کد خبر : 92996 تاریخ : ۱۳۹۷ يکشنبه ۵ اسفند - 14:22
ابراهيم‌رئيسي: زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد تولیت آستان قدس رضوی عدالت و مبارزه با فساد را از ویژگی‌های بارز انقلاب اسلامی نام برد و افزود: تداوم جریان انقلاب و ارزش‌های آن در اجرای عدالت و مبارزه با فساد است و زندگی اشرافی سازگاری با تفکر انقلابی اسلامی ندارد...

قانون- تولیت آستان قدس رضوی عدالت و مبارزه با فساد را از ویژگی‌های بارز انقلاب اسلامی نام برد و افزود: تداوم جریان انقلاب و ارزش‌های آن در اجرای عدالت و مبارزه با فساد است و زندگی اشرافی سازگاری با تفکر انقلابی اسلامی ندارد.
 

به گزارش خبرگزاری قانون به نقل از فارس ، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی تولیت آ‌ستان قدس رضوی ظهر امروز در اجتماع عظیم حوزه و گام دوم انقلاب اسلامی که همزمان با سالگرد صدور منشور روحانیت امام راحل (ره) در حرم مطهر امام خمینی برگزار شد اظهار داشت: بیش از همه بخش‌ها روحانیت به بیانیه راهبردی، بصیرت ‌آفرین، راهگشا و امیدبخش رهبری در صدور بیانیه گام دوم در چهل‌ساله دوم انقلاب راه را برای رهروان و دلدادگان گشودند.

وی ادامه داد: با نگاه به موفقیت‌های بسیار به برکت انقلاب اسلامی و آرمان‌های امام و هدایت‌های پیامبرانه امامین انقلاب گام اول با موفقیت طی شد و با نگاه به کاستی‌ها با بسیج تمام امکانات مادی و معنوی برای تحقق آرمان‌های بلند تلاش می‌کنیم.

تولیت آ‌ستان قدس رضوی بابیان اینکه نظام، دولت و جامعه اسلامی این راه را به‌عنوان مسیری که این فرآیند را به رسیدن به تمدن اسلامی طی می‌کند و در حال شکل‌گیری است باید باز نگاهی شود که چه پیشرفت‌هایی داشته و در کجاها دچار مشکلات بودیم، گفت: این ابتکار عمل حوزه که با حضور خود در کنار حرم امام یک همفکری و هم‌اندیشی انجام دادند قابل‌تقدیر است ولی باید گام‌های جدی و عملی بیشتر از گذشته طی شود.

رئیسی خاطرنشان کرد: مبدأ انقلاب حوزه بوده است که مرجعی عالی‌قدر که مورد تأیید مردم قرار گرفت به‌عنوان پرچم‌دار انقلاب از قم برخاست و این انقلاب را به سراسر کشور سرایت داد که امروز به برکت این انقلاب اسلامی مردم و کشورهای مسلمان بیدار شدند و می‌خواهند هویت بازیافته خود را که همان اسلام زندگی ساز،‌ جامعه‌ساز و تمدن ساز را دنبال کنند و می‌خواهند در یک‌کلام مسلمان زندگی کنند.

وی تصریح کرد: افراد روشنفکری که به سمت جامعه غربی هدایت می‌کنند، در جامعه کم نیستند، روشنفکر کسی است که جامعه را بشناسد، نیاز جامعه را درک کند و آماده خطر کردن باشد. شهدا، ایثارگران و جانبازان روشنفکران حقیقی جامعه هستند و شما طلاب و روحانیون روشنفکرانی هستید که آمادگی دارید در این مسیر ایفای نقش کنید. حوزه به‌عنوان پیشتاز و به‌عنوان روشنفکرانی که بیش از همه رصد می‌کنند و هشدار می‌دهند.

تولیت آ‌ستان قدس رضوی با اشاره به اینکه ما حوزه انقلابی را که در ارتباط با حفظ ارزش‌های انقلاب اسلامی و گسترش فرهنگ دین و اداره جامعه بر اساس فقه دارای چند مشخصه و ویژگی بارز می‌دانیم، اظهار داشت: برخورداری از فقه کامل به معنای فقه در عقاید و باورها،‌ اخلاق کریمه و فاضله، احکام بایدها و نبایدها اجرا شود و فقیه به کسی می‌گوییم که فقه در جان و خشت او نشسته باشد و امام راحل به‌عنوان کسی است که فقه در جان و سرشت او به‌خوبی نشسته بود و همه فعل‌وانفعال او برخوردار از فقه و فقاهت بود.

