کد خبر : 92676 تاریخ : ۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۱ بهمن - 17:00
مروری بر مربیان مطرحی که در جام ملت های آسیا ناکام بودند سلبریتی های بدون جام چند هفته قبل هرگاه حرف از جام ملت های آسیا به میان می آمد، همه از حضور مربیان بزرگ و مطرح فوتبال جهان در تیم های آسیایی حرف می زدند....

قانون- چند هفته قبل هرگاه حرف از جام ملت های آسیا به میان می آمد، همه از حضور مربیان بزرگ و مطرح فوتبال جهان در تیم های آسیایی حرف می زدند. جایی که مربیان بزرگی مثل مارچلو لیپی، کارلوس کی روش، هکتور کوپر، اسون گوران اریکسون، پائولو بنتو، آلبرتو زاکه رونی و آنتونیو پیزی روی نیمکت تیم های مختلف حضور داشتند. آنها که در سوابق مربیگری خود حضور در تیم های بزرگ فوتبال جهان را تجربه کرده بودند، جام ملت های آسیا را نیز با اهداف بزرگی شروع کردند اما در نهایت هیچ کدام نتوانستند تیم های خود را به فینال برسانند تا ناکام امارات را ترک کنند. در ادامه نگاهی به شرایط 7 مربی مطرحی که در جام ملت ها به اهدافشان نرسیدند، انداخته شده است:

 کارلوس کی روش؛ طلسم 43 ساله نشکست

بعد از هشت سال حضور در فوتبال ایران، علاقه مندان به تیم ملی بسیار امیدوار بودند که کارلوس کی روش طلسم 43 ساله قهرمانی ایران در آسیا را بشکند و این عنوان را به ارمغان بیاورد. تیم کی روش تا قبل از دیدار با ژاپن عملکرد فوق العاده ای داشت و توانست رکوردهای زیادی را به نام خود بزند اما در نیمه نهایی جلوی سامورایی ها همه چیز دست به دست هم داد تا کی روش بازهم در فوتبال آسیا ناکام بماند و بدون اینکه جامی به دست بیاورد، ایران را ترک کند. کی روش در طول 8 سال در فوتبال ایران زحمات زیادی کشید اما در بعد نتیجه نتوانست آن چیزی که همه دنبالش بودند را به دست بیاورد.

مارچلو لیپی؛ در حسرت نیمه نهایی

برای مربی آرام ایتالیایی که با تیم ملی کشورش جام قهرمانی جهان را نیز به آغوش کشیده، حضور در فوتبال آسیا شاید سرگرمی آخرین دوران مربیگری اش باشد. با این حال لیپی با انگیزه زیادی تیم ملی چین را راهی مسابقات کرده بود. تیم او در دور مقدماتی بعد از کره جنوبی به مرحله حذفی صعود کرد و در یک چهارم نهایی شگفتی سازان تایلند را از پیش رو برداشتند. لیپی اما در مرحله یک هشتم نهایی به صخره سرسختی به نام ایران خورد و بدون اینکه حرفی برای گفتن داشته باشد، شکست خورد و از جام حذاحافظی کرد. لیپی امید زیادی داشت با بهره گیری از نفرات جوان چینی بتواند شگفتی ساز باشد و این تیم را برای اولین بار در طول تاریخ به فینال ببرد اما در واقعیت این رویاها محقق نشد.

 

 

آلبرتو زاکرونی؛ میزبان بدون جام

مربی ای که روی نیمکت اینتر، میلان و یوونتوس 3 تیم مطرح فوتبال ایتالیا نشسته، چند سالی است در آسیا کار می کند. او که در تیم ملی ژاپن زحمات زیادی کشیده بود، می خواست با امارات به عنوان میزبان جام ملت ها افتخار بزرگی را هم به دست بیاورد. اگرچه امارات تحت هدایت زاکرونی بازی های خوبی در طول جام انجام نداد اما تا نیمه نهایی بالا آمد. آنها از مرحله گروهی با 5 امتیاز به عنوان صدرنشین گروه اول بالا آمدند و با برد سخت مقابل قرقیزستان به یک هشتم نهایی رسیدند. در این مرحله شاگردان زاکرونی کار بزرگی انجام دادند و استرالیای نامدار را کنار زدند اما یک گام برای رسیدن به فینال کم آوردند. امارات شب گذشته مقابل قطر شکست سنگینی را متحمل شد تا رویای مردم امارات برای رسیدن به مسابقه نهایی به باد نرود.

