کد خبر : 115030 تاریخ : ۱۳۹۷ دوشنبه ۱۹ آذر - 00:00
دبیر رشته گرافیک یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر مطرح کرد برگزارى جشنواره در مناطق دور از مركز

دبیر رشته گرافیک یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی، معیارهای سنجش و پذیرش آثار رشته گرافیک در جشنواره هنرهای تجسمی را برشمرد و داشتن خلاقیت و نو بودن اثر را یکی از مهم‌ترین ملاک ها ذکر کرد.

به گزارش ستاد اطلاع رسانی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر ، فرزاد ادیبی، دبیر رشته گرافیک ‏یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر‏ درباره معیارهای بخش گرافیک برای پذیرش آثار در جشنواره فجر گفت: ايرانى بودن، داشتن خلاقيت و نو بودن اثر، رعايت اصول تجسمى و گرافيكى، ملاك داورى خواهد بود.

وی ادامه داد: پوسترها در دو مرحله قضاوت مى‌شوند. ابتدا بخشی از آثار رسیده به دبیرخانه براساس سطح کیفی آن‌ها براى حضور در نمايشگاه انتخاب و در مرحله بعدی آثار برگزیده توسط داوران انتخاب می شود.

ادیبی افزود: تفکیک 10 رشته هنرهای تجسمی در جشنواره امسال باعث می‌شود مشاركت هنرمندان بالاتر رفته و بسيارى از هنرمندان بتوانند در رشته‌های تخصصی خود در جشنواره حضور يابند.

او درباره تاثیرات حضور گالری‌ها در جشنواره تجسمی فجر گفت: حضور گالری‌ها از سويى اقتصاد هنر را به گردش در مى‌آورد و از سوى ديگر اعتبار گالرى براى هنرمند و خريداران آثار تثبيت خواهد شد. بسیاری از هنرمندان نيز ترجيح مى‌دهند از سوى گالرى‌ها به جشنواره دعوت شوند، نه از سوی نهادی دولتی. ضمنا انتخاب هنرمند یا اثر از سوی گالری‌داران نیز انتخاب ویژه‌ای خواهد بود که مطابق با معیارهای بازار هنر است.

ادیبی با اشاره به بخش‌های استانی جشنواره تجسمی فجر گفت: شهرستان‌ها پتانسيل هنرى زيادى دارند كه توسط اين جشنواره‌ها، اين انرژى‌هاى نهفته آزاد خواهند شد. خيلى از هنرمندان حاضر در شوراى سياستگذارى، دبيران و نيز داوران اصالتا اهل تهران نیستند و اين نشان مى‌دهد كه بسيارى از هنرمندان، به ويژه هنرمندان تجسمى در خلوت خود كار و تجربه كرده‌اند و به جايگاه امروزى خود رسيده‌اند.

وی اظهار کرد: برگزارى نمايشگاه و جشنواره در هر جايى حكم يك كلاس درس را دارد و براى مناطق دور از مركز بسيار ضروري است. برگزارى وركشاپ و جلسات پرسش و پاسخ نيز به امر آموزش هنرمندان شهرستانى بسيار كمك مى‌كند. براى مشاركت بيشتر آن‌ها مى‌توان نمايشگاه‌هايى از آثار هنرمندان حرفه‌اى نيز در آن شهرستان برگزار كرد.

دبیر بخش گرافیک یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر افزود: جشنواره تجسمی فجر برای اینکه بتواند هنرمندان را به خود جلب کند باید به سطحی معقول و معتبر برسد و اين سطح را حفظ كند. حضور هنرمندان شاخص و مطرح در جشنواره به اعتبار آن مى‌افزايد، بنابراين بايد تدابير لازم به عمل آيد تا اين هنرمندان با رغبت در اين رويداد حضور يابند و پس از آن حضور آن‌ها موجب حضور ديگر هنرمندان خواهد بود. يكى از فاكتورهاى مهم براى حضور هنرمندان شاخص، رعايت استانداردهاى معقول و شناخته شده جهاني است.

گفتنی است سیامک فیلی زاده، مهران زمانی وعلیرضا مصطفی زاده ‏ابراهیمی این رشته را داوری می کنند.‏

یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با دبیری ابراهیم حقیقی در بهمن -97 برگزار ‏می شود. در این ‏جشنواره سید امیر سقراطی دبیری هنری و محسن سلیمانی دبیری اجرایی را ‏عهده دار هستند.‏