کد خبر : 92752 تاریخ : ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۶ بهمن - 15:59
سال سختی که در انتظار ورزش اول کشور است کشتی به گل نشسته کُشتی روز گذشته (15 بهمن) دوره سرپرستی حمید بنی‌تمیم در فدراسیون کشتی به سه ماه کامل‌رسيد و با توجه به استنادی که به اساسنامه فدراسیون کشتی شده،‌ دوره سرپرستی نایب‌ريیس سابق تا 15 اردیبهشت نیز می‌تواند ادامه پیدا کند

قانون-گروه ورزش

روز گذشته (15 بهمن) دوره سرپرستی حمید بنی‌تمیم در فدراسیون کشتی به سه ماه کامل‌رسيد و با توجه به استنادی که به اساسنامه فدراسیون کشتی شده،‌ دوره سرپرستی نایب‌ريیس سابق تا 15 اردیبهشت نیز می‌تواند ادامه پیدا کند و با توجه به اینکه هنوز تکلیف انتخابات این فدراسیون مشخص نشده،‌ نیازی به معرفی سرپرست جدید یا تمدید حکم بنی‌تمیم نیست. همه در انتظار تعیین تکلیف انتخابات فدراسیون کشتی هستند و هر روز گمانه‌زنی‌ها در مورد آینده این فدراسیون و کاندیداهای احتمالی بیشتر می‌شود. این روزها حتی شایعه‌ای از کشتی به گوش می‌رسد مبنی بر اینکه انتخابات این فدراسیون بعد از المپیک برگزار می‌شود که البته با توجه به اساسنامه فدراسیون کشتی که صراحتا در آن عنوان شده بعد از استعفای ريیس فدراسیون، باید ظرف مدت 6 ماه ريیس جدید با نظر اعضای مجمع انتخاب شود، چنین موضوعی اساسا محل اشکال است. هرچند که سید شروین اسبقیان بعد از اینکه زمان برگزاری انتخابات فدراسیون‌های ووشو (12 اسفند)، قایقرانی (هفت‌اسفند) و کارگری ( پنج اسفند) را اعلام کرد، در ادامه با اشاره به اداره سه فدراسیون کشتی، همکاری و ورزش‌های رزمی با سرپرست،‌ تاکید کرد که تاریخ ثبت‌نام ازکاندیداهای این فدراسیون‌ها هفته اول اسفند اعلام خواهد شد. پیش از این گفته می‌شد که دلیل تعلل در برگزاری انتخابات فدراسیون کشتی، وضعیت مبهم چهار ريیس بازنشسته هیات‌های کشتی استان‌هاست و با توجه به اینکه در قانون منع به کارگیری بازنشسته‌ها در نهادهای دولتی صریحا در مورد هیات های ورزشی صحبت نشده است و مشخص نیست که روسای هیات‌های گیلان، مرکزی، آذربایجان شرقی و مازندران می‌توانند در مجمع انتخاباتی فدراسیون کشتی رای‌ بدهند، انتخابات برگزار نمی‌شود.

بعد از چندی یکی از معاونان وزیر در مصاحبه‌ای تاکید کرد که قانون بازنشسته‌ها شامل روسای هیات‌ها نمی‌شود و آن‌ها می‌توانند به فعالیت‌شان در استان‌های مختلف ادامه دهند که البته بسيارسریع از سوی وزیر اعلام شد که ابهامات در این خصوص همچنان ادامه دارد. علاوه بر ابهاماتی که از آن در خصوص قانون بازنشسته‌ها یاد می‌شود، متولیان ورزش بیشتر راغب بودند که بعد از استعفای رسول خادم، انتخاب ريیس جدید کمی زمان بگیرد تا به این شکل کشتی در فضای آرام‌تری دست به انتخاب بزند اما بعید به نظر می‌رسد با توجه به احتمال حضور چندین قهرمان سابق جهان و رقابت گوش شکسته‌ها برای جانشینی خادم، آرامشی که مد نظر مسئولان است، در فضای رقابتی و انتخاباتی به دست بیاید. در این میان یک بحث محوری و مهم دیگر هم مطرح است و آن در پیش داشتن سالِ اقتصادی دشواری در سال 98 است. با توجه به وضعیت اقتصادی کشور و تحریم‌هایی که هر روز هم بیشتر و بیشتر می‌شود، طبیعتا ورزش هم از این سختی‌ها و کاستی‌ها در امان نخواهد بود. همین امسال هم بعد از افزایش سرسام‌آور نرخ ارز، به جرأت فدراسیونی نبود که با کسری بودجه و مشکلات عدیده در خصوص اعزام‌ها و مسابقات خارجی‌اش مواجه نشود، سفرهای زیادی لغو شد و آن‌هایی هم که به مسابقات برون‌مرزی اعزام شدند، با مصايب زیادی مواجه بودند. این وضعیت در سال آینده هم ادامه خواهد داشت، به همین دلیل نگاه مسئولان ورزش به موضوع فدراسیون‌ها می‌تواند نگاهی متفاوت از سال‌های گذشته باشد. آن‌ها ترجیح می‌دهند که در این سال اقتصادی سخت، کسانی مسئولیت ریاست فدراسیون‌ها را برعهده بگیرند که بتوانند درآمدزایی کرده یا با حامیان مالی بزرگ، ارتباطات گسترده‌ای در جهت اجرای برنامه‌ها با بودجه‌ای مشخص و تعریف شده داشته باشند.

زیر بار تحمیل نمی روند

کشتی البته نزدیک به دو دهه قبل مدلی از مدیریت را در خود تجربه کرد که در آن وقت تجربه موفقی هم به نظر می‌رسید، مدلی که در آن ريیس فدراسیون، وزیر بود و هرگز در مسائل فنی ورود نمی‌کرد و همه تصمیم‌گیری‌های فنی به محمدرضا طالقانی سپرده شده بود، دوره‌ای که برای طالقانی پرافتخارتر از دوره ریاست خودش بر فدراسیون بود و تیم‌های ملی ایران در همه رده‌های سنی به مقام قهرمانی رسیدند. البته اینکه دو دهه بعد از تجربه قبلی، چقدر جامعه کشتی از چنین طرحی استقبال خواهد کرد و آیا این مدل مدیریتی باز هم در کشتی جواب خواهد داد، اتفاقی است که بررسی کارشناسان ورزش و بزرگان کشتی را می‌طلبد، چیزی که به نظر می‌رسد در مورد انتخابات فدراسیون کشتی، نیم نگاهی نیز به این روش وجود دارد. این روزها چند نفر از قهرمانان سابق کشتی به صورت مداوم در حال رایزنی با هیات‌های استان‌ها هستند. از سوی دیگر هنوز هیچ تصمیمی در مورد زمان آغاز فرآیند انتخاباتی اتخاذ نشده است. در هر چیزی که ابهام و گمانه‌زنی وجود داشته باشد، یک اصل مهم در مورد انتخابات فدراسیون کشتی وجود دارد که ريیس جدید باید از سوی مجمع انتخاب شود و تجربه نشان داده مجمع کشتی زیر بار تحمیل نخواهد رفت.