کد خبر : 92675 تاریخ : ۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۱ بهمن - 16:30
جانشینان احتمال سرمربی تیم ملی فوتبال چه کارنامه ای دارند؟ چالش سرمربی «بزرگ» تنها چند ساعت بعد از حذف تیم ملی از جام ملت های آسیا و در حالی که هواداران ایرانی هنوز در شوک شکست سنگین مقابل ژاپن بودند، توئیت مازیار ناظمی شگفتی جدیدی را رقم زد...

قانون- تنها چند ساعت بعد از حذف تیم ملی از جام ملت های آسیا و در حالی که هواداران ایرانی هنوز در شوک شکست سنگین مقابل ژاپن بودند، توئیت مازیار ناظمی شگفتی جدیدی را رقم زد:«باشکوه تر طلوع می کنیم! بزرگان مربیگری فوتبال جهان در صف مذاکره برای فوتبال ایران؛ زیدان، کلینزمن، مورینیو». در اینکه این گزینه ها حتی پای مذاکره با فدراسیون فوتبال/ وزارت ورزش هم نخواهند نشست، تردیدی نیست اما با توجه به اینکه این توئیت می تواند نشان دهنده بخشی از ذهنیت تصمیم گیران در مورد آینده نیمکت تیم ملی باشد، نمی توان به راحتی از کنار آن گذشت. پروسه انتخاب مربی برای هیچ تیمی کار ساده ای نیست، به ویژه اگر قرار باشد مربی جدید جانشین کسی شود که برای مدتی طولانی آن نیمکت را در اختیار داشته، از محبوبیت ویژه ای بین بازیکنان برخوردار بوده و حتی حالا و بعد از شکست اخیر هم بین گروهی از طرفداران مقبولیت بالایی دارد. در چنین شرایطی، برای پیدا کردن جانشین برای کی روش، دو ویژگی در مربی جدید از بیشترین اهمیت برخوردار است؛ فلسفه بازی و کاریزما. تیم ملی با هدایت کی روش سال ها براساس دفاع- ضدحمله بازی کرده و هرچند در جام ملت ها تلاش کرد تا شکل جدیدی از بازی را به نمایش بگذارد اما دوران حضور 8 ساله او بی تردید با استحکام دفاعی و پیروزی های اقتصادی در یادها خواهد ماند؛ شیوه بازی ای که حتی برای خود او هم تغییر دادن آن چندان راحت نبود. بسیاری از بازیکنان فعلی تیم ملی در زمان کی روش اولین بازی های ملی شان را انجام دادند و تقریبا با شیوه بازی او تطبیق پیدا کرده اند و اگر قرار باشد مربی جدید با شیوه و استراتژی ای کاملا متفاوت روی نیمکت تیم ملی بنشیند، شاید در کوتاه مدت دچار مشکل شود. اما شاید حتی مهم تر از مسئله فنی، کاراکتر مربی جدید است که باید مورد توجه قرار بگیرد. کی روش علی رغم همه درگیری هایی که با اهالی فوتبال داشت، درون تیمش به عنوان یک رهبر واقعی پذیرفته شده بود؛ کسی که تک تک تصمیماتش بدون کوچکترین تردیدی مورد اطاعت قرار می گرفت و البته محبتی که نثار بازیکنان می کرد، آنها را به سربازانی جان بر کف تبدیل کرده بود که حاضر به هر فداکاری ای برای او هستند. اگر مربی جدید نتواند در کوتاه ترین زمان، رابطه مشابهی با بازیکنان ایجاد کند، کار دشواری برای موفقیت خواهد داشت. شاید از این نظر بتوان پیدا کردن جانشین برای کی روش را با چالش باشگاه هایی مثل چلسی (در دوره اول) و اینتر بعد از جدایی ژوزه مورینیو مقایسه کرد؛ زمانی که هنوز آقای خاص برای بازیکنانش در کنفرانس های مطبوعاتی خط و نشان نمی کشید. تصویر معروف اشک ریختن مارکو ماتراتزی در آغوش مورینیو بعد از آخرین حضور سرمربی پرتغالی روی نیمکت اینتر نشانه محبوبیت او در بین بازیکنان نرآتزوری بود؛ چیزی که خیلی زود کار را برای رافا بنیتس اسپانیایی دشوار کرد. بنیتس علی رغم کارنامه قابل قبول، هیچ گاه مربی کاریزماتیکی نبود و حضور او روی نیمکت اینتر بعد از مورینیو و بعدا در رئال به جای کارلو آنچلوتی (یک مربی دیگر که رابطه پدرانه ای با بازیکنانش ایجاد می کند) ناکامی هایی تمام عیار بود. بنابراین شاید بد نباشد که دوستان تصمیم گیر، تنها به فکر «استخدام یک مربی بزرگ» نباشند و کمی به ویژگی های مختلف او هم فکر کنند؛ چه بسا اسم بزرگ به تنهایی برای رقم زدن روزهای باشکوه تر کافی نیست.

