کد خبر : 92909 تاریخ : ۱۳۹۷ يکشنبه ۲۸ بهمن - 14:19
سرگرمی و کسب درآمد به قیمت آزار حیوانات نیمی از حیوانات داخل باغ وحش های ایران بدون مطالعه جغرافیا و نوع زیستگاه آن حیوان خریداری شده اند و هیچگاه زیستگاه مناسب آنان در باغ وحش‌ها یا محل های نگهداری آنان ایجاد نشده است

قانون- مرجان قربانی فر / کارشناس ارشد مدیریت

ابتدایی ترین بخش یادگیری درس جغرافیا این است که با زیستگاه حیوانات و گیاهان اندک آشنایی‌ای برای دانش آموزان پیدا می شود. با کمی مطالعه ساده شاید بتوان گفت نیمی از حیوانات داخل باغ وحش های ایران بدون مطالعه جغرافیا و نوع زیستگاه آن حیوان خریداری شده اند و هیچگاه زیستگاه مناسب آنان در باغ وحش‌ها یا محل های نگهداری آنان ایجاد نشده است. خبرهای عجیبی نیز که گاهي از باغ وحش ها، سیرک ها و پارک های جنگلی در کشوربه گوش می‌رسد، موید همین نکته است . خبرهایی چون دادن نان به شیرها، کاهو به خرس ها و کشته شدن تعداد بسیار کثیری از حیوانات باغ وحش طی سال های قبل سر و صدای زیادی به پا کرده است. اما همچنان مسئولان مربوطه در سازمان محیط زیست و گردشگری کشور با توجه به این نکته که ممکن است بودجه کافی برای نگهداری وجود نداشته باشد یا اصلا این نوع حیوان با آب و هوای کشور سازگاری نداشته باشد، اقدام به خرید این حیوانات می کنند. شیرهای در حال انقراضی که جلوی مردم و دوربین ها در حال جان دادن بودند حتی باعث اندکی تامل در ذهن این خریداران نشده اند. این روزها شاید تنها حیواناتی که به بهانه زیستگاه اجباری از خرید و فروش در ایران در امان مانده بودند، پنگوئن‌ها محسوب می شدند که اخبار تازه حاکی از آن است که این نوع هم به زودی وارد کشور و شهر اهواز می‌شوند.حیواناتی که زیستگاه شان قطب جنوب است و بدون شک با ورود به کشور تنها شاهد مرگ تک تک آن‌ها خواهیم بود. سوال اینجاست که این حیوانات برای سرگرمی خریداری می‌شوند یا تنها به سود حاکی از خرید بعد از بازدید مردم توجه می شود؟و نکته مهم تر این که بهتر نیست به جای وارد کردن پنگوئن ها و احتمالا دادن چمن های باغ وحش به عنوان غذا به آن ها به حیوانات داخل توجه بیشتری کنیم و آن‌ها را از مرگ نجات دهیم و سعی کنیم حیوانات بومی منطقه ایران را به مردم معرفی کنیم .

اینکه در منطقه کویری ایران انواع بسیاری از روباه‌های زیبا و گربه‌سانان وجود دارند که باید زیستگاه‌شان حفظ و به وضعیت آنان توجه شود، واقعیتی غیرقابل انکار است. زیستگاه هاي انواع مختلفی از خرس ها در شمال ایران در معرض نابودی است و به تبع آن، این حیوانات نیز به زودی منقرض خواهندشد.انواع پرندگان شکاری ایران همچون عقاب و شاهین و ... در حال صادر شدن به کشورهای حوزه خلیج فارس هستند و تقریبا به وضعیت آنان توجه نمی شود و در مقابل بعد از انواع دلفین ها گویا نوبت به پنگوئن ها رسیده است، بدون اینکه به این مهم توجه کنیم که بسیاری از کشورهای دنیا در حال تعطیل کردن دلفیناریوم ها هستندو در ایران با این اوضاع اقتصادی که اکثریت مردم حتی برای تهیه بلیت و بازدید مشکل دارند مدیران شهری به فکر تاسیس دلفیناریوم های تازه هستند. مکزیک، کانادا،آمریکا، هند، یونان، انگلیس و بسیاری دیگر از کشورها با دلایل کافی اقدام به تعطیلی دلفیناریوم کرده‌اند. درست در همین زمان مدیران شهری اهواز اقدام به ساخت و حتی وارد کردن پنگوئن ها به ایران می کنند. شاید اگر حیوانات را زبان سخن گفتن بود، درخواست کمی غذا، به جاي ورود به هر کشوری را داشتند. کاش می شد به بهانه سرگرمی و کسب درآمد، موجوداتی که جزیی از مخلوقات خداوند هستند را آزار ندهیم. یک بار برای همیشه معضل باغ وحش ها را حل کنیم و از راه درست سودآوری کنیم، نه به قیمت جان دادن موجودات زمینی!