کد خبر : 93008 تاریخ : ۱۳۹۷ يکشنبه ۵ اسفند - 17:08
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن قانون - علیرضا ابراهیمی / قديمي‌ها گفته‌اند كه ترک برخی عادات موجب مرض است و گویا صف و صف‌کشی با خون ما عجین شده و نمي‌توانيم از آن دل بكنيم...

قانون-محمد جلالی

قديمي‌ها گفته‌اند كه ترک برخی عادات موجب مرض است و گویا صف و صف‌کشی با خون ما عجین شده و نمي‌توانيم از آن دل بكنيم. اگر در خیابان در حال قدم زدن باشیم و با صفی روبه رو شویم و فرصت داشته باشیم، طبق غریزه در صف قرار می‌گیریم تا ببینيم چه خبر است یا دست‌كم می‌پرسیم که این صف چیست و بدون جواب مکان را ترک نمی‌کنیم. فرهنگ‌هايي كه بازمانده از روزگار نه‌چندان دور است و امروز نيز درگير آن‌ هستيم. از طرفي این روزها اقتصاد ایران بدون تایر و تیوپ روی رینگ می‌چرخد و صدایش آنچنان آزار دهنده شده که کمتر کسی تاب تحمل آن را دارد و اين موضوع مشكل را بيشتر كرده است؛ صف پشت صف! از دستمال کاغذی و دستمال توالت گرفته تا گوشت قرمز و مرغ! شاید تا دیروز اگر در یخچال سوپری‌ها گوشت منجمد برزیلی می‌دیدیم، بی‌اعتنا از آن عبور می‌کردیم و آن را مناسب ذائقه‌مان نمی‌‌دانستيم ولی حال قضیه فرق می‌کند و هنوز کرکره‌های هایپراستار بالا نیامده به طرف یخچال‌ها هجوم می‌بریم و برای چند کیلو گوشت حاضریم خون به پا کنیم! البته ناگفته نماند تفکر ایستادن در صف برای رسیدن به کالای ارزان قیمت مربوط به این دولت و آن دولت نیست. در اوايل پیرو «کوپونیسم» بودیم، از نفت و برنج و شکر گرفته تا گوشت و تن ماهی؛ البته عاقبتش چندان خوشایند نبود. امروز نيز تاريخ تكرار مي‌شود و گاهی اوقات صف برای سیب‌زمینی با اهداف انتخاباتی بود و حالا هم اقتصاد به جایی رسیده که راهی به جز ایستادن در صف نیست. تا چندی پیش وقتی مردم ونزوئلا را می‌دیدیم که قفسه سوپر مارکت‌ها را خالی می‌کردند و برای یک کیلو پنیر، فرغون‌فرغون پول می‌دادند با لبخندی تلخ می‌گفتیم دست‌كم وضعيت ما بهتر از اين افراد است ولي به نظر مي‌رسد قدم در همان مسير گذاشته مي‌شود.
دراین روزهای ایران، کمپین‌هایی به راه افتاده با شعار «نمی‌خریم تا بگندد» اما نمی‌دانم چرا «می‌خریم تا کمیاب و گران شود؟». شاید برای برخی کالاهای اساسی بگویید که نمی‌شود برنج و گوشت نخورد؛ هر چند برخی رسانه‌های وابسته می‌گویند خوب شد که گران شد چون گوشت قرمز سرطان‌زا و عامل بیماری نقرس است ولي میل به خرید تفاوتي ندارد. وقتی قیمت خودروها بالا رفت و پراید که امروزه ديگر یک خودرو ملی لاکچری محسوب می‌شود به قیمت 50 میلیون تومان می‌رسد، شاید تصور این بود که دیگر هیچ‌کس خودرو نمی‌خرد اما هنوز سایت خودروسازان بالا نیامده در چند دقیقه تمام خودروها به فروش می‌رسند و این معادله مجهول نكته‌اي نیست به غیر از  همان ژنی که در خون‌مان جاری است و تحریم برای نخریدن در حد یک استوری اینستاگرام باقی می‌ماند.مهم نیست خارجی‌ها نمی‌خرند تا ارزان شود ما می‌خریم تا خودمان را حفظ کنیم و شعر  بنی‌آدم یعنی شعار و بس! اين‌گونه وقتي مسئولان مشاهده مي‌كنند كه مردم با هر فشاري به كار خود ادامه مي‌دهند، آن‌ها نيز اقدامي براي پايين آوردن قيمت‌ها نخواهند كرد و حتي از اين ترفند براي جمع آوري نقدينگي نيز استفاده مي‌كنند؛ كاش بدانيم كه با خودخواهي‌ها و ندانم‌كاري‌ها چگونه مانند دومينو به يكديگر ضربه مي‌زنيم.