سراغ گزینه های عجیب نروید

همایون شاهرخی به عنوان سرمربی سابق تیم ملی که سوابق زیادی در فوتبال ایران دارد، انتقادهایی را به روند آماده سازی تیم ملی دارد. شاهرخی در خصوص شکست ایران مقابل ژاپن و حذف از جام ملت های آسیا گفت: در خصوص تیم ملی حرف های زیادی برای گفتن وجود دارد اما در ابتدا باید از کادرفنی، بازیکنان و همه عوامل تشکر کنم که در پنج بازی ملت را شاد کردند.  در آسیا چهار حریف اصلی داریم اما با پیروزی مقابل تیم هایی چون یمن توقع مردم را زیاد بالا بردیم و به بازیکنان هم استرس وارد کردیم. وی ادامه داد: همه می دانستیم پیروزی مقابل تیم هایی چون عمان کار مهمی نیست و باید از سد تیم هایی چون ژاپن بگذریم که متاسفانه در این کار موفق نبودیم. یکی از ایراد های اصلی تیم ملی این بود که کادرفنی همیشه دوست داشت با تیم های ضعیف بازی دوستانه برگزار کند. تیم ملی به خاطر عدم برگزاری بازی های دوستانه مهم نتوانست ایرادات خط دفاعی خود را پیدا کند. شاهرخی در بخش دیگری از صحبت هایش تاکید کرد: وقتی تیم ملی مقابل عمان چند موقعیت گلزنی به حریف می دهد یعنی در کار دفاعی دچار مشکلات جدی است. اگر پیش از بازی ژاپن هم شانس با تیم ملی همراه نبود احتمال داشت خیلی زودتر از جام ملت ها کنار برویم. وی در خصوص روحیه پرخاشگرانه بازیکنان تیم ملی در دیدار مقابل ژاپن گفت: هر بازیکنی برای الگو گرفتن به سرمربی خود نگاه می کند و بی تردید اعتراض های همیشگی کارلوس کی روش به داوران، به بازیکنانش منتقل شده بود و در نهایت باعث آن اشتباهات وحشتناک در دیدار مقابل ژاپن شد. سرمربی اسبق تیم ملی فوتبال ایران در خصوص جدایی کی روش اظهار داشت: مطمئن باشید اگر در فدراسیون فوتبال نظم و انضباط وجود داشته باشد هر مربی می تواند در ایران با قدرت کار کند. در میان پنج تیم برتر آسیا قرار داریم و مربیان زیادی دوست دارند در تیم ملی ایران کار کنند. برخلاف تصور کادرفنی و رنکینگ فیفا ما تیم اول آسیا نیستیم و این فقط آمارهای اشتباهی است که فیفا داد. شاهرخی در پایان گفت: امیدوارم فدراسیون فوتبال به اندازه داشته هایش سرمربی انتخاب کند و به سراغ گزینه های عجیب نروند. کی روش هم روز اولی که به ایران آمد بسیار فرمان می برد اما انقدر مدیران ما مقابل او ضعف نشان دادند تا رفتار او به شکل دیگری تغییر کرد.