کد خبر : 91485 تاریخ : ۱۳۹۶ چهارشنبه ۸ آذر - 00:00
محسنی‌اژه‌ای در نشست خبري در واکنش به ادعاهای اخير احمدی‌نژاد: برخی زبان‌شان به دروغگویی عادت کرده است گروه حقوق وقضا

قاضی ملزم نیست در هر صورت نظر هیات منصفه را اعمال کند

وقتی گفته می‌شود 16 میلیون به معنای 16 میلیون ورودی نیست

افرادی را داریم که قتل عمد انجام داده‌اند و در رجایی‌شهر نیستند

برخی گویی خودشان را بالاتر از قانون و هر فرد دیگری می‌دانند؛ خودبینی و نخوت دارند

از ابتدای سال تا پایان آبان، بیش از 221 هزار کیلوگرم مواد مخدر مختلف کشف شده است

البته بازرسی کل کشور پيش‌تر در مورد بیمارستان‌ها در مناطق زلزله‌زده گزارش داده بود که توجهی به آن نشده است

سازمان زندان‌ها در ششم بهمن 64 طبق مصوبه مجلس به عنوان سازمان زندان‌ها درآمد و پیش از آن عنوانش شورای سرپرستی بود


حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای در صد و بیست و یکمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه، سالروز آغاز امامت صاحب‌الزمان و فرا رسیدن میلاد مبارک حضرت محمد(ص) و امام صادق (ع)، هفته وحدت را تبریک گفت و همچنین با اشاره به زلزله اخیر استان کرمانشاه گفت: به بازماندگان زلزله اخیر در کرمانشاه تسلیت عرض كرده و در حقیقت تشکر می‌کنم از همه قشرهایی که در جامعه نوع‌دوستی، تعهد، صمیمیت و همدردی خود را به نحوی در این فاجعه نشان دادند و کمک کردند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز تاسف نسبت به توزیع مواد مخدر و افزایش آمار و ارقام آن در این باره گفت: متاسفانه مواد مخدر رو به افزایش است. از ابتدای سال تا پایان آبان بیش از 221 هزار کیلوگرم مواد مخدر مختلف کشف شده که البته همه این‌ها کشف نمی‌شود.

توضیح محسنی‌اژه‌ای درباره پرونده‌های سعید مرتضوی

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوال «قانون» مبني بر اينكه با توجه به صدور حکم دو سال حبس در خصوص معاونت در قتل مرتضوی و با توجه به اینکه در این‌گونه جرم‌ها یعنی قتل، افراد به زندان‌های رجایی‌شهر و تهران بزرگ می‌روند، آیا آقای مرتضوی هم قرار است حبس‌شان را در رجایی‌شهر تحمل کنند، گفت: این‌گونه که بايد فردی که قتل عمد انجام داده در رجایی‌شهر حبس خود را تحمل کند، نه این‌گونه نیست؛ افرادی را داریم که قتل عمد انجام داده‌اند و در رجایی‌شهر نیستند. محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر حرف‌های مرتضوی درباره قاضی شعبه 22 دادگاه تجدیدنظرگفت: من در جریان این موضوع نیستم. آقای مرتضوی سه پرونده داشت. یک پرونده در رابطه با قتل‌هایی بود که شکات شکایت کردند و بعد دادگاه قتل عمد تشخیص داد و مباشران را محکوم کرد اما چون رضایت دادند، قصاص انجام نشد و از باب جنبه عمومی تحمل کیفر کردند. آقای مرتضوی در آن پرونده به معاونت در قتل عمد متهم شد. درنهایت دادگاه بدوی، آقای مرتضوی را به پنج سال حبس محکوم کرد و دادگاه تجدیدنظر به خاطر اظهار ندامت به دو سال تخفیف داد.وی افزود: یک پرونده دیگر هم درباره سازمان تامین اجتماعی و رای دیوان عدالت اداری وجود داشت و بحث این بود که آقای مرتضوی در آن مقطع می تواند به عنوان رییس سازمان باشد یا خیر. این پرونده در دادگاه رسیدگی شد که دادگاه بدوی به مجرمیت و 6 ماه حبس رای داد اما دادگاه تجدیدنظر نپذیرفت و از این اتهام تبرئه کرد. یک پرونده دیگر درباره تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی است که در ارتباط با آن پرونده هنوز حکم صادر نشده و بخشی را نقص گرفتند و بازگشته است.