اسون گوران اریکسون؛ فیلیپین شگفتی ساز نشد

مرد سوئدی و دوست داشتنی فوتبال که سابقه نشستن روی نیمکت انگلیس را هم دارد، در این جام اقدامی عجیب انجام داد و روی نیمکت تیم ملی فیلیپین نشست. از بدشانسی تیم او در گروهی قرار داشت که کره جنوبی و چین مدعیان اصلی اش بودند. با این وجود فیلیپین در همه مسابقات دور گروهی عملکرد خوبی داشت و بازی های زیبایی را به نمایش گذاشت. آنها در بازی اول مقابل کره جنوبی می توانستند حداقل یک تساوی کسب کنند اما با بدشانسی یک بر صفر شکست خوردند تا انگیزه شان کمی از بین برود و دو شکست دیگر مقابل چین و قرقیزستان نصیب شان شود و بدون امتیاز از جام خداحافظی کنند.

هکتور کوپر؛ بدشانس جلوی استرالیا

ازبکستانی که در مقدماتی جام جهانی 2018 نیز تیم قدرتمندی بود و با بدشانسی جواز حضور در این رقابت ها را به دست نیاورد، با آوردن هکتور کوپر پرآوازه می خواست ناکامی های گذشته را جبران کند. آنها در دور گروهی دو برد کسب کردند و حتی مقابل ژاپن نیز با بازی خوب می توانستند یک تساوی بگیرند اما در نهایت دو بر یک شکست خوردند و به عنوان تیم دوم راهی دور حذفی شدند. قرعه بد تیم هکتور کوپر را در یک چهارم نهایی به استرالیا رساند. با این حال آنها 120 دقیقه مقابل استرالیا جنگیدند و در ضربات پنالتی با بدشانسی از گردونه رقابت ها کنار رفتند. اتفاقی که باعث شد هکتور کوپر هم با بدشانسی جام ملت های آسیا را ترک کند.

پائولو بنتو؛ کره بدون نشانی از کره

سرمربی سابق تیم ملی پرتغال آمده بود تا کره جنوبی را بعد از سالها که افت شدیدی داشته به روزهای خوب برگرداند. تیم او اما در طول مسابقات همچنان نشانی از کره جنوبی قدرتمند در سال های نه چندان دور نداشت. اگرچه کره ای ها با 3 برد در دور گروهی صعود کردند اما در یک چهارم نهایی مقابل بحرین کارشان به 120 دقیقه کشید و در وقت های اضافی گل دوم را زدند و برنده شدند. در نهایت در یک چهارم نهایی تیم بنتو مغلوب قطر پدقدرت شد و به نیمه نهایی هم نرسید. اتفاقی که پائولو بنتو را نیز در قاره کهن ناکام گذاشت.

آنتونیو پیزی؛ تیکی تاکا بدون گل

با حضور پیزی عربستان فوتبال زیبایی را به نمایش می گذاشت و هواداران فوتبال در این کشور را به اینده امیدوار کرده بود. سعودی ها در دور مقدماتی مقابل قطر شکست خوردند و همین موضوع باعث شد تا در گروه خود دوم شوند. به همین خاطر در یک هشتم نهایی مقابل ژاپن قرار گرفتند. در این مسابقه نیز عربستانی ها عملکرد خیلی خوبی داشتند و مالکیت توپ و میدان در دست شان بود اما در نهایت یک بر صفر شکست خوردند و خداحافظی تلخی با جام داشتند. بعد از این مسابقه نیز آنتونیو پیزی از هدایت عربستان استعفا کرد.