حجت‌الاسلام رئیسی افزود: تهذیب و اخلاق امر بسیار مهمی برای حوزه‌ها بشمار می‌رود که باید بیش از همه موردتوجه قرار گیرد. آگاهی سیاسی، روزآمد بودن و به هنگام بودن به اطلاعات لازم از اوضاع‌واحوال خود جامعه و منطق داشتن را شامل می‌شود یکی دیگر از ویژگی‌هایی که موردنیاز اساسی حوزه و روحانیون است. در همین حوزه انقلابی باید با تفکر مقابل حوزه به‌طورجدی مبارزه کرد و در مقابل تحجر و التقاط باید ایستاد.

وی سومین ویژگی حوزه انقلابی را زمان و موقعیت‌شناسی دانست و خاطرنشان کرد: امام و رهبری زمان‌شناس بودند و رهبری در سمت‌گیری نشان داد جامعه، دشمن و زمان را به‌خوبی می‌‌شناسم و امام راحل چه با ایستادگی در مقابل ستم‌شاهی و چه حفظ انقلاب در این چهار دهه توسط رهبر معظم انقلاب نشانگر زمان‌شناسی دقیق آن‌ها که برای یک طلبه فاضل و روحانی باید الگو قرار گیرد.

تولیت آ‌ستان قدس رضوی بابیان اینکه ایجاد امید و زدودن هرگونه یاس و ناامیدی وظیفه مهم روحانیت است، افزود: عده‌ای می‌خواهند طاغوت و طاغوتیان و نظام ستم‌شاهی را تطهیر کنند که باید جنایت نظام شاهنشاهی توسط علما برای مردم تبیین شود و اقداماتی که باعث عقب‌ماندگی کشور شد در آن زمان برای مردم اشاره شود و بابیان خدمات انقلاب اسلامی در طول این چهل سال امید به جامعه تزریق شود.

رئیسی گام بعدی و مهم ورود حوزه‌ها را  فضای علم، پژوهش و تحقیق دانست و تشریح کرد: در حوزه‌های مختلف در آغاز دهه پنجم انقلاب باید کار جدی صورت گیرد و معنویت و اخلاق باید فضای جامعه را در برگیرد. ارزش‌های جامعه را برجسته‌تر کند. ایمان،‌ امید، ابتکار و خلاقیت باید در کشور گسترش یابد.

وی  بابیان اینکه مسئله اقتصاد در بیانیه رهبری جایگاه ویژه‌ای داشت، تأکید کرد: کمترین درآمد و دریافتی امروز برای طلاب و روحانیون است و معیشت مردم و زندگی آن‌ها دغدغه جدی روحانیت است که از جنس مردم هستند و با مردم زندگی می‌کنند و روحانیت باید در اقتصاد مقاومتی توصیه جدی داشته باشند و توسعه ارزش‌های اخلاقی مثل فرهنگ قناعت و عدم اسراف را در برنامه‌های خود قرار دهند.

تولیت آ‌ستان قدس رضوی با اشاره به اینکه دل دادن به بیگانگان گره از کار هیچ‌کسی نگشوده است اضافه کرد: مشکلات این جامعه با هدایت‌های رهبری تنها به دست مردم و جوانان گره‌گشایی می‌شود.

حجت‌الاسلام رئیسی عدالت و مبارزه با فساد را از ویژگی‌های بارز انقلاب اسلامی نام برد و افزود: تداوم جریان انقلاب و ارزش‌های آن در اجرای عدالت و مبارزه با فساد است وزندگی اشرافی سازگاری با تفکر انقلابی اسلامی ندارد.

وی با اشاره به اینکه استقلال و آزادی یکی دیگر از موارد مهم تأکید رهبری در گام دوم انقلاب بود اشاره کرد دستاوردهای نظام برای مردم در طول سال باید بیان شود و تنها به ایام دهه فجر محدود نشود.

حجت‌الاسلام رئیسی با تأکید بر اینکه در مقابل دشمن نباید کوتاه آ‌مد اظهار داشت: ما با پذیرفتن کنوانسیون‌هایی طبق قوانین و مصالح کشور مشکلی نداریم اما باید مراقب بود که دشمن با جنگ هشت‌ساله و جنگ نرم کاری نتوانست بکند امروز تلفیقی از جنگ سخت و نرم را پیش‌گرفته است تا با فشار بر ملت بدون لشکرکشی ما را در انزوا قرار دهد و باید دولتمردان مراقب استقلال و مصالح کشور باشند. روحانیون هم وظیفه دارند مبانی استکبارستیزی را برای مردم تبیین کنند.