کد خبر : 92893 تاریخ : ۱۳۹۷ جمعه ۲۶ بهمن - 19:27
سخنگوى وزارت کشور خبر داد توجه ويژه به زنان در لایحه جامع انتخابات سیدسلمان سامانى در تشریح ویژگى‌‌‌هاى لایحه جامع انتخابات از اختصاص شعبه ویژه براى رسیدگى به تخلفات انتخاباتى خبر داد

قانون- سخنگوى وزارت کشور تعیین سهیه ویژه برای زنان در فهرست‌‌های انتخاباتی احزاب و جبهه‌ها طبق لایحه جامع انتخابات خبر داد.

به گزارش قانون به نقل از ایلنا، سیدسلمان سامانى در تشریح ویژگى‌‌‌هاى لایحه جامع انتخابات از اختصاص شعبه ویژه براى رسیدگى به تخلفات انتخاباتى خبر داد و گفت: قوه قضاییه به منظور رسیدگی خارج از نوبت به جرایم و شکایت‌‌های انتخاباتی حسب درخواست هیات اجرایی در سطح کشور با اختصاص شعبه موجود یا تشکیل شعبه ویژه به جرایم و شکایت انتخاباتی رسیدگی مى‌‌کند.

وى ادامه داد: همچنین مطابق این لایحه از زمان ثبت‌‌نام تا پایان انتخابات احضار و بازداشت نامزدهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی در رابطه با اتهامات قبل از نامزدی یا تخلفات انتخاباتی ممنوع است مگر در مواردی که به نظر رئیس قوه قضائیه عدم بازداشت آنان موجب تضییع حق شود یا اخذ تأمین و تضمین لازم ممکن نباشد.

قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس و هماهنگی استان‌ها با اشاره به ماده ۲۶ لایحه جامع انتخابات اظهار داشت: طبق این ماده رأی‌‌دهندگان می‌‌توانند در حوزه‌هایی که احزاب ملی یا جبهه‌ها نامزد یا نامزدهایی را معرفی می‌کنند، به فهرست هر یک از احزاب یا جبهه‌‌ها رای دهند و در این صورت رای مأخوذه برای تمامی نامزدهای آن فهرست منظور می‌‌شود.

سامانى اضافه کرد: احزاب ملی و جبهه‌‌ها برای استفاده از امکان موضوع این ماده باید در زمان انتخابات دارای پروانه فعالیت باشند، حداقل پنج هزار نفر عضو رسمی به تایید مرجع مربوطه داشته باشند، حداقل یک ششم از جمع نامزدهای معرفی شده خود در سراسر کشور را به زنان اختصاص داده و در حوزه‌‌‌های انتخابیه دارای سه نماینده حداقل یک نفر از زنان، در حوزه‌‌های انتخابیه دارای چهار و پنج نماینده حداقل دو نفر از زنان و در حوزه‌‌های انتخابیه شش نماینده و بالاتر حداقل یک‌سوم کرسی‌های آن حوزه انتخابیه را از بین زنان معرفی کنند.

سامانی افزود: احزاب ملی و جبهه‌‌‌ها حداکثر تا هفت روز قبل از آغاز اخذ رأی باید فهرست خود را به ستاد انتخابات کشور ارائه و تاییدیه دریافت کنند.