کد خبر : 92947 تاریخ : ۱۳۹۷ سه شنبه ۳۰ بهمن - 14:49
وضعيت بازار طلا و سكه در روزهاي منتهي به سال جديد بررسي شد ركورد طلايي! روز گذشته طلا در معاملات بازار جهانی به دنبال افت ارزش دلار بالاترين قيمت را در طول هفته گذشته تجربه كرد

قانون-اوايل سال جاري بود كه بازار طلا، سكه و ارز در كشور ما دچار التهابات شديد شد و اين آشفتگي به هم ريختگي در شرايط اقتصادي كشور را به دنبال داشت. مسئولان براي برون‌رفت از بحران ايجاد شده تلاش‌هاي بسياري كردند اما اين بحران تا همين امروز و در روزهاي منتهي به سال جديد نيز مهار نشده است. اين به آن معني است كه خريد طلا و سكه براي ايام عيد نسبت به سال‌هاي گذشته كاهش چشمگيري را تجربه خواهد كرد. از طرفي قيمت طلاي جهاني نيز روز گذشته همزمان با افت قيمت دلار دستخوش افزايش قيمت شد. روز گذشته طلا در معاملات بازار جهانی به دنبال افت ارزش دلار و در پی امیدواری سرمایه‌گذاران به حل اختلافات تجاری آمریکا بالاترين قيمت را در طول هفته گذشته تجربه كرد.

قيمت طلا در بازارهاي جهاني

قیمت طلا از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون با امیدواری به مصالحه تجاری آمریکا و چین و توقف روند افزایش نرخ‌های بهره آمریکا، حدود ۳.۳ درصد رشد کرده است. هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز گذشته بازار سنگاپور ۰.۳ درصد رشد کرد و به ۱۳۲۴.۸۰ دلار رسید. بهای معاملات این بازار ۳۱ ژانویه تا مرز ۱۳۲۶.۸۰ دلار صعود کرده بود. در بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در آوریل با ۰.۴ درصد افزایش با ۱۳۲۷.۸ دلار معامله شد. يك تحليلگر در اين خصوص گفت: «رفع ریسک‌های پیرامون مذاکرات تجاری آمریکا و چین به نفع همه بازارها خواهد بود و نشانه‌های پیشرفت در مذاکرات، تقاضا برای دلار را کمتر کرده و از قیمت طلا پشتیبانی کرده است». با اين حال اما دلار آمریکا روز گذشته همزمان با بالا رفتن انتظارات برای توافق تجاری آمریکا و چین که تقاضا برای این ارز به عنوان دارایی امن را کمتر کرد، اندکی کاهش یافت. آمریکا و چین هفته جاری در واشنگتن مذاکرات‌شان را از سر خواهند گرفت؛ در حالی که زمان چندانی به مهلت تعیین شده برای افزایش تعرفه واردات چین باقی نمانده است اما دونالد ترامپ، ريیس جمهور آمریکا روز جمعه دوباره اعلام کرد اگر دو طرف به دستیابی به توافق تجاری نزدیک شوند، وی مهلت اول مارس را نادیده خواهد گرفت. ترامپ پیش از این تهدید کرده بود اگر تا اول مارس، با چین به توافق نرسد، تعرفه روی واردات کالاهای چینی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار را از ۱۰ به ۲۵ درصد افزایش خواهد داد.

حباب 400هزار توماني سكه

در پايان هر سال به دليل اينكه موج خريد طلا و سكه در كشور بالا مي‌گرفت، شاهد افزايش قيمت اين كالاها بوديم؛ افزايش قيمتي كه بعد از تعطيلات عيد به طور معمول با كاهش مواجه مي‌شد اما با اتفاقاتي كه در سال جاري براي قيمت طلا و سكه رخ داد و با افزايش شديد قيمت‌ها به نظر مي‌رسد در پايان امسال و اوايل سال 98 شاهد موج خريد طلا و سكه از سوي مردم نباشيم. به گفته رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران، طی نوسانات اخیر حباب سکه به 400هزار تومان رسیده است. ابراهیم محمدولی در اين خصوص با بیان اینکه قیمت طلا و سکه طی روزهاي اخیر نوسانات شدیدی را تجربه کرده به اقتصاد آنلاين گفته است: اگرچه اواخر سال گذشته نیز با جهش قیمت طلا و سکه مواجه شدیم، اما بازار امسال نسبت به پارسال درصد رکود بیشتری دارد. میزان تقاضا برای طلای خام و سکه بیشتر از مصنوعات طلاست. قیمت سکه یک گرمی حدود 800هزار تومان است، اما متاسفانه مردم قدرت خرید یک گرم سکه با این قیمت را ندارند. اگر دولت سیاست‌های اقتصادی مناسب برای اداره بازار در نظر نگیرد، دوباره قیمت‌ها از کنترل خارج خواهد شد. در جلسه‌ای که حدود یک ماه و نیم گذشته با معاون بانک مرکزی داشتیم، به آن‌ها پیشنهاد کردیم که صنف ما می‌تواند به‌عنوان مشاور و بازو در حد توان به اقتصاد کشور و بانک مرکزی کمک کند اما استقبال چندانی از این پیشنهاد نشده است.

قیمت طلا و سکه در بازار

بر این اساس، روز گذشته قیمت هر قطعه سکه تمام طرح امامی چهار میلیون و 435هزار تومان و بهای سکه بهار آزادی چهار میلیون و 280هزار تومان بود. همچنین نیم سکه و ربع سکه به ترتیب با قیمت دو میلیون و 450 و یک میلیون و 550هزار تومان خريد و فروش مي‌شد و بهای قیمت سکه یک گرمی به 800 هزار تومان رسیده بود. هر گرم طلای 18عیار نیز در بازار روز گذشته 409هزار و 750تومان قیمت‌گذاری شد.