کد خبر : 92986 تاریخ : ۱۳۹۷ جمعه ۳ اسفند - 21:00
روسيه دوباره به اوكراين هشدار داد سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اشاره به اینکه اوکراین به چالشی جدی برای کشور‌های اروپایی تبدیل شده، تاکید کرد که مسکو اجازه نخواهد داد تا اقدامات تحریک آمیز دیگری از سوی کی‌یف در منطقه تنگه کرچ تکرار شود

قانونسخنگوی وزارت خارجه روسیه با اشاره به اینکه اوکراین به چالشی جدی برای کشور‌های اروپایی تبدیل شده، تاکید کرد که مسکو اجازه نخواهد داد تا اقدامات تحریک آمیز دیگری از سوی کی‌یف در منطقه تنگه کرچ تکرار شود.

به گزارش قانون، «ماریا زاخارووا» سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه تاکید کرد که این کشور اجازه نخواهد داد تا اقدامات تحریک آمیز از طرف اوکراین در منطقه تنگه کرچ تکرار شود و اقدامات لازم دیپلماتیک در این رابطه در حال انجام است.

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه روز گذشته هشدار داده بود که طرف اوکراینی درصدد تکرار اقدامات تحریک‌آمیز خود در تنگه کرچ است و سعی دارد تا پای کشورهای عضو ناتو را نیز در این ماجرا باز کند.

زاخارووا شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی با اعلام این مطلب یادآور شد: «پاسخ رهبران روسیه به چنین اقدام احتمالی از قبل مشخص است. اولا، واکنش قاطع به نخستین تلاش مقامات کی‌یف داده شده است و در ثانی، تدابیر لازم در نظر گفته شده و اجازه تکرار چنین اقدامی به اوکراین داده نخواهد شد.»

به گفته وی وزارت خارجه روسیه در حال انجام اقدامات دیپلماتیک برای ممانعت از چین حادثه‌ای است و «سرگئی لاوروف» در جریان مذاکرات دوجانبه با همتایان اروپایی خود در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، توجه آنها را به این موضوع جلب کرده است.

زاخارووا با اشاره به اینکه متاسفانه دورنمای حل و فصل بحران اوکراین روشن نیست و وخامت اوضاع هر لحظه ممکن است، گفت: «من فکر نمی‌کنم که اوکراین،چالشی برای روسیه باشد، بلکه در حقیقت دردسری برای اروپا و در وهله نخست باعث شرم و خجالت کشورهای اروپایی شده است، برای اینکه چنین درگیری نظامی داخلی در خاک اروپا سال‌هاست که ادامه دارد و در آن نیروهای مسلح یک کشور در مقابل مردم خود آن ایستاده و آنها را به قتل میرساند. ضمن اینکه برنامه اقدام برای حل و فصل این بحران هم روی میز قرار داشته و توسط روسای جمهوری کشورهای بزرگ اروپایی امضاء شده، ولی آشکارا از سوی مقامات کی‌یف عمل نمی‌شود و این مسئله واقعا جای شرمندگی دارد. بدین ترتیب اوکراین بدون تردید چالشی برای کشورهای اروپایی است.»

سخنگوی وزارت خارجه روسیه همچنین فقدان هر نوع نتیجه تحقیقات در رابطه با «حوادث میدان» کودتای دولتی سال 2014 در کی‌یف و از سرگیری درگیری‌های موافقات و مخالفان قدرت حاکمه کنونی در شهرهای مختلف اوکراین را نیز باعث شرمندگی دانست و شکستی برای سازمان‌های حقوق بشر اروپایی ارزیابی کرد.