احمدي‌نژاد به دروغگویی و گنده‌گویی عادت کرده

وي در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه محمود احمدی‌نژاد در سخنان اخیر خود حملات شدیدی را علیه قوه قضاییه ابراز داشته، چرا دادستان با عناوین اتهامی تشویش اذهان و نشر اکاذیب این موضوع را پیگیری نمی‌کند، گفت: این سوال مرا یاد حکایتی می‌اندازد. زماني یک لاتی از چشم‌ها افتاده بود، روزی برای اینکه بخواهد دوباره خودی نشان بدهد در یکی از ميدان‌ها داد و فریاد می‌کرد، حکیمی با اطرافیانش از آن میدان عبور می‌کردند، اطرافیان آن حکیم از او خواستند که در این میدان بمانند تا ببینند او چه می‌گوید و حکیم به آن‌ها گفت اگر این کار را انجام دهید، خواسته او را اجابت کرده‌اید، نباید به او توجه کرد و باید رفت.سخنگوی دستگاه قضا اضافه کرد: گویا برخی افراد زبان‌شان به خلاف و دروغگویی و خلاف واقع گفتن عادت کرده، زبان‌شان هرز شده، برخی گویی خودشان را بالاتر از قانون و هر فرد دیگری می‌دانند. خودبینی و نخوت دارند که هر چه به زبان‌شان می‌رسد، فکر می‌کنند که حق مطلق است. وی بیان کرد: فرصت نداشتم تمام این‌ها را ببینم و مطالعه کنم، فقط یک قسمت از این صحبت‌ها که به عنوان مصاحبه انجام شده بود، نگاه می‌کردم، این مصاحبه در حدود 40 دقیقه زمان داشت که در این مقدار زمان ده‌ها دروغ، توهین و خلاف واقع وجود داشت، به عنوان مثال در قسمتی می‌گوید در تمام دنیا دادسرا، زندان و پزشکی قانونی و همچنین سازمان ثبت در دولت است، آیا تو تحقیق کردی؟ آیا آماری داری؟ خیر، من می‌دانم در برخی از کشورها این حرف درست نیست. بی‌پایه حرف زدن ایشان شهره عام و خاص است. او در ادامه می‌گوید: این موضوع خلاف قانون اساسی است که این‌ها به قوه قضاییه وصل شده، تو که می‌گویی مدرک تحصیلی راه و ساختمان داری، این‌ها در مجلس وضع شده و شورای نگهبان تایید کرده و قانون شده، چگونه به خودت اجازه می‌دهی بگویی خلاف قانون اساسی است. این یعنی مجلس و شورای نگهبان بیخود کرده است!

