کد خبر : 105171 تاریخ : ۱۳۹۷ يکشنبه ۱۷ تير - 00:00
زنگنه: پیشنهاد نفتی اروپا به ایران راضی کننده نیست

تحريم نفتي براي ايران يكي از پرچالش‌ترين تحريم‌ها محسوب مي‌شود،چنان‌چه پس از مهلت 180 روزه ترامپ ايران و آمريكا به نتيجه‌ مثبتي دست پيدا نكنند، اقتصاد كشور ما با بحراني هر چه بزرگ‌تر مواجه خواهد شد. البته مسئولان به طور مكرر اعلام مي‌كنند كه آمادگي مواجهه با هر شرايطي را دارند؛ با اين وجود نمي‌توان پيش‌بيني درستي از شرايطي كه پيش روي ماست داشته باشيم. بیژن نامدار زنگنه با بیان این که تاکنون تغییر عمده‌ای در میزان تولید و صادرات نفت ایران حاصل نشده و در قبال اقدامات آمریکا، برنامه‌های خود را پیش خواهیم برد، گفت: به هرحال یک جنگ تجاری جریان دارد و در این میان ما هم کارهای خودمان را به پیش می بریم و تاکنون تغییر عمده‌ای در میزان تولید و فروش نفت خام ایران حاصل نشده است.

بازار نفت سياسي نباشد

وزیر نفت گفت: هم اکنون تغییر عمده ای در میزان تولید و صادرات نفت ایران حاصل نشده و جمهوری اسلامی ایران در قبال اقدامات آمریکا، برنامه ها و سیاست‌های خود را به پیش برده و خواهد برد. وزیر نفت همچنین در خصوص سیاست‌های آمریکا و اظهارات و تويیت‌های ريیس جمهور این کشور در مورد اعمال فشار به برخی اعضای اوپک برای افزایش تولید گفت: اصل و اساس اوپک بر این است که بازار نفت، سیاسی نباشد و عوامل سیاسی در بازار دخالت نداشته باشند تا عرضه و تقاضا قیمت نهایی نفت را تعیین کنند اما برخی اقدامات سیاسی و بی ثباتی‌ها، موجب ایجاد نگرانی در بازار نفت و افزایش قیمت می‌شود و از جمله دستور توهین آمیز ترامپ به برخی اعضای اوپک که توهین به حاکمیت ملی کشورهای مستقل عضو این سازمان است موجب افزایش نگراني‌ها در این بازار شده است.

بي‌ثباتي در بازار نفت

وی تصریح کرد: این روزها با اقدامات ترامپ، قیمت جهانی نفت بالاتر رفته است و اینکه وی به کشوری مستقل دستور می‌دهد تولید را بالا ببرید، چراکه من با پول اندکی که از شما می گیرم از شما محافظت کرده و امنیت شما را تامین می کنم ، این علاوه بر اینکه برای مردم این کشورها و حاکمیت ملی آن‌ها بسیار توهین آمیز است، موجب بی ثباتی در بازار نفت هم می شود.

افق پيش روي بازار جهاني نفت

زنگنه در خصوص افق پیش روی بازار جهانی نفت و صادرات ایران هم گفت: باید ببینیم در ماه‌های آتی، چه تغییری حاصل می‌شود و بازار به کدام سو می‌رود اما تاکید می‌کنم که وزارت نفت و دولت در قبال اقدامات آمریکا، مقابله کرده و تمام تلاش خود را مصروف داشته تا بازار خود را حفظ کند. وزیر نفت همچنین در خصوص پیشنهاد نفتی ارائه شده در بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا به کشورمان در مذاکرات اخیر گفت: البته من هنوز این پیشنهاد را ندیده ام اما همکاران وزارت امور خارجه آن را دیده و ظاهرا از جزییات آن هم خیلی راضی نبوده‌اند چراکه ما از اتحادیه اروپا انتظار داریم مسئولیت خودش را در حفاظت از برنامه جامع اقدم مشترک (برجام) به انجام برساند. همچنین در خصوص موضع ريیس جمهور در قبال صادرات نفت ایران بايد گفت كه بیانات و نظر ريیس جمهور کاملا روشن و شفاف بود.