مساله نیز مدیریت حوزه‌ای آب را به مخاطره انداخت. بنابراين در شرایط کنونی لازم است که این مساله مورد توجه قرار گیرد. چراکه هرچه راه را غلط ادامه دهیم، میزان مشکلات نیز افزایش می‌یابد و اگر اعتقاد داریم که قرن آینده قرن تصمیم گیری برای آب است، باید اقدامات‌مان را نیز در همین زمینه منسجم کنیم.متاسفانه پس از گذشت سال‌ها، هنوز وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو و سازمان محیط زیست نتوانسته‌اند به یک رویکرد مشترک دست یابند. این در شرایطی است که اگر دنبال حل مشکلات و گذر از استراتژی ناکارآمدی در حوزه آب هستیم، باید یک همبستگی میان این سه سازمان صورت و این مساله در شورای عالی آب به عنوان یکی از مسائل مهم مورد بررسی قرار گیرد.