محسنی‌ اژه‌ای در ادامه اين نشست خبری گفت: ایشان جایی در جواب مجری می‌گوید روزی قوه‌‌قضايیه خوب عمل می‌کرد و عملکردش قابل قبول بود که کسی انتقاد نمی‌کرد. قوه‌ قضايیه حالا خراب شده است؛ چرا؟ حالا که تحت تعقیب است، خراب شده؟ چرا مساله شخصی خود را عمومیت می‌دهد، ایشان کاش برای شعور مردم ارزش قايل می‌شد. آیا فقط قوه‌ قضايیه در این چند سال اخیر که افراد شما و شبیه شما را تحت تعقیب قرار داده، خراب شده است؟محسنی‌ اژه‌ای افزود: ایشان جای دیگری می‌گوید امور زندان‌ها چه ارتباطی به قوه‌ قضايیه دارد! اول انقلاب شورای انقلاب بدون توجه به مسائل حقوقی، مصوبه‌ای را تصویب کرد که آن مصوبه همان‌‌گونه باقی مانده است. ایشان گفته‌اند شورای انقلاب مسائل حقوقی را متوجه نیستند. جالب است، آن‌ها نمی فهمند ولی این آقا متوجه می‌شود و به آن توجه می‌کند. بر اساس این ادعا یعنی امور سازمان زندان‌ها به دلیل آن مصوبه به قوه‌ قضايیه وصل شده است. در جواب این شخص چه بگوییم؟ سازمان زندان‌ها در ششم بهمن سال 64 طبق مصوبه مجلس به عنوان سازمان زندان ها درآمد و پیش از آن عنوانش شورای سرپرستی بود که البته آن مصوبه از جایگاه حقوقی بسیار بالایی برخوردار است؛ زیرا حضرت امام (ره) شورای انقلاب را تایید و تصویب کرد. مصوبات شورای انقلاب وزنی کمتر از وزن قانون ندارد، اما ایشان توجه ندارد یا دارد و خود را به بی توجهی می زند.

احمدي‌نژاد مدعی شده 17 میلیون پرونده در قوه‌ قضايیه است

سخنگوی قوه‌ قضاییه با بیان اینکه ایشان گاهی حرف‌هایی را مطرح کرده که آدم نمی‌داند بخندد یا گریه کند، عنوان کرد: برای مثال وی در جایی می‌گوید خود مقامات قضایی گفته‌اند 90 درصد دادگاه‌های ما غیرعلنی برگزار می‌شود. اول، این ادعا دروغ است. شما بگردید و یک مورد را در این خصوص پیدا کنید. دوم، زمانی داشتیم که در دادگاه‌های علنی رسانه‌های ملی چه رسانه‌های خودمان و چه رسانه‌های صوتی، تصویری و مکتوب در جلسات حضور داشتند تا اینکه زمانی قانون اجازه نداد تا زمانی که حکم قطعی نشده مجموعه محتوای دادگاه علنی پخش شود. این مورد در مجلس قانون شده است و همه باید ملتزم به قانون باشیم، البته من معتقدم غیر از موارد خاص اگر دادگاه‌ها علنی برگزار و پخش شود، بازدارندگی بالایی دارد. محسنی‌‌اژه‌ای با اشاره به بخش دیگری از صحبت‌های ريیس‌جمهور سابق مبنی بر اینکه گفته شده طبق اصل قانون اساسی همه دادگاه ها باید علنی باشد غیر از مسائل امنیتی و خلاف عفت عمومی خاطر نشان کرد: بله، اصل قانون اساسی سه چیز را مورد استناد قرار می دهد. در آن گفته شده است موارد خلاف نظم عمومی. بین این دو تفاوت وجود دارد. ایشان که مدتی در این سمت فعالیت داشتند، باید حداقل این تفاوت را بدانند. جای دیگر ایشان مدعی شده است که 17 میلیون پرونده در قوه‌ قضايیه است و تحلیل کرده که اگر هر پرونده دو طرف داشته باشد، 34 میلیون نفر را درگیر کرده و پرسیده که آیا 34 میلیون نفر متخلف هستند که تو بر سرشان بزنی؟

يا نمي‌فهمند يا خود را به نفهمي‌مي‌زنند

معاون اول قوه قضاییه اضافه کرد: اول این ادعا کذب است، تعداد پرونده ها 17 میلیون نیست. دوم بارها توسط مسئولان قضایی گفته شده است که این 16 میلیون پرونده برای 16 میلیون نفر نیست بلکه مربوط به 16 میلیون نقطه برای رسیدگی بوده و ممکن است یک پرونده 10 ، 20 یا 50 بار در نقاط مختلف مربوط به یک یا دو نفر در حال رسیدگی باشد. وقتی گفته می‌شود 16 میلیون به معنای 16 میلیون ورودی نیست. این‌ها را یا نمی فهمند یا خود را به نفهمی می زنند. بارها گفته شده وقتی گفته می‌شود 16 میلیون، به معنای 16 میلیون ورودی نیست. در ضمن چه کسی گفته که همه متخلف هستند. بسیاری از دادگاه‌های ما حقوقی است و جرم نیست.

