کد خبر : 109772 تاریخ : ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۲ شهريور - 00:00
حسین عرفانی دوبلور پیشکسوت سینما و تلویزیون درگذشت وداع با صدای‌جاودان

حسين عرفاني دوبلور پیشکسوت كه به علت سرطان ریه در بخش مراقبت‌های ویژه بستری بود چهارشنبه (۲۱ شهریور) در بیمارستان درگذشت. او با نام کامل حسین عرفانی پارسایی، متولد ۲۱ تهران، از بزرگ‌ترین دوبلورها و گویندگان ایران بود.

عرفاني با بیش از پنج دهه فعالیت، دوبلور بازیگرانی همچون اکبر عبدی در فیلم «سفر جادویی»، کاظم افرندنیا، جمشید هاشم پور، محمد برسوزیان و محمد مطیع بوده است. صداپیشگی به جای همفری بوگارت از مهم‌ترین فعالیت‌های عرفانی در عرصه دوبله است و در فیلم‌هایی چون سراسر شب، داشتن و نداشتن، گذرگاه تاریک، دست چپ خدا، کی لارگو، گنج‌های سیرا مادره به جای این بازیگر مطرح هالیوود صحبت کرده است.

حسین عرفانی به جای شان کانری در فیلم‌های هایلندر، اژدهادل (قلب اژدها)، صخره، یافتن فارستر، گذرگاه مارسی و هرچه سخت‌تر باشی زمین می‌خوری هم صداپیشگی کرده است.

او به عنوان دوبلور آرنولد شوارتزنگر هم شناخته می شود و در فیلم‌های انتقام منصفانه، روز ششم، داغ سرخ، ترمیناتور (۱، ۲، ۳، ۵)، نقشه فرار، سابوتاژ، آخرین ایستگاه، بی‌مصرف‌ها (۱، ۲، ۳)، پاک‌کننده، غارتگر، تلفات جانبی، یادآوری مطلق، آخرین حرکت قهرمان، کماندو به جای او صحبت کرده است.

این هنرمند دوبله سابقه اجرا و بازیگری هم دارد. عرفانی در سریال «عالیجناب» که سال ۹۶ در شبکه نمایش خانگی منتشر شد، به ایفای نقش پرداخته‌ است.