حکمت صبر قوه‌ قضايیه در آینده روشن می‌شود

محسنی‌‌اژه‌ای عنوان کرد: اما در خصوص این سوال که گفته می شود چرا در صورت دروغ، توهین، افترا و نشر اکاذیب این افراد با آن‌ها برخورد نمی‌شود، باید بگویم حکمت صبر قوه‌ قضايیه در آینده نه چندان دور روشن می‌شود. این صبر و عدم اقدام که مورد توقع بسیاری از مردم است، حکمتی دارد که ان‌شاءا... به زودی نتیجه آن مشخص می‌شود. این اقدام وظیفه مدعی العموم است و نیاز به شکایت خصوصی ندارد.

عدم مخالفت ريیس قوه‌ قضايیه با هیات منصفه

محسنی‌اژه‌ای در ادامه نشست خبری در خصوص ادعای دیگر احمدی‌نژاد گفت: نقل به مضمون گفته‌های ایشان در مورد اینکه ريیس قوه‌ قضايیه با هیات منصفه مخالف بوده و یک سال و نیم اجازه نمی‌داد که هیات منصفه تشکیل شود، باید بگویم که این ادعا هم دروغ و خلاف است. از زمان دوره دوم ریاست ایشان که از سال 88 آغاز شد، به موجب تحقیقاتی که داشتم، گفته شد در سال 88 و 89 در هیات منصفه جلسه‌هايي تشکیل شده است، البته در آماری که من دارم از مهر سال 88 تا مهر سال 90 در كل 135 جلسه دادگاه مطبوعات با حضور هیات منصفه برگزار شده است. یک نکته دیگر که باز ایشان نتوانستند آن را فهم کنند، این است که آن چیزی که ریاست قوه‌ قضايیه به صورت شفاف با اعضای هیات منصفه مطرح کردند و نظر صریح من و شورای نگهبان نیز بر آن بوده، این است که قاضی ملزم نیست در هر صورت نظر هیات منصفه را اعمال کند.

ادعای پرداخت پنج سکه در زمان تحریم‌ها دروغ محض است

محسنی‌ اژه‌ای ادامه داد: در خصوص ادعایی مبنی بر اینکه در جلسه‌ای که در زمان بحران تحریم‌ها بود، به هر کدام از آقایان فیروزآبادی، رئیسی، مصباحی مقدم و ... پنج سکه داده شده و رسید آن را هم نداریم، باید بگوییم این ادعا دروغ محض است و در آن تاریخ‌ها جلسه‌ای با این ترکیب تشکیل نشده است. تمام آن جلسه‌ها یا صوتی - تصویری است یا فقط صوت، این‌ها مربوط به دولت دهم بوده و اصل این ترکیب دروغ است.

معاون اول قوه‌ قضايیه با بیان اینکه بله ایشان به مناسبت اعیادی مانند میلاد حضرت رسول (ص) و ... سکه می دادند و درست است ،عنوان کرد: در واقع نیم سکه، یک سکه و حتی تا جایی که یادم هست سکه‌های دو و نیم هم می‌دادند. دولت دهم را خبر ندارم، اما اگر در مورد دولت نهم می‌گویند درست است.

آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده موسسات مالی و اعتباری

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آخرین وضعیت رسیدگی‌های قضایی در پرونده کاسپین را توضیح دهید، گفت: در جلسه‌ای که بین دولت، مجلس و بانک مرکزی وجود داشت و در جلسه‌ای که بین سران سه قوا بود، مقرر شد با توجه به اموالی که تاکنون شناسایی شده و مواردی که ممکن است شناسایی شود، بانک مرکزی یک خط اعتباری برای بانک‌هایی که قرار است در این زمینه کمک کنند، قرار دهد و افراد به کل یا بخشی از سپرده خود برسند؛ البته اموالی که شناسایی شده تکافوی کل سپرده‌ها را نمی‌دهد. قرار شده به افراد مرتبط با کاسپین 200 میلیون و در مورد افضل، توس، البرز و وحدت 100 میلیون داده شود. براساس آمار بانک مرکزی با توجه به پرداخت 200 میلیون در خصوص کاسپین و موضوع 100 میلیون تعاونی‌های دیگر، بالای 98 درصد سپرده‌گذاران تسویه می‌شوند، البته به معنای 98 درصد سپرده‌ها نیست، به معنی 98 درصد از سپرده‌گذاران است.

برادر معاون اول ريیس‌جمهور در بازداشت است

محسنی‌ اژه‌ای در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص آخرین وضعیت پرونده برادر معاون اول ريیس‌جمهور عنوان کرد: ایشان بازداشت هستند و پرونده ایشان در مرحله دادسراست و رسیدگی ادامه دارد.

آخرین وضعیت پرونده پیمانکاران متخلف در زلزله کرمانشاه

سخنگوی قوه‌ قضايیه در خصوص آخرین وضعیت پرونده پیمانکاران متخلف در حادثه زلزله کرمانشاه اظهار کرد:  بازرسی کل کشور به این مورد ورود داشته و نتیجه نهایی آن هنوز مشخص نیست. البته بازرسی کل کشور پيش‌تر هم در مورد بیمارستان‌ها گزارش داده بود که توجهی به آن نشده است. چه در مورد ساختمان‌های دولتی اعم از بیمارستان‌ها، مسکن مهر و ... سازمان بازرسی در حال تهیه گزارش است.وی ادامه داد: در خصوص بیمارستان اسلام آباد که به اشتباه بیمارستان سرپل ذهاب گفته شده بود نیز افراد مختلفی آمده بودند و همه آن‌ها گفته‌اند کوتاهی صورت گرفته محرز است و پرونده قضایی تشکیل شده است. فرد را خواستند و برای آن قرار صادر شد. ایشان را الزام کردند و خود ایشان هم پذیرفتند و قبول کردند که تعمیر صورت گیرد.

زمان زیادی نمی‌برد که حکم پرونده حمید بقایی صادر شود

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوالی درباره بست‌نشینی بقایی در حرم عبدالعظیم و کشف مقادیری سکه و طلا در منزل وی گفت: من پيش‌ترهم گفتم از بیان جزییات یک پرونده معذورم و آنچه نقل قول شده، به خودشان مربوط است. ان شاءا...زمان زیادی نمی‌برد که حکم صادر می‌شود، بعد از قطعیت حکم در مورد جزییات توضیحات لازم را ارائه می‌دهم. معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی براینکه چرا برای رحیم مشایی که اتهام تبلیغ علیه نظام دارد، قرار کفالت صادر شده است ولی برای موارد مشابه با همین اتهام قرارهای سنگین صادر شده است، گفت: این موضوع که می‌گویند برای کسان دیگر به اتهام تبلیغ علیه نظام وثیقه چند میلیاردی صادر شده است، سراغ ندارم و گمان نمی‌کنم که این ‌گونه باشد.

تعداد متهمان پرونده سه هزار میلیاردی و پرونده خاوری

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره تعداد متهمان پرونده سه هزار میلیاردی و پرونده خاوری و اینکه توصیه نامه مشایی در این پرونده اثبات شده یا خیر گفت: توصیه دوگونه است. یک، وقتی توصیه ناحق است که قانون پیش‌بینی کرده که اگر به ناحق و اعمال نفوذ باشد، قابل تعقیب است اما اگر توصیه به حق باشد، فرقي می‌کند. براي مثال همسایه یا همکارتان تحت تعقیب قرار گرفته و شما کاملا با او آشنا هستید و شناخت خود را به دستگاه قضا منعکس می‌کنید. در بین مسئولان هم همین ‌گونه است. وقتی کسی می‌خواهد اعمال نفوذ کند و توصیه می‌کند، اما گاهی طبق ضوابط و مقررات برای کمک به فردی توصیه می‌شود. گاهی فردی می‌خواهد نفوذ کند و اگر خودش برود یک میلیارد وام نمی‌تواند بگیرد، اما کسی از جایگاه خود سوءاستفاده می‌کند و توصیه می کند تا به آن فرد وام داده شود و این خلاف است.

محسنی‌اژه‌ای افزود: این موضوع که آقای مشایی نامه نوشته بود، در پرونده وجود داشت اما اینکه چگونه بوده، از آن اطلاعی ندارم و  تا زمانی که من ناظر پرونده بودم، چیزی درباره سوء‌استفاده آقای مشایی ثابت نشده بود.

معاون اول قوه‌ قضاییه درباره تعداد متهمان پرونده سه هزار میلیاردی نیز گفت: زمانی تا 500 نفر هم در این پرونده، مورد تحقیق قرار گرفتند و همه متهم نبودند و برخی مطلع بودند. در ذهنم است که بیش از 180 مورد کیفرخواست صادر شد و در یکی از این کیفرخواست‌ها 39 نفر دادگاه رفتند که فقط امیرمنصور محکوم نشد و کسان دیگری نيز بودند.در رابطه با بانک ملی و چند بانک دیگر، در ادامه کیفرخواست گرفتند و محکوم شدند. همچنین فردی تا مدت‌ها فراری بود و از طریق اینترپل دستگیر شد که کیفرخواست صادر شد و به دادگاه رفت و نمی دانم محاکمه شده است یا خیر؟

نازنين زاغري در حال تحمل كيفر است

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه جانسون، وزیر خارجه بریتانیا در خصوص آزادی خانم زاغری گفته که تلاش می‌کنیم و نزدیکان بریتانیا گفته‌اند که قرار است بدهی ایشان را بپردازیم، توضیح دهید، گفت: حکم ایشان قطعی است و ایشان در حال تحمل کیفر هستند. آن‌ها می‌گویند که تلاش می‌کنیم، بله هر کسی در جایی زندانی داشته باشد تلاش می‌کند. آیا ایشان شرایط آزادی را دارد یا خیر؟ به مسائل دیپلماتیک کاری ندارم اما در این باره مانند محکومان دیگر هستند اما از مسائلی که شما گفتید خبری ندارم.

نحوه جاسوسي عضو تيم مذاكره كننده هسته‌اي

سخنگوی قوه قضاییه درباره فیلم منتشرشده از نحوه جاسوسی دری‌اصفهانی گفت: ایشان یک اتهامی داشته و این اتهام در دادسرا رسیدگی شد و رفت دادگاه و محکوم شد و تجدیدنظر تایید کرد اما از جزییات پرونده و ساعت و این‌ها اطلاع ندارم اما یک مطلب را می‌دانم؛ ایشان از جلساتی که شرکت می‌کرده و هیات 1+5 بوده، به‌صورت مخفیانه گزارش تهیه و ضبط کرده است. سخنگوی قوه قضاییه درباره نرم‌افزار ویز گفت: هنوز دستگاه‌های امنیتی ما نظر واحد و قاطعی ندادند که از این‌ها دشمن چه سوء استفاده‌ای می‌تواند بکند و اينكه می‌تواند سوءاستفاده بکند یا خیر، تا الان پاسخ این‌ها روشن نیست. غیر از استفاده احتمالی دشمن، ممکن است در داخل هم جرمی واقع بشود یا خیر؟ اگر جرمی در داخل واقع نشود و دشمن هم نتواند استفاده کند، به گونه‌اي بحث می‌شود و اگر احتمال وقوع جرم احراز شود، قوه قضاییه وارد ‌می